ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Jan Van Eyck

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ElEni
AneTaR HeRo
avatar

Female
Numri i postimeve : 310
Age : 33
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Jan Van Eyck   Tue Jan 22, 2008 5:56 am

"Madonna of Chancellor Rollin"

Maria, femija Krisht dhe Kancellori Rollin dhe engjellikurora:


rroba e Marise:


kollumat e Eyck-ut:


panorama afer:

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ElEni
AneTaR HeRo
avatar

Female
Numri i postimeve : 310
Age : 33
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: "Arnolfini Portrait" Jan van Eyck   Tue Jan 22, 2008 6:00 am

"Martesa e Arnolfini-it"

thjesht nje memori per martesen e Arnolfinit (merchant=tregetar)pasqyra prapa tyre tregon se cfar po ndodh ne ate moment!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ElEni
AneTaR HeRo
avatar

Female
Numri i postimeve : 310
Age : 33
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: "Self Portrait" Eyck   Tue Jan 22, 2008 6:06 am

Portraiti i Eyck-ut:shikim te perpikte ka ne tipare,


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Tue Jan 22, 2008 6:17 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ElEni
AneTaR HeRo
avatar

Female
Numri i postimeve : 310
Age : 33
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: Lucca Madonna @1436 BCE (Shekulli 15-te)   Tue Jan 22, 2008 6:12 am

"Maria dhe femija Krisht" nga Eyck
Eyck i pelqejne ngjyrat e zjartaAjo rroba qe ajo eshte ulur quhet "rroba e respektuar" ( ne english: "cloth of honor" ), dhe sigurisht madheshti ne thron qe ajo eshte ulur--mamaja e Krishtit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ElEni
AneTaR HeRo
avatar

Female
Numri i postimeve : 310
Age : 33
Registration date : 28/12/2007

MesazhTitulli: "Annunciation" Jan van Eyck*   Tue Jan 22, 2008 6:16 am

Ky eshte takimi i pare i Marise me engjell Gabriel dhe lajmin qe ay i jep Marise:
*Jan van Eyck eshte nga Veriju dhe ndryshon nga mjeshterit e tjere te njohur Italian, dhe krahasohet me Roger van der Wayden ne pikture.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
unknown
AneTaR HeRo
avatar

Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

MesazhTitulli: Jan Van Eyck   Tue Jan 22, 2008 7:18 pm

Artisti tim i preferuar !!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Jan Van Eyck   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jan Van Eyck
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: ArTi FiGurAtiV-
Kėrce tek: