ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 LEVAN-VLORE , neshkruhet kredia 45 milione euro

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: LEVAN-VLORE , neshkruhet kredia 45 milione euro   Tue Nov 20, 2007 7:58 pm

Levan-Vlore, nenshkruhet kredia 45 milione euro
20 Nentor 2007


Qeveria shqiptare mori dje nje kredi 45 milione euro me terma tregtare nga Banka Evropiane per Rindertim dhe Zhvillim (BERZH) dhe Banka Evropiane te Investimeve (BEI) per ndertimin e segmentit rrugor Levan-Vlore. Autostrada e re do te jete e gjate 24,2 km, me kater korsi dhe paraqitet per miratim ne kuadrin e permbushjes se objektivave te qeverise shqiptare, per sigurimin e nje infrastrukture rrugore kombetare ne standardet nderkombetare. Ne emer te qeverise shqiptare marreveshjen e kredise e kane nenshkruar, ministri i Financave, Rivdan Bode dhe ministri i Transporteve, Telekomunikacioneve dhe Puneve Publike, Sokol Olldashi. Kredia ka nje vlere prej 45 milione euro, e cila do te huazohet perkatesisht nga BERZH me nje hua prej 22 milione euro dhe BEI me nje hua prej 23 milione euro. Ministri Bode ka falenderuar dy donatoret per mbeshtetjen, qe i kane dhene programeve te qeverise, vecanerisht per zhvillimin e shpejte te infrastruktures shqiptare. Kosto totale e parashikuar per kete projekt arrin ne 60,1 milione euro, perfshire edhe kontributin e qeverise shqiptare qe perballon taksat, shpronesimet dhe TVSH-ne.

Termat e huas se akorduar nga BERZH jane:

Principali 22,000,000.00 euro

Maturimi 15 vjet

Periudha pa pagese principali 3 vjet

Komisioni i Angazhimit 0,5% ne vit

Interesi eshte variabel mbi bazen e tregut

Termat e huas se akorduar nga BEI jane:

Principali 23,000,000.00 euro

Maturimi 20 vjet

Periudha pa pagese principali 5 vjet

Interesi eshte variabel mbi bazen e tregut


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
LEVAN-VLORE , neshkruhet kredia 45 milione euro
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: EkoNoMiA E BiZneSi-
Kėrce tek: