ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 VERA - Pija me te cilen duhet te kemi kujdes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: VERA - Pija me te cilen duhet te kemi kujdes   Thu Oct 04, 2007 9:08 pm

Vera, pija me tė cilėn duhet tė kemi kujdes:
Njė sintezė objektive pėr rolin e verės nė tė ushqyer ose pėr kufijtė e njė sigurie absolute dhe bile deri nė njė avantazh tė mundshėm tė dobisė sė saj ėshtė e vėshtirė tė bėhet:
Kundėrvėnia jo tėrėsisht e zgjidhur dhe e shprehur nxitet nga dilema qė lidhet me pėrbėrėsin kryesor tė pijeve alkoolike, pra etanoli, dhe efektet dhe kundėrefektet e tij funksionale. Etanoli furnizon me kalori, por edhe me lėndė toksike potenciale, duke pėrbėrė njė rrezik patologjik qė mund tė ēojė nė varėsinė nga alkooli dhe degradimin e personave qė e pėrdorin nė sasi tė mėdha. Vetėm pas kėsaj premise pėr potencialin toksik tė kuotės sė alkoolit te verėrat mund tė vihen nė dukje edhe anėt pozitive tė verės, por gjithmonė duke pasur parasysh dozat, gradacionin dhe mėnyrat e konsumimit tė saj, me kufizimet dhe ndalimet e duhura, pėr grup-mosha tė caktuara, pėr gjini dhe gjendje fiziologjike (shtatzėni, ushqim tė fėmijės me gji), dhe duhet theksuar se ndalimi i verės ėshtė kategorik nė patologjitė qė lidhen me mėlēinė. Ndėrkohė nuk ėshtė korrekte tė vihet njė shkallė barazie midis problemit tė superalkoolikėve me ato pije me gradacion tė ulėt alkooli, duke unifikuar gjithēka nė pėrbėrjen e alkoolit, duke injoruar deri efektin antioksidues tė disa pėrbėrėsve tė papėrfillshėm, sidomos duke pasur parasysh lidhjen gastronomike dhe sociokulturore tė verės dhe birrės me historinė e njeriut. Mė shumė se njė shkencėtar ėshtė pėrpjekur tė tejkalojė kėtė ndryshim derisa ka arritur tė krijojė edhe fjalėn “Vinisme” (e verės), duke e alternuar me atė tė alkoolizimit. Pikėrisht pėr tė dalluar skenarin e ndryshėm dhe pėrshkrimin e komplikacioneve qė rrjedhin nga abuzimi kronik me verėn dhe duke arritur disa herė deri tek efektet qė japin pijet superalkoolike ose ato me gradacion tė lartė tė alkoolit.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
webmaster
ViP
avatar

Male
Numri i postimeve : 802
Age : 33
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: VERA - Pija me te cilen duhet te kemi kujdes   Thu Oct 04, 2007 10:59 pm

Nga te gjitha pijet alkolike eshte e vetmja pije qe me pelqen dhe nuk ngopem asnjehere duke pire edhe pse e gjej veten me dhimbje koke dhe humbje kujtese Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albrelax.com
unknown
AneTaR HeRo
avatar

Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

MesazhTitulli: Re: VERA - Pija me te cilen duhet te kemi kujdes   Sun Feb 10, 2008 7:22 pm

hahahhahaha..vertet larg atdheut jemi ..por gjerat te qefit i kemi merak..edhe vere bejme. ca ke ste besohet??...tashi ska te njeten shije por afer..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: VERA - Pija me te cilen duhet te kemi kujdes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
VERA - Pija me te cilen duhet te kemi kujdes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: KuZhiNa ShqiPtaRe-
Kėrce tek: