ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share
 

 Andrea Mantegna

Shko poshtė 
AutoriMesazh
unknown
AneTaR HeRo
unknown

Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Andrea Mantegna   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:17 am

Andrea Mantegna ka qene nje mjeshter i shekullit 15-te te periudhes me te larte ne ndryshim (Rennaisance) ne Italy te artit te piktures.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
unknown
AneTaR HeRo
unknown

Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Adoration of the Magi nga Mantegna   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:21 am

Andrea Mantegna Adorat10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
unknown
AneTaR HeRo
unknown

Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Agony in the garden   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:22 am

Andrea Mantegna Andrea10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
unknown
AneTaR HeRo
unknown

Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: St Jeromi in the Wilderness   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:23 am

Andrea Mantegna Manteg10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
unknown
AneTaR HeRo
unknown

Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: The Court at Mantua   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:24 am

Andrea Mantegna The_co10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
unknown
AneTaR HeRo
unknown

Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Lamentation of the Dead Christ   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:26 am

Ketu Mantegna ka perdorur "fortshortening" (genjen distancen):
dhe trupi/figura eshte perballe shikuesit.

Andrea Mantegna Andrea12
gjithashtu dhe emociaone ne fytyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
unknown
AneTaR HeRo
unknown

Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: St Sebastian   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:28 am

Andrea Mantegna Andrea11

larg panorma me shpi romane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
monica
I/E Respektuar


Numri i postimeve : 125
Registration date : 23/01/2008

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Re: Andrea Mantegna   Andrea Mantegna Icon_minitimeSat Feb 02, 2008 6:00 am

unknown shkruajti:
Andrea Mantegna Manteg10


ma gjej pak kuptimin e kesaj

Wilderness--eshte nje vend(zakonisht pyll) kur personi do ti largohet problemeve te jetes normale dhe hyn ne pyll te gjeje veten e tij. qendron edhe si nje metafore per nje person qe deshiron te ndryshoje duke zgedhur nje rruge tjeter qofte pune qofte tj etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
unknown
AneTaR HeRo
unknown

Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Re: Andrea Mantegna   Andrea Mantegna Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 7:27 pm

mo..po po kjo me siper qendron edhe si nje metafore per realiteitn e sotshme.pshmb nje njeri kur del jashte ( perballon jeten vete) experiencon shume gjera...keshtu gjen/zbulon edhe dicka per veten e tij/saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Re: Andrea Mantegna   Andrea Mantegna Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Andrea Mantegna
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: ArTi FiGurAtiV-
Kėrce tek: