ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Lufta e Dyte Boterore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
jerimida
AneTaR HeRo
avatar

Numri i postimeve : 489
Location : ne konfuzitet
Registration date : 22/09/2007

MesazhTitulli: Lufta e Dyte Boterore   Tue Sep 25, 2007 6:44 pm

Nė tetor tė 1940 forcat italiane e pėrdorėn Shqipėrinė si njė bazė ushtarake pėr tė pushtuar Greqinė, por ata u zmbrapsen shpejt nė Shqipėri. Pasi Gjermania naziste mundi Greqinė dhe Jugosllavinė nė vitin 1941, krahinat e Kosovės dhe Ēamėrisė i“u bashkangjitėn Shqipėrisė, duke krijuar kėshtu njė shtet shqiptar tė bashkuar kombėsisht. Shteti i ri zgjati deri nė nėntor 1944, kur gjermanet qė kishin zėvendėsuar forcat pushtuese italiane duke ndjekur dorėzimin e Italisė u tėrhoqen nga Shqipėria nė vitin 1943. Kosova iu ritrupėzua pjesės serbe tė Jugosllavisė dhe Ēamėria greqisė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Lufta e Dyte Boterore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: HiStoRiA-
Kėrce tek: