AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Kronikat ....

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 5:30 pm

Gjykata le ne burg drejtuesit e autoshkollave

Gjykata e Rrethit Gjyqesor Tirane vleresoi dje masat e sigurise per pese personat qe u arrestuan gjate operacionit te koduar “Fshehja”, me akuzen e “falsifikimit te dokumenteve zyrtare”, duke lene ne qeli, deri ne perfundim te hetimeve, vetem kater prej tyre. Keshtu, togat e zeza vendosen masen e sigurise "arrest me burg" per te pandehurit, Mariglen Zeneli, 25 vjeē, Nevila Zeneli, 33 vjeē, Ruzhdi Fatusha, 57 vjeē, pronar i nje autoshkolle, Gezim Kurti, 51 vjeē, pronar i nje autoshkolle, me banim ne Tirane. Nderkohe, gjykata vleresoi masen “detyrim paraqitje” per te pandehuren tjeter Marinela Zeneli, 25 vjeē.
Operacioni i koduar “Fshehja” u organizua para tri ditesh nga Policia e Tiranes, duke bere te mundur goditjen e nje baze ne kryeqytet, qe sherbente per falsifikimin e dokumenteve. Te arrestuarve te ketij operacioni iu sekuestruan nje sere dokumentesh false si 40 formulare certifikata mjekesie, te gjitha te vulosura dhe te firmosura, por te paplotesuara dhe 20 dosje te shtetasve te ndryshem, te cilet do te aplikonin per provimin me shkrim per pajisje me leje drejtimi te automjeteve. Gjithashtu, iu bllokuan edhe 26 vula te mjekeve specialiste te Spitalit “Nene Tereza” si dhe te poliklinikave te ndryshme ne Tirane, 60 formulare certifikata mjekesie te paplotesuara, 50 vertetime te shkollave te ndryshme te Tiranes, te gjitha te vulosura, te paplotesuara, 50 vertetime te universiteteve te ndryshme ne Tirane, 200 vertetime te kontributeve shoqerore dhe mjekesore, 50 vertetime te Komisariatit te Policise Nr. 2 Tirane, te vulosura te paplotesuara, 100 vertetime te Qytetit Studenti, te vulosura dhe te paplotesuara, 100 vertetime te “Raiffeisen Bank” te paplotesuara etj.

1 Dhjetor 2007

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 5:31 pm

Ndalohet anija turke me flamur bolivian, shiste hekur

VLORE - Policia kufitare e Vlores bllokoi nje anije, e cila prej mese dy javesh qendronte e ankoruar ne port dhe shiste hekur te ardhur nga Turqia. “Anija ‘Bancar’, me flamurin e Bolivise, eshte ankoruar me daten 14 nentor ne Portin e Vlores dhe prej 16 ditesh ekuipazhi i saj ka kryer tregti ne port ne emer te nje firme turke”, - bejne te ditur burimet policore. Sipas tyre, “Bancar” ka shitur nje sasi te konsiderueshme hekuri me lidhje firmave te ndryshme ne qytetin e Vlores. Nga te dhenat ne policine kufitare ne port, anija ka ardhur ne Vlore nga Porti i Durresit, ndersa ishte nisur nga Turqia, me destinacion Portin Dar es Salam, ne Tanzani. Produkti realisht ka qene i regjistruar ne emer te firmes Metal Market Dis Ticaret LTD, firme turke, ndersa kapiteni i anijes, ne bashkepunim me ekuipazhin, e kane tregtuar ate ne Vlore ne emer te nje tjeter kompanie, duke ia shitur ate bizneseve te ndryshme ne qytet. Vetem dje eshte prezantuar ne Portin e Vlores nje nga administratoret e firmes turke Metal Market qe ka denoncuar shitjen e paligjshme. Nga te dhenat e policise mesohet se anija ‘Bancar’ ka bere ndryshimin e destinacionit qe kishte destinacion Tanzanine per llogari te kesaj firme.
Pasi ka regjistruar denoncimin, policia kufitare e Portit te Vlores ka bllokuar anijen dhe ka mbajtur pasaportat e 10 anetareve te ekuipazhit, te cilet jane shtetas egjiptiane dhe nuk do te lejohet nisja e anijes deri ne zbardhjen e ngjarjes.

1 Dhjetor 2007

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 5:32 pm

Vajza gjimnaziste denoncon babain dhunues

LIBRAZHD – Pas ngjarjes se rende qe ndodhi ne Gramsh, nje tjeter rast i dhunshem ne familje ka ndodhur ne Libraazhd, ku vajza ka denoncuar babain e saj. Burime policore pohojne se shtetesja Suada Rrupulli, nxenese e vitit te trete te shkolles se mesme te pergjithshme “Ibrahim Muēa” ne qytetin e Librazhdit, eshte paraqitur ne zyrat e policise lokale me shenja dhune. Ajo mesohet se ka denoncuar babain e saj, Latif Rrupullin, 45 vjeē, per keqtrajtim sistematik. Se fundi, ai e ka dhunuar ate shume rende edhe fizikisht duke e bere te padurueshme sjelljen e tij brutale ne familje. Policia menjehere ka bere shoqerimin e tij ne ambientet e komisariatit duke e marre ne pyetje per ngjarjen. Burime policore pohuan se 45-vjeēari e ka mohuar faktin qe ai e keqtrajton te bijen, por eshte shprehur se ai vazhdimisht e keshillon qe ajo te mos perdore duhanin e alkoolin sepse ato jane te demshem per shendetin. Ndersa e bija ka pretenduar se ajo ndihet e dhunuar sistematikisht dhe kjo ia ka bere jeten te merzitshme.

1 Dhjetor 2007

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 5:32 pm

Gjykata le ne qeli babain qe la vajzen e tij shtatzene

ELBASAN – Gjykata la ne qeli babain monster, qe perdhunoi dhe la shtatzene vajzen e tij te mitur. Burimet bejne te ditur se dje eshte zhvilluar seanca per dhenien e mases se sigurise per 42-vjeēarin Ferit Jaupi nga Gramshi, i cili nga marredhenieja seksuale me te bijen e mitur ka nje femije. Prokurori i ēeshtjes kerkoi gjate seances caktimin e mases se sigurise “burg pa afat”. Burime zyrtare nga gjykata pohuan se 42-vjeēari e pranoi akuzen dhe ka perseritur kerkesen per te marre denimin maksimal per vepren penale qe ka bere. Ferit Jaupi eshte ndaluar te marten ne mbremje ne banesen e tij, ne fshatin e Gjere ne Gramsh. Prokuroria leshoi nje urdher arresti pas nje viti hetimesh per keqtrajtim dhe perdhunim te vajzes se tij A.J., 15 vjeēe, me te cilen ka nje foshnje.

1 Dhjetor 2007

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 5:33 pm

“Naftetari” ēon ne pranga kryesindikalistin, akuzohet per vjedhjen e 107 milione lekeve

FIER – Pas 8 muaj hetimesh, me ne fund eshte arrestuar kreu i Sindikates se Pavarur te Naftes, i cili akuzohet per abuzime me fondet e organizates ne miliona leke. Burimet zyrtare te policise pohojne se dje ne mesdite, permes operacionit te koduar “Naftetari”, ka rene ne pranga shtetasi Veli Fejzullari, 58 vjeē, lindur ne Skrapar dhe banues ne lagjen e re ne Patos. Ndalimi i presidentit te sindikates eshte bere dje ne mesdite, pas nje urdhri te dale nga Prokuroria e Fierit. “Fejzullari akuzohet per vjedhjen e shumes prej 16 milione lekesh te reja”, - pohojne burimet policore.
Veli Fejzullari mban postin e presidentit te sindikates prej me shume se 12 vitesh. Kjo eshte organizata me e madhe persa i perket numrit te anetaresise. Ai ka qene ne krye te sindikates, e cila ne radhet e saj ka mbi 3000 anetare, por ky numer ka qene mbi 6000 anetare vite me pare. Si rezultat i reformave ne sektorin e naftes dhe shkurtimeve te bera per shkak te reformes, ky numer ka ardhur duke u reduktuar kohet e fundit. Realisht fondet qe disponon kjo sindikate jane te medha si nga kuotizacionet e anetaresise dhe nga pronat qe disponon kjo sindikate, te cilat i ka dhene me qira.
Sipas grupit hetimor, Veli Fejzullari ka shfrytezuar nje vakuum ligjor, duke perdorur vulen qe ai mbante personalisht. Ne fund te vitit 1997 dhe ne fillim te 1998-s ka terhequr nga llogaria bankare e sindikates nje shume prej rreth 107 milione leke te vjetra. Ne ate periudhe, per shkak te konflikteve te shfaqura ne gjirin e sindikates shqiptare ku u shfaq dueli per kreun e saj midis Valer Xhekes dhe ish-sekretarit te Pergjthshem, Fatmir Musaku dhe me pas te Azem Hajdarit qe tentoi per kreun e kesaj sindikate, keto llogari sindikale kane qene te ngrira per disa vjet rresht.
Pasi ka terhequr kete shume, ai eshte justifikuar ne kryesine e kesaj sindikate se do te bente rikonstruksionin e nderteses se sindikates ne qytetin e Patosit, godine qe prej vitesh pretendohej si prone e kesaj organizate. Por, realisht edhe me vendim gjyqesor godina i ka kaluar Bashkise se Patosit fale edhe nje urdhri per mostjetersimin e objekteve kulturore. Realisht, objekt i fillimit te hetimeve ndaj ish-kreut te sindikates kane qene denoncimet e vete anetareve te sindikates dhe te kryesise se kesaj sindikate per abuzimet e presidentit te tyre. Sindikata e pavarur e naftes, e cila disponon shume prona si ne Vlore, Divjake, Sarande etj., i ka tjetersuar duke i dhene keto ambjente me qira 90-vjeēare dhe qiraja e vjele prej tyre eshte shperdoruar ne menyre abuzive po nga Fejzullari.

1 Dhjetor 2007

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 5:34 pm

Vetedorezohet ne Tirane vrasesi i bashkeshortes: “Ishte nje pakujdesi”

BURREL - Eshte vetedorezuar ne policine e Tiranes, pas me shume se 10 oresh nga kryerja e krimit, 64 vjeēari Ibrahim Lika, autori i vrasjes se bashkeshortes se tij dy dite me pare ne qytetin e Burrelit. Lika ka pranuar autoresine e krimit para policise duke deklaruar se gjithēka kishte ndodhur nga pakujdesia. “Nuk kam patur asnje lloj motivi per te vrare gruan”, - mesohet te kete thene 64-vjeēari para agjenteve te policise. Ai akuzohet tashme nga ana e policise se Burrelit per vrasjen me arme zjarri te gruas se tij dhe “armembajtje pa leje”,
Vrasja
Sipas burimeve te policise se Burrelit, Ibrahim Lika, 64 vjeē, ka kryer krimin ne banesen e tij private rreth ores 13:30 te dy diteve me pare, duke vrare bashkeshorten e tij Fiknete Lika, ne qytetin e Burrelit. Sipas policise, 64-vjeēari e ka qelluar tri here me kallashnikov bashkeshorten e tij, e cila gjeti vdekjen e menjehershme ne shtepi. Pas krimit, autori eshte larguar nga Burreli me nje mjet tip “Audi” ne drejtim te Tiranes, duke kaluar tre komisariate policie pa u kapur nga postblloqet e ngritura pas ngjarjes. Me pas ai eshte vetedorezuar ne Komisariatin Nr. 4 te policise se kryeqytetit. Ne momentet e para Ibrahim Lika eshte shprehur: “Jam nga Burreli, sot ne mesdite kam kryer nje krim duke vrare bashkeshorten time, Fiknete Liken”.
Ekspertiza e policise
Burime te policise se Burrelit shprehen se, “ekspertiza e policise ka treguar se Fiknete Lika eshte goditur tri here me plumba kallashnikovi ne gjoks, duke gjetur vdekjen e menjehershme. Pavaresisht nga pretendimet e bashkeshortit ne hetuesi se vrasjen e ka kryer ne momentin qe po pastronte armen, kjo hipoteze eshte hedhur poshte. Sipas deshmise, “pasi e kishte lyer me vaj, ai e ka mbushur armen pa vetedije, duke terhequr edhe kembezen e shkrehjes, prej nga ku doli edhe bresheria e plumbave qe moren jeten e bashkeshortes se tij”. Por kjo “alibi” nuk i ka bindur ekspertet e policise, te cilet kembengulin ne hetimet e metejshme. Tashme eshte pergatitur dosja, e cila i ka kaluar Prokurorise se Burrelit. Ibrahim Lika eshte vene nen akuzen e “vrasjes me paramendim” dhe “armembajtje pa leje”. Ne oret e para te mengjesit te djeshem, policia e Burrelit ka marre nga Komisariati Nr. 4 i Tiranes Ibrahim Liken, duke e izoluar ne qelite e paraburgimit ne Komisariatrin e Burrelit. Pritet qe sot ai te dale para trupit gjykues ku do te jepet vleresimi i mases se sigurise per autorin.

1 Dhjetor 2007

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 6:34 pm

Banoret e Transballkanikes: S’dalim nga banesat
E Shtune, 01 Dhjetor 2007

Pas publikimit te vlerave te shpronesimeve per pronaret e banesave te rruges Transballkanike, keta te fundit duket se kane dale serish te pakenaqur. Kerkesat e tyre ne fillimin e problemit te shpronesimeve kane qene qe shtepite e tyre te shpronesohen me vlerat e tregut, duke kerkuar 42 mije leke per banesat dhe 20 mije per truallin. Pas shume polemikash e bllokimit te punimeve ne rrugen Transballkanike, pikerisht nga problemi i shpronesimit, Keshilli i Ministrave miratoi vlerat e shpronesimit per keta pronare, ku per banesat eshte vleresuar 42 mije leke/m2, dhe per trojet nga 1700-4500 leke/m2, ne varesi te vendndodhjes se truallit. Banoret e kesaj zone shprehen se nuk do t’i lirojne banesat, por do te vijojne me ankime ne institucionet e shtetit ne Vlore e me gjere. Aferdita, nje nga grate qe edhe hyri ne greve urie, per problemin e shtepise, thote se me 13 milione leke qe i takon nga shpronesimi, nuk ka se ku te shkoje. “Une nuk dal e gjalle nga shtepia. S’kam ku te shkoj, jam vete i peste, kam kater vajza. Mire pa pune qe po rrime e po hame nje here ne dite, por pa shtepi s’kemi ku te vemi. Me 13 milione leke te vjetra, une nuk kam se cfare te blej. Une nuk dale nga shtepia dhe pres qe Kryeministri Berisha te mbaje fjalen e tij. Na tha qe do te na jepte shtepi. Ne duam strehim dhe aq, se s’kemi ku te shkojme”.

Banoret e Transballkanikes deklarojne se do te shkojne te ankohen fillimisht te prefekti, e me pas edhe ne instanca me te larta, deri te Kryeministri. Ata vijojne te kerkojne mbajtjen e premtimeve nga ana e organeve shteterore, me qellim qe te mos ngelen me mes kater rrugeve. Nga deklaratat e tyre, ata theksojne se nuk do te dalin nga banesat per t’i lene rruge te lire punimeve ne rrugen Transballkanike, punime keto qe jane bllokuar prej disa javesh. Nga ana tjeter, prefekti i Qarkut te Vlores, Xhevahir Rexhepi, thote se institucioni i prefektit dhe deputeti Kollozi, kane bere te pamunduren qe pronaret e banesave ne rrugen Transballkanike te shpronesohen me vlerat e tregut. 42 mije leke/m2 banesa, dhe 1700-4500 leke/m2 trualli, keto jane vlerat e tregut ne Vlore. Ne rast se banoret kane ankesa, une nuk di c’t’u them”, perfundoi prefekti Rexhepi. Aktualisht punimet ne rrugen Transballkanike kane ndaluar. Dhe pikerisht ky ka qene problemi kryesor i kesaj nderprerjeje per shpronesimet.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 6:37 pm

Pervetesimi i fondeve, pranga kryesindikalistit
E Shtune, 01 Dhjetor 2007

Presidenti i Sindikates se Naftes ne Patos, denoncohet nga kompania “Albpetrol” dhe arrestohet nga agjentet e policise per shperdorim detyre dhe abuzim me fondet e rikonstruksioneve pergjate periudhes 1998-2007. Veledin Fejzullahu eshte ndaluar rreth ores 12:00 te dites se djeshme nga blute e Fierit, pas nje urdhri te leshuar nga Prokuroria dhe hetimit tete-mujor te zhvilluar per demin 10,6 milione leke. Operacioni eshte konsideruar si pjese e “Duarve te Pastra”, ndersa eshte koduar “Naftetari”. Juristi i kompanise se naftes kishte kerkuar hetime nga policia tete muaj me pare, sepse dyshonte se parate nuk ishin perdorur per rikonstruksionin e godines se sindikates qe rezultoi se ishte nje objekt “fantazme”.

Pakenaqesite per zhdukjen e nje pjese te parave nga arka e sindikates eshte bere shkak qe organi i akuzes dhe krimi ekonomiko-financiar ne policine e Fierit te niste nje hetim tete muaj me pare, per zhdukjen e mbi 10 milione lekeve, qe ishin destinuar per rikonstruksionin e godines se sindikates. Dy dite me pare, Prokuroria kishte miratuar urdhrin e ndalimit, ndersa dje ne mesdite agjentet zbarkuan ne banesen e Veledin Fejzullahut, ne “Lagjen e Re” te qytetit te Patosit, ku dhe banonte. Burime zyrtare thane dje, per gazeten “KJ”, se 58-vjecari, baba i tre vajzave, gjate vitit 1998 ka qene ne krye te sindikates se naftes Patos. Mesohet se hetimi ka ardhur pas denoncimit te juristit te kompanise “Albpetrol”, Partizan D., per dyshimet qe kishte rreth abuzimeve ne kete sindikate. Fejzullahu, sipas hetimeve, kishte marre nje fond te caktuar per rikonstruksionin e godines, qe dyshohet te jete shperdoruar. Parate jane marre vazhdimisht nga sindikata sipas rregullores se kompanise, me qellim ardhjen ne ndihme te punetoreve dhe perfaqesise mbrojtese te tyre.

Gjate terheqjes se parave, Fejzullahu ka pretenduar se i duheshin per rikonstruksionin e godines se sindikates, me vendndodhje ne Patos. Por, sipas zyrtareve te policise, gjate verifikimeve te kryera rezulton se ky objekt i pretenduar eshte “fantazme” dhe nuk ekziston gjekundi. Ky informacion ka mjaftuar per te kryer hetime se ku kishin perfunduar parate e terhequra me mandate nga arka e sindikates se naftes Patos. Por nuk jane gjetur as dokumentacione qe te verifikohej destinacioni i parave ne nente vite, ndaj agjentet po investigojne per te zbuluar keto shuma qe dyshohet se jane pervetesuar. Sipas procedurave dhe rregullave, kompania “Albpetrol” ka pasur nje marreveshje dypaleshe me sindikaten dhe shpeshhere ndihmonte kete organizem me fonde.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 6:38 pm

“Me arrestuan se denoncova vjedhjet ne Albpetrol”
E Shtune, 01 Dhjetor 2007

Veledin Fejzullahu ka punuar per shume vite si teknik nafte ne disa ndermarrje te Patosit. Qe nga viti 1998 eshte zgjedhur president i sindikates se naftes Patos.

I pyetur rreth arrestimit te tij, Fejzullahu pohon, per gazeten “Koha Jone”, se “eshte nje sulm i paster politik qe me kryhet mua personalisht”. Ai tregon se mengjesin e djeshem ishte nisur drejt Tiranes, pasi kishte disa takime pune, por edhe mbledhje. “Forcat e policise erdhen e me arrestuan. Disa vite me pare e ne vazhdim, si ne qeverisjen e kohes se socialisteve, ashtu edhe ne ate te demokrateve, une kam denoncuar shume vjedhje qe jane bere nga drejtues e punonjes se kompanise se naftes “Albpetrol”. Keto jane publikuar edhe ne gazeta, madje i kam denoncuar edhe te Kryeministri aktual, Sali Berisha”, tha Fejzullahu per gazeten. Mesohet se kreu i sindikates eshte paditur edhe ne gjykate per dyshimet rreth vjedhjeve qe ka kryer. “Une i kam fituar te gjitha gjyqet dhe per kete disponoj vendime gjyqesore, si ne Shkallen e Pare, ashtu edhe ne ate te Apelit. Kam fituar pafajesine”, perfundon Fejzullahu deklaraten e tij per gazeten.

Arrestimi zyrtareve te Transporteve

Ish-zv/ministri i Transporteve, Nikolin Jaka, u arrestua tre muaj me pare ne saje te operacionit te koduar “Duart e Pastra”. Shkak i arrestimit u be nje kallezim penal nga nje prej firmave konkurrente ne 15 tenderet e zhvilluara ne Drejtorine e Pergjithshme te Rrugeve. Nga pergjimet telefonike dhe ambientale, organi i akuzes ka mundur te vere ne pranga 9 persona. Te akuzuarit e kesaj dosje jane Nikolin Jaka, Ilir Berzani, Bashkim Kamberi, Xhevahir Mucogllava, Arber Qato, Arjan Sheti, Skender Bokciu, Enton Resuli dhe Isuf Ukperaj.

Akuzat per tatimoret e Lushnjes

Gjate operacionit te koduar “Duart e pastra 2”, rane ne pranga pese zyrtare, nen akuzen e “shperdorimit te detyres” dhe “falsifikimit te dokumenteve”. Aksioni kishte qellim goditjen e fenomenit ne Drejtorine e Tatim-Taksave te Lushnjes. Policia ndaloi Gramoz Veliu, ish-kryetar i Deges se Tatim-Taksave Lushnje dhe vartesit e tij te zyres se regjistrimit, Xheladin Brahkola, Namik Taullahu, Ruzhdi Sina, e Naim Sina. Pas nje procesi dyjavor ne gjykate, Apeli i Fierit pranoi garancine pasurore te pese zyrtareve me nga 500 mije leke secili, duke i lene ne masen “arrest shtepie”, deri ne perfundim te procesit.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 6:45 pm

Vrasja e gruas, burri i falet para arkivolit
E Shtune, 01 Dhjetor 2007

Bashkeshorti, qe akuzohet per vrasjen e gruas se tij, i lutet policise pas arrestimit qe te marre pjese per disa minuta ne ceremonine mortore. Ndersa eshte shoqeruar nen masa te rrepta sigurie ne shtepine ku ndodhej trupi i pajete i 55-vjecares Fitnete Lika, Ibrahimi i ka prekur ballin, duke i kerkuar falje. Vetem 24 ore pas ngjarjes, 64-vjecari eshte derguar ne Burrel, ndersa rreth ores 00:10 te mengjesit te djeshem u kap ne periferi te Tiranes. “Me fal, nuk desha te qelloja”, eshte shprehur Lika mbi arkivolin e ish-bashkeshortes se tij dhe pak minuta me pas eshte derguar ne qeli, ku dhe u mor ne pyetje nga hetuesit. Burime zyrtare te policise thane se 64-vjecari, shofer i ambulances se qytetit te Burrelit, kishte mundur te largohej pas krimit nepermjet zonave malore, duke kaluar ne territorin e Tiranes. Por gjate ndjekjes eshte dorezuar pas nje operacioni. Agjentet e moren ne pyetje Liken, i cili mohoi akuzen e vrasjes me dashje te gruas se tij pas nje konflikti te hershem ne familje. “Nuk e kam vrare me dashje, por pa dashje. Isha duke pastruar me vaj automatikun kallashnikov, kur arma kreu nje qitje te pavullnetshme”, ka thene i dyshuari gjate rrefimit. Por ekspertet hodhen poshte pretendimet, duke thene se viktima eshte qelluar me bresheri dhe me tre plumba, ndersa 64-vjecari eshte larguar nga vendi i krimit. Ngjarja ndodhi ne rrugen “Pjeter Budi” te qytetit verior, brenda baneses se ciftit Lika, rreth ores 14:00 te se enjtes, ndersa dhjete ore pas arratise i dyshuari eshte kapur ne kryeqytet, ne perpjekje per t’u larguar jashte vendit. Lika ka pranuar akuzen e vrasjes se bashkeshortes dhe armembajtjes pa leje, por tha se krimi ishte kryer aksidentalisht. Ai eshte larguar pas ngjarjes me nje makine “Audi”, por ishte vetedorezuar ne Komisariatin nr. 4 ne Tirane.

Akuzat :

Vrasjes me paramendim
Armembajtje pa leje

I dyshuari :

Emri: Ibrahim
Mbiemri: Lika
Mosha: 64 vjec
Vendbanimi: Burrel

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:32 pm

Prangosen 3 vėllezėrit pėr vrasjen e dyfishtė. Motra nuk hiqte dorė nga i dashuri

Policia ndalon vėllezėrit Buci pėr ekzekutimin e motrės sė tyre Nazife dhe tė Granit Gjosit. Zhvillohen ceremonitė funerale tė viktimave. Ja dėshmia e Urim Bucit...

DIBĖR – Tre vėllezėrit e akuzuar pėr vrasjen e motrės sė tyre dhe tė dashurit tė saj janė prangosur mė nė fund nga policia. Pas ndalimit tė Urim Bucit mbrėmjen e sė mėrkurės, gjatė ditės sė djeshme policia ka ndaluar edhe dy tė tjerėt; Selmanin dhe Yllin, tė cilėt pritet tė dalin para drejtėsisė pėr vrasjen e dyfishtė, e cila ėshtė interpretuar si njė krim pėr “motive morale”. Ndėrsa dje dy familjet kanė nisur ceremonitė mortore pėr tė rinjtė, Nazife Buci dhe Granit Gjosi, familja e kėtij tė fundit ka pohuar se ditėt e fundit kishin rėnė dakord pėr tė shkuar nė familjen e vajzės. Burimet policore bėjnė tė ditur se i ndaluari i parė, Urim Buci, ėshtė shprehur se vrasja ka ndodhur pėr ēėshtje nderi, por ėshtė hedhur poshtė versioni se ēifti fatkeq ėshtė gjetur nė banesė.
Arrestimet
Nė Lurėn e rrethuar nga bora, tė tre vėllezėrit Buēi e kanė pasur tė vėshtirė largimin nga zona ditėn kur vranė motrėn e tyre dhe Granit Gjosin. Me t’u afruar nė njė magazinė, nė afėrsi tė banesės sė Gentin Gjosit, tre tė vėllezėrit Buci kanė qėlluar mbi 18-vjeēarin dhe motrėn e tyre, duke i lėnė tė dy tė vdekur. Menjėherė pas ngjarjes qė ndodhi nė qendėr tė fshatit, autorėt janė larguar nė drejtim tė Mirditės. Por pa kaluar as 12 orė, Urimi ėshtė arrestuar. Pak orė mė vonė, policia ndaloi edhe vėllain e dytė, Selmanin. Ylli Buci, 56 vjeē, ėshtė zbuluar dhe ndaluar dje nė orėn 16:40 nė fshatin Pregje tė Lurės, ku ai ndodhej i fshehur pas vrasjes. Nė momentin e ndalimit ėshtė sekuestruar edhe njė automatik model 56 me njė krehėr me fishekė dhe njė krehėr tė boshatisur. Arma qė i ėshtė gjetur, sipas policisė, do t’i nėnshtrohet ekspertizės, pasi mendohet se ėshtė njė nga armėt qė ėshtė pėrdorur nė vrasjen e Nazife Bucit dhe Gentin Gjosit.
Sipas dėshmisė sė Urimit, tre vėllezėrit i kanė thėnė motrės sė tyre qė tė heqė dorė nga Graniti. Ata e kanė kėrcėnuar disa herė. “Madje edhe e kanė rrahur, por Nazifja nuk ka pranuar tė hiqte dorė, duke u shprehur se edhe sikur tė jepte jetėn asgjė nuk do ta ndante nga i dashuri i saj”, - pohojnė burime nė familjen e Granitit.
Ceremonia mortore
Edhe se kanė ėndėrruar qė tė martoheshin sė bashku dhe tė kishin njė jetė tė lumtur mbi tokė, dy tė rinjtė nga fshati Lurė Qendėr nė rrethin e Dibrės, tashmė prehen jo shumė larg njėri – tjetrit, nė varrezat e zonės. Viktima e parė qė ėshtė dėrguar nė banesėn e fundit ka qenė Nazife Buci. Nė orėn 11:00 tė paradites sė djeshme ėshtė zhvilluar ceremonia funerale nė varrezat e fshatit. Rreth 90 minuta mė vonė, nė orėn 13:00, ėshtė dėrguar nė varreza edhe trupi i pajetė i Granit Gjosit. Forca tė shumta policore kanė qenė tė pranishme nė kėtė fshat, duke mbajtur situatėn nėn kontroll nga frika e ndonjė hakmarrjeje tė mundshme tė familjes sė Gentianit. Ndėrkohė qė familja Buci, nė ditėn e vrasjes i kishte dėrguar haber familjes Gjosi, nė bazė tė zakonit, qė tė lejonte lėvizjen e burrave tė shtėpisė sė familjes sė 17-vjeēares deri nė momentin e varrimit. Familja Buci ka marrė pėrgjigjen se ata do tė lejoheshin qė tė kryen ritin mortor dhe mė pas do tė zbatojnė kanunin, duke iu kėrkuar qė tė ngujohen nė banesė.

7 Dhjetor 2007

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Jan 12, 2008 3:59 pm

Burg perjete vrasesit te komisionereve
E Shtune, 12 Janar 2008

Vrasja e dy komisionereve ne Shkoder gjate zgjedhjeve te 29 qershorit 1997, i ka kushtuar burgim te perjetshem autorit Dede Stragut. Gjykata e Krimeve te Renda ka deklaruar fajtor, diten e djeshme, 55-vjecarin, qe nuk ka qene prezent ne sallen e gjyqit, pasi eshte i shpallur ne kerkim. Gjyqtarja Liljana Bako ka dhene denimin kapital per vepren penale te “vrasjes ne rrethana te tjera cilesuese”, ndaj Gjon Boges dhe Gjelosh Fierzes. Per armembajtje pa leje, Stragu eshte denuar me 3 vjet burg, ndersa eshte pushuar ceshtja per vepren penale te plagosjes me dashje.

Ne bashkim te vendimit per tre akuza, togat e zeza e kane denuar 55-vjecarin Dede Stragu me burgim te perjetshem. Sipas organit te akuzes, ngjarja, per te cilen akuzohet Stragu, ka ndodhur me 6 korrik te vitit 1997, ne qytetin e Shkodres, nje jave pas zgjedhjeve te pergjithshme. Ne dosjen e prokurorise thuhet se krimi ka ndodhur per shkak te nje konflikti te te pandehurit me dy bashkefshataret e tij ne Kuje, te komunes se Pultit. Grindja ka nisur pikerisht diten e zgjedhjeve, me 29 qershor te vitit 1997, kur i pandehuri Stragu ka qene anetar komisioni ne qendren e votimit, kurse Gjon Boga, nje prej viktimave, ishte nenkryetar.

Diten e ngjarjes, kryetari i komisionit eshte vonuar. Nenkryetari Gjon Boga ka qene dakord me nisjen e procesit zgjedhor, edhe pa pranine e kryetarit, nderkohe qe i pandehuri ka qene kunder nisjes se procesit. Ky debat i nisur ka cuar edhe ne nje sherr me fjale me te shara e me pas me grushte. Konflikti u duk sikur perfundoi pas largimit te te pandehurit nga qendra e votimit, por eshte kthyer ne tragjedi, pasi Stragu, sipas hetimeve, eshte rikthyer me nje arme te tip automatik. Viktime e bresherive kane mbetur Gjon Boga e anetari i komisionit, Gjelosh Fierza.

I denuari:
Dede Stragu, 55 vjec
Burgim i perjetshem

Viktimat:
Gjon Boga
Gjelosh Fierza

Akuzat:
Vrasje ne rrethana te tjera cilesuese
Vrasje me dashje ne rrethana te tjera cilesuese
Armembajtje pa leje

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Jan 12, 2008 4:04 pm

Vetevaret me rrip e divorcuara
E Shtune, 12 Janar 2008

Divorci nje vit me pare ka cuar ne depresion dhe drejt aktit te veteflijimit nje 31-vjecare nga fshati Mbrostar, i rrethit te Fierit. Entela Hajdarasi eshte gjetur e vetevarur prej nuses se vellait ne dhomen e saj, ne katin e dyte te nje vile. Ngjarja ka ndodhur rreth ores 16:00 te pasdites se djeshme, nderkohe qe policia tha se motivi kryesor pas marrjes se deshmive te te afermve mbetet ai i depresionit pas divorcit te viktimes. Familjaret kane njoftuar policine, e cila ka shkuar ne vendin e ngjarjes, ku ka derguar trupin e pajete ne morgun e spitalit, per t’i kryer ekspertizen mjeko-ligjore. Entela jetonte ne banesen e nenes se saj, pas divorcit dhe prej nje viti kishte shqetesime mendore. Sipas policise, 31-vjecarja kishte marre rripin e pantallonave me qellim vetevarjen, duke hipur ne nje stol. Ne momentin final, ajo ka bertitur, duke vene ne levizje pjesetaret e shtepise, por ka qene teper vone, pasi dera ishte e mbyllur me kyc nga brenda. Familjaret arriten t’i vinin ne ndihme, duke i hequr rripin nga qafa, por dergimi ne spital ka qene i kote. Ata deshmuan se Entela kishte qene nje muaj e martuar, por eshte divorcuar per shkak te depresionit, ndersa nuk ka pasur femije.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Jan 12, 2008 4:04 pm

Perdhunimi i femijes, pranga 40-vjecarit


Nje 40-vjecar, nga Seman Sektor, i rrethit te Fierit, dyshohet se ka perdhunuar paraditen e djeshme nje nxenese te shkolles 9-vjecare te ketij fshati. Policia e Fierit tha mbreme se ka prangosur Vasil Kanen, pas denoncimit te kryer nga babai i nje vajze 13-vjecare. Burimet shtuan se 37-vjecari me iniciale R.K. u paraqit perpara ambienteve te Drejtorise se Policise se Qarkut te Fierit per te denoncuar abuzimet seksuale me vajzen e tij. Ne rrefimin e tij, ai ka saktesuar se gjithcka e ka treguar vete vajza, pas insistimit te prinderve. Nderkohe, mesohet se ne deklarimin paraprak perpara uniformave blu, 40-vjecari eshte shprehur se asgje nuk eshte e vertete dhe gjithe historia eshte e sajuar. Vasil Kane ka shtuar se denoncimi eshte nje kurth dhe ka ngritur gishtin mbi babane e vajzes, bashkefshatar i tij, si personin qe ka treguar nje histori te rreme per ta mbyllur ne qeli.

Denoncimi nga prindi me iniciale R.K. eshte paraqitur ne policine e Fierit rreth ores 15:30 te pasdites se djeshme. Babai ka treguar se vajza e tij, nxenese e klases se tete te shkolles se fshatit, eshte perdhunuar nga 40-vjecari, i cili fillimisht e ka mashtruar per ta terhequr ne nje qoshe larg syrit te banoreve te fshatit. Vajza ka mberritur ne banese ne gjendje shoku. Fillimisht, ajo nuk ka pranuar te tregoje asgje. Por kembengulja e prinderve ka bere qe vajza “te zberthehet”, duke treguar gjithcka, duke perfshire edhe kercenimet e perdhunuesit ne rast se do te tregonte. Babai ka treguar se me te marre rrefimin e vajzes, ai eshte nisur per ne qytetin e Fierit, ku paraqiti denoncimin.

Nje furgon i grupit te gatshem eshte nisur drejt fshatit qe ndodhet rreth 17 kilometra larg qendres administrative. Vasil Kane, i martuar dhe me dy femije, eshte prangosur ne oret e para te mbremjes ne nje nga rruget e fshatit, prane baneses se tij. Burime nga Drejtoria e Policise se Qarkut te Fierit bejne te ditur se mbi 40-vjecarin rendon akuza e “marredhenieve seksuale me dhune me te mitura”, veper per te cilen do te perballet se shpejti me togat e zeza.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Jan 12, 2008 4:05 pm

Hakmarrja ndaj prinderve, vetehelmohet 24-vjecari


Nje 24-vjecar, nga qyteti i Cerrikut, ka vendosur te hakmerret ndaj prinderve te tij, duke u vetehelmuar me fostoksine. Burime te policise bene te ditur dje se 24-vjecari Fatjon Th., ka pire helm te llojit fostoksine dhe aktualisht ndodhet i shtruar ne spitalin kirurgjik te Elbasanit, ne gjendje te rende per jeten. Po sipas ketyre burimeve, mesohet se rreth ores 07:30 te mengjesit te djeshem, 24-vjecari ishte grindur me prinderit e tij, per arsye qe ende nuk dihen. Pas kesaj grindjeje, ai ka vendosur te vetehelmohet, me qellim qe t’i jape fund jetes. Fatmiresisht kane qene familjaret, ata qe e kane transportuar menjehere 24- vjecarin ne spitalin kirurgjik, ku edhe i eshte dhene ndihma e menjehershme nga ana e mjekeve. Ne vendin e ngjarjes ka shkuar edhe grupi hetimor, i cili po heton per zbardhjen e rrethanave te kesaj ngjarjeje.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeSat Jan 12, 2008 4:06 pm

Gjykata, burg per kasapin e Ballshit
E Shtune, 12 Janar 2008

Fier :
- Gjykata e Rrethit te Fierit ka vendosur te lere ne burg pa afat Florian Brakaj, 50-vjecarin e akuzuar per vrasjen e tri diteve me pare ne Ballsh te 31-vjecarit Sadush Hyskaj. Trupi gjykues degjoi pretendimet e te akuzuarit, i cili deklaroi se krimin e ka kryer per vetembrojtje, pasi ishte sulmuar nga viktima dhe kusheriri i tij. Mbrojtja kerkoi nje mase te bute sigurie, ndersa prokurori i ceshtjes, Genci Mane, eshte shprehur se i pandehuri paraqet rrezikshmeri shoqerore dhe nuk mund te lihej i lire. Ne perfundim te seances, gjyqtari Fatri Islamaj vendosi te konsideroje te arsyeshme kerkesen e akuzes, duke lene ne burg kasapin 50-vjecar, deri ne perfundim te hetimit gjyqesor.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:32 pm

Plumba ne rulete, plagoset 17-vjecari
E Hene, 14 Janar 2008

Nje 17-vjecar nga qyteti i Lushnjes eshte plagosur mbremjen duke u gdhire dita e djeshme pas nje grindjeje per motive banale. Policia e ketij qyteti beri te ditur dje se Ervin Xh. ndodhet i shtruar ne spitalin e Lushnjes jashte rrezikut per jeten, ndersa eshte ndaluar 22-vjecari Ardit Kercuku. Sipas deshmitareve ne vendngjarje, dy te rinjte kane qene duke luajtur ne nje lokal me lojera fati, prone e Dush Beges, prane stadiumit “Roza Haxhiu”. Dy te rinjte fillimisht kane debatuar ne lidhje me fituesin e nje loje, ndersa grindja ka degjeneruar ne sharje dhe kercenime reciproke.

Policia beri te ditur dje se 22-vjecari Ardit Kercuku ka rendur ne shtepi dhe ka marre nje pistolete tip “TT”, qe mbante pa leje. Rreth ores 21.00 te mbremjes, duke u gdhire dita e djeshme, me armen ne dore ai eshte shfaqur ne lokalin ku 17-vjecari vazhdonte te luante. Nga tyta e ftohte kane dale dy plumba, te cilet e kane kapur Ervin Xh. ne shpatull. Adoleshenti eshte derguar me te shpejte ne spitalin e qytetit, ndersa atentatori eshte zhdukur ne rrugicat e lagjes, duke perfituar nga erresira e mbremjes. Uniformat blu jane vene ne kerkim te 22-vjecarit te dyshuar si autor i krimit, por Ardit Kercuku ate nate nuk ka shkuar ne shtepi. Rreth ores 10.00 te paradites se djeshme ai eshte ndaluar ne nje nga rrugicat e qytetit te Lushnjes dhe eshte derguar ne ambientet e komisariatit te ketij qyteti. Burime nga uniformat blu bejne te ditur se 22-vjecari ka pranuar autoresine e krimit, ndersa te gjitha provat konfirmojne dyshimet e policise. Ai akuzohet per “tentative vrasje” dhe armembajtje pa leje, ndersa ne ditet e ardhshme pritet vendimi i Gjykates se Rrethit te Lushnjes ne lidhje me masen e sigurise.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:32 pm

Perdhunoi shqiptaren, kapet italiani
E Hene, 14 Janar 2008

TARANTO - Nje italian eshte vene ne pranga, pasi akuzohet per perdhunimin e disa prostitutave mes te cilave dhe nje shqiptare. Policia pas disa muaj hetimesh tha dje se ka mundur te vere ne pranga Umberto Basile, 27 vjec, nga Lizano, i arrestuar dhe marsin e kaluar, per tentative vjedhjeje. Te gjitha perdhunimet qe dyshohet se jane kryer nga Basile, kane ndodhur ne pjesen e dyte te vitit 2007, duke nisur nga muaji tetor, ne Kalenzano te Toskanes. Sipas policise, i arrestuari deri tani akuzohet per perdhunimin e nje vajze shqiptare dhe dy rumuneve. Policia beri te ditur se mbi 27-vjecarin rendojne akuzat e “perdhunimit”, “pervetesim te titujve”. “Basile ka perdhunuar nje 25-vjecare shqiptare dhe dy 21-vjecare rumune, ngjarje te ndodhura ne muajt tetor dhe nentor te vitit 2007”, - tha policia. Ajo shtoi e i dyshuari i mashtronte vajzat deri ne momentin qe ngjiteshin ne makinen e tij, me pas i detyronte qe te benin seks me te, pa i paguar. Por denoncimet e bera nga viktimat kane bere qe te nisnin hetimet dhe pas disa muaj hetimesh, 27-vjecari Umberto Basile, nga Taranto, eshte vene ne pranga. Ai eshte duke u hetuar dhe per ngjarje te tjera ne kete zone, qe kane ngjashmeri me tre rastet te cilet jane te provuar.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:33 pm

Digjet banesa 300-vjecare, rrezikohet lagjja karakteristike
E Hene, 14 Janar 2008

Zjarri i rene dje ne lagjen “Varosh” ne qytetin e Gjirokastres ka shkrumbuar plotesisht nje banese te gurte karakteristike 300-vjecare. Rreth ores 16.30 flaket kane perfshire shtepine e gurte te Koloit, objekt i shpallur “monument kulture”. Prej vitesh kjo banese ishte plotesisht e braktisur dhe ne te nuk jetonte njeri. “Pasi morem njoftimin ne mberritem menjehere ne kete pjese te qytetit per te lokalizuar zjarrin”, thote shefi i repartit zjarrfikes te Gjirokastres, Lefter Qirici. Zjarrfikesit, te ndihmuar edhe nga banoret e lagjes “Varosh”, kane filluar punen per shuarjen e zjarrit. Nderkohe flaket, qe kishin perpire shtepine e gurte tri katershe, rrezikonin te perhapeshin edhe ne banesat e tjera ngjitur me te. Per vete profilin arkitektonik te lagjes “Varosh” banesat jane prane njera-tjetres, cka rrezikonte qe flaket e zjarrit te perhapeshin nga shtepia e Koloit ne drejtim te banesave te tjera, fqinje me te.

Ne lagjen “Varosh” ka mberritur mbreme edhe prefekti i Gjirokastres, Spiro Ksera, nderkohe qe ne ndihme te zjarrfikesve jane vendosur edhe efektivat e policise se Gjirokastres. “Duke pare specifiken e vatres se zjarrit ne fillimisht u perpoqem te lokalizonim ate per te shmangur perhapjen e flakeve ne banesat e aferta”, thote njeri prej zjarrfikesve, pjesemarres ne operacionin per shuarjen e flakeve. Nepermjet dy autoboteve zjarrfikesit kane bere shkeputjen e catise karakteristike, te ndertuar me skelet druri dhe pllaka ngjyre hiri nga banesat ngjitur me te. Sipas eksperteve te policise, shkak i kesaj vatre zjarri ka qene loja ne mjediset e brendshme te saj e nje grupi femijesh. Duke qene se banesa ishte e braktisur ajo perdorej nga femijet e lagjes per lojerat e perditshme te tyre. Duket se ne nje moment zjarri loja e femijeve ka shkaktuar vatren e zjarrit, e cila ka shkrumbuar banesen “monument kulture”, nderkohe qe ka rrezikuar edhe shtepite e tjera te lagjes.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:57 pm

Lushnjė, plagoset rėndė 17-vjeēari
14/01/2008 Sherr mes dy adoleshentėve

Njė plagosje me armė zjarri ėshtė regjistruar nė orėt e vona tė mbrėmjes sė djeshme nė qytetin e Lushnjės. Njė 17-vjeēar ėshtė qėlluar me pistoletė TT nė njė nga lokalet e lojėrave tė fatit pranė stadiumit tė futbollit nė kėtė qytet.
Njė grindje banale pėr shkak tė njė prej lojėrave tė fatit nė lagjen “Kadri Qystri” tė qytetit tė Lushnjės ka degjeneruar nė njė plagosje tė rėndė me pistoletė.

Edi Kėrēuku, 22 vjeē, banues nė Lushnjė ka shkuar nė njė nga lojėrat e fatit pranė stadiumit tė futbollit “Roza Haxhiu” dhe nė lojė e sipėr, pasi ėshtė grindur me fjalė fyese me njė 17-vjeēar Elton Xhafa, ka shkuar me shpejtėsi nė shtėpi dhe ka marrė armėn e zjarrit pistoletėn TT dhe pasi ėshtė kthyer sėrish te lojėrat e fatit ka qėlluar mbi Elton Xhafėn, duke e plagosur rėndė atė.

I plagosuri ėshtė dėrguar menjėherė nė spitalin civil tė Lushnjės dhe pas pėrpjekjes tė shumta tė bluzave tė bardha pohohet se ėshtė jashtė rrezikut pėr jetėn, ndonėse nė gjendje tė rėndė shėndetėsore.
Nė vendngjarje kanė shkuar forca tė policisė sė Lushnjės, tė cilat sipas hetimeve paraprake identifikuan autorin.
Autori ėshtė kapur nga forcat e rendit dhe ato kriminale vetėm rreth orės 10.00 tė ditės sė djeshme pranė shtėpisė sė tij.
Ai ėshtė dėrguar nė dhomat e izolimit tė komisariatit tė
policisė sė Lushnjės, ndėrkohė qė materialet iu kaluan Prokurorisė sė rrethit pėr veprime tė mėtejshme.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:59 pm

“Bishti i Zhurit” kap prostitutėn
14/01/2008 Pranga edhe pėr kamerieren dhe pronarin

Pronari dhe kamerierja e njė lokali nė Rrogozhinė u arrestuan, pasi mbanin si prostitutė nė kėto ambiente njė vajzė 18 vjeēe. Seksioni i Luftės kundėr Trafiqeve dhe ai i Luftės kundėr Krimit tė Organizuar nė Policinė e Tiranės, nė bashkėpunim me komisariatin e Kavajės, finalizuan me sukses operacionin e koduar “Bishti i Zhurit 2”, ku u mundėsua arrestimi nė flagrancė i tre shtetasve pėr “Mbajtje tė lokalit pėr prostitucion”, dhe “Shfrytėzimit pėr prostitucion nė bashkėpunim”. Nė pranga ka rėnė Bujar Gjuzi, 48 vjeē, lindur dhe banues nė Rrogozhinė, i dėnuar mė parė pėr “Shfrytėzim prostitucioni dhe mbajtjes tė lokalit pėr prostitucion”; Kaje Rustemi, 29 vjeēe, lindur dhe banuese nė Tiranė, kameriere nė kėtė lokal dhe prostituta Amarilda Habibaj, 18 vjeēe, lindur dhe banuese nė Tiranė. Arrestimi i tyre u bė pasi dje, rreth orės 13.30, u kapėn nė ambientet e hotel “Pishat” nė Rrogozhinė, ku Amarilda Habibaj u kap nė flagrancė duke ushtruar prostitucion kundrejt shumės sė parave prej 5.000 lekėsh. Pas hetimeve u konkludua se klientėt i siguronte pronari i lokalit, shtetasi Bujar Gjuzi dhe kamerierja Kaje Rustemi. Nė cilėsinė e provės materiale u sekuestruan shuma e parave prej 44.700 lekė, 300 euro, dy telefona celularė, njė armė gjahu me nr. 9249402, 30 fishek ēifteje qė i mbante pa leje, njė komplet thikash dhe njė sėpatė.

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 8:00 pm

“Arrest me burg” pėr “Inaugurimin”
14/01/2008 Gjykata pėr tė ndaluarit

Kapen nė flagrancė me njė sasi tė konsiderueshme lėndė narkotike, marrin nga gjykata masėn e sigurimit “Arrest me burg”. Vendimi u dha dje nė mesditė nga gjyqtarja Blerina Muēa. Marius Sulaj, Migen Mele, Romeo Kio dhe Elton Dodo, janė tė pandehurit qė dje mbetėn nė burg, pas kėrkesės sė prokurorit dhe vendimit tė gjykatės sė shkallės sė parė Tiranė. Katėr tė pandehurit e arrestuar nė kushtet e flagrancės nuk e pranuan akuzėn nė gjykatė. Megjithatė, bėhet e ditur se asnjė prej tyre nuk ka dhėnė sqarime tė mėtejshme, duke ia lėnė nė dorė avokatėve mbrojtės. Avokatėt i thanė gjykatės se klientėt e tyre nuk kanė patur dijeni pėr sasinė e gjetur nė lokal, ndėrkohė qė u shfajėsuan me faktin se kanė qenė qė tė gjithė tė pranishėm pėr inaugurimin e ambientit. Katėr tė ndaluarit, qė dje morėn masėn e sigurimit nga gjykata, janė nga Erseka dhe Fieri. Mėsohet se tre prej tyre janė tė afėrt dhe kanė bashkėpunuar pėr marrjen e lokalit me qira. Nga ana e tij, prokurori i ēėshtjes tha para gjyqtares Blerina Muēa se tė pandehurit janė kapur nė kushtet e flagrancės dhe nė kėtė mėnyrė nuk ka asnjė pengesė ligjore pėr t’i lėnė nė arrest me burg. Ata akuzohen pėr veprėn penale tė “Prodhim dhe shitje tė lėndėve narkotike” dhe “Pėrshtatje tė lokaleve pėr pėrdorim droge”. Shtetasit Marius Sulaj, Migen Mele, Romeo Kio dhe Elton Dodo u arrestuan nė kushtet e flagrancės, para tri ditėsh, nga Policia e Tiranės.

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 8:01 pm

Tutorėt shqiptarė prangosen nė Shqipėri
14/01/2008 Tė kėrkuar nė Itali

Nėnshkrimi i marrėveshjes sė ekstradimeve mes Shqipėrisė dhe Italisė mundėsoi prangosjen e tre shqiptarėve, pėr llogari tė shtetit italian. Burimet e policisė thanė se nė kuadėr tė operacionit “Adriatik 2008”, nga Drejtoria e Policisė sė Qarkut Fier nė bashkėpunim me Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor Fier, ėshtė bėrė e mundur kapja dhe ndalimi i shtetasve Albert Kurti, 35 vjeē, lindur dhe banues nė Fier, me arsim tė mesėm, i padėnuar mė parė dhe Gėzim Komini, 36 vjeē, lindur dhe banues nė Fier, me arsim tė mesėm, i padėnuar mė parė. Ndalimi i tyre ėshtė bėrė pasi Gjykata e Apelit pėr Krimet e Rėnda Itali, me vendimin nr. 18/04, datė 21.04.2004 i ka deklaruar fajtorė pėr veprat penale tė “Pjesėmarrjes nė organizatė kriminale” dhe “Shfrytėzim prostitucioni”, pasi nė periudha tė ndryshme kohore kanė ushtruar aktivitet kriminal nė shtetin italian. Nė bazė tė vendimit tė gjykatės, shtetasi Albert Kurti ėshtė dėnuar me 7 vjet burg dhe 25.400 euro gjobė, ndėrkohė qė shtetasi Gėzim Komini ėshtė dėnuar me 6 vjet e 6 muaj burg si dhe 25.400 euro. Gjithashtu, nė kuadėr tė kėtij operacioni ėshtė ndaluar shtetasi nė kėrkim

Leonard Avdia, 29 vjeē, lindur dhe banues nė Fier, me arsim 8 klasė, i padėnuar mė parė. Nė datėn 31.10.2007 ėshtė dėnuar me 10 vite burgim pėr veprėn penale tė “Trafikimit tė femrave pėr prostitucion”._________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 8:11 pm

Grinden nė lokal, qėllon me pistoletė
14/01/2008 Arrestohet autori

Janė grindur 24 orė mė parė nė njė nga lokalet e lagjes “11 Shkurti”, pėr arsye banale dhe nė kushtet e konsumit tė tepėrt tė alkoolit, ndėrsa mė pas nuk kanė kursyer as plumbat e njė pistolete pėr shokėt e tavolinės.

Ngjarja e pazakontė qė ka tronditur opinionin e kėtij qyteti, i cili ka vite qė nuk ka dėgjuar ngjarje tė tilla, ka ndodhur paraditen e djeshme rreth orės 10.30 minuta, nė vendin e quajtur Kthesa e gjimnazit, nė rrugėn qė tė ēon pėr nė spitalin e qytetit. Burime tė policisė qė i referohen lajmit, thanė pėr gazetėn se nė mbrėmjen e ditės sė shtunė, nė njė lokal qė ndodhet nė qendėr tė lagjes “11 shkurti”, grupi i pėrbėrė prej 4 vetash ku kanė qenė at e bir Vangjel e Majrues Pando 47 e 21 vjeē, si dhe Taulant Hoxha e Adriatik Kundja 21 e 23 vjeē, kanė qenė tė ulur nė lokalin nė fjalė dhe nė njė tavolinė tjetėr kanė qenė Ervin e Dritan Nuku si dhe Albian Licaj e Elton Masati.

Tė dy grupet e djemve gjatė qėndrimit nė lokal kanė konsumuar alkool dhe nė njė moment kanė filluar tė grinden me njėri-tjetri dhe mė pas grindja ka degjeneruar nė grushte.

Burimet policore thanė se nė paraditen e djeshme, rreth orės 10.30 minuta, Vangjel dhe dhe Majrues Pando si dhe Taulant e Adrian Kundja, tė hipur nė njė makinė tip benz gri me targa tė Kuēovės, kanė ndaluar nė afėrsi tė lagjes ku ndodhi sherri dhe sapo kanė parė grupin e 4 djemve kundėrshtarė, kanė ndaluar dhe Majrues Pando ka dalė nga makina me njė pistoletė tip TT e ka qėlluar drejt tyre dy herė, por i ėshtė bllokuar arma dhe “kundėrshtarėt” kanė shpėtuar.

Forcat e policisė, tė cilat kanė identifikuar menjėherė autorėt e kėsaj ngjarjeje, janė vėnė nė ndjekje tė tyre dhe kanė arritur tė arrestojnė menjėherė autorin e kėtij atentati, si dhe tė bllokojnė edhe pistoletėn e tij.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitimeTue Jan 15, 2008 7:04 pm

Zvicer, pranga 5 shqiptareve per droge
E Marte, 15 Janar 2008

Zyrih :
- Policia zvicerane ka arrestuar pese shqiptare te dyshuar si trafikante te drogave te renda ne Zyrih, pas nje operacioni te zhvilluar dy dite me pare. Agjentet arriten qe te sekuestronin 1,2 kg heroine, 70 gr kokaine dhe 1,5 kg perzieres per narkotikun. Gjate kontrollit fizik shqiptareve, emrat e te cileve nuk u bene publik, u gjeten edhe 7 mije franga dhe telefona celulare. Fillimisht policet ndaluan njerin prej shqiptareve qe transportonte 120 gr heroine ne nje cante. Me pas kane zbarkuar ne nje apartament ne Zyrih ku banonte i dyshuari. Aty eshte zbuluar pjesa tjeter e narkotikut dhe sendeve te dyshimta, pasi aty qendronin edhe kater shqiptare te tjere. Aktualisht, tre prej shqiptareve gjenden perballe akuzes se rende te trafikut te droges, ndersa dy te tjeret jane nen hetim si te dyshuar per fshehje te krimit dhe bashkepunim ne aktivitet te paligjshem.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Kronikat .... - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kronikat ....   Kronikat .... - Faqe 2 Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kronikat ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: KroNiKaT-
Kėrce tek: