ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 AMC dhe VODAFONE gjobiten 5.3 milion USD

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: AMC dhe VODAFONE gjobiten 5.3 milion USD   Tue Nov 20, 2007 8:01 pm

AMC e Vodafone gjobiten 5,3 milione USD
Nentor 2007


Kompanite celulare AMC dhe Vodafone jane gjobitur gjithsej me 5,3 milione dollare amerikane (2,5 milione USD per AMC dhe 2,8 milione USD Vodafone) nga Komisioni i Konkurrences, me akuzen se kane abuzuar me poziten dominuese ne treg. Vendimi per te gjobitur kompanite me 2 per qind te xhiros vjetore erdhi pas nje hetimi paraprak qe Autoriteti i Konkurrences tha dje, se filloi ne shtator te vitit 2005. Komisioni vendosi nisjen e procedures se hetimit te thelluar ne tregun e telefonise se levizshme ne pergjithesi dhe vecanerisht ne shoqerite AMC sh.a dhe Vodafone Sh.a, per sa i perket ekzistences ose jo te abuzimit me poziten dominuese, ose shkelje te tjera te konkurrences ne kete treg. “Mbi bazen e analizave te kryera mbi pjeset e tregut, pengesat e hyrjes ne treg, konkurrenca potenciale, fuqia ekonomike e ndermarrjeve, fuqia kundervepruese e bleresve dhe karakteristikat e tjera te tregut, rezulton se kompanite AMC dhe Vodafone kane pozite dominuese ne tregun e telefonise se levizshme”, beri te ditur ne nje deklarate zyrtare, Komisioni i Konkurrences dje. Sipas te njejtit burim, shoqerite AMC dhe Vodafone kane abuzuar me poziten dominuese, duke vendosur cmime te padrejta ne tregun e telefonise se levizshme dhe shkelur ne kete menyre nenin 9 te ligjit “Per mbrojtjen e konkurrences”. Sipas ligjit, nje nder format kryesore te abuzimit me poziten dominuese eshte zbatimi i cmimeve te padrejta prej tyre. Komisioni i Konkurrences konstaton se, ne mungese te nje modeli te kostos te detajuar te sherbimeve, mund te perdoret alternativa krahasuese (benchmark -u) te tarifes se sherbimit me ato te sherbimeve respektive, ose te ngjashme ne rajon. Sipas “Cullen Report 2 – Country Comparative Report (2006) “Shqiperia perfaqeson nje perjashtim ne lidhje me cmimet, qe e vendos ate midis vendeve me cmime me te larta te EU-se”. B.Hoxha

Pse eshte vene gjoba

-Te dyja shoqerite, AMC dhe Vodafone, kane aplikuar tarifa per sherbimin me karte per thirrjet brenda rrjetit dhe jashte rrjetit, me te larta sesa mesatarja e rajonit.

-Te dyja shoqerite, AMC dhe Vodafone, kane aplikuar tarife terminimi kombetar mbi dy here me te larte, krahasimisht me tarifen mesatare te terminimit te vendeve te rajonit.

-Te dyja shoqerite, AMC dhe Vodafone, kane aplikuar tarifa per sherbimin me parapagim mesatarisht mbi dy here me te larta se mesatarja respektive e vendeve te rajonit.

-Te dhenat e paraqitura konfirmojne qe shoqerite objekt hetimi kane aplikuar tarifa me te larta se vendet e rajonit me nivel te Produktit te Brendshem Bruto (GDP) dhe te ardhura per fryme te krahasueshme me Shqiperine (p.sh., Maqedonia).


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
AMC dhe VODAFONE gjobiten 5.3 milion USD
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: EkoNoMiA E BiZneSi-
Kėrce tek: