AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Filozofia

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Filozofia Empty
MesazhTitulli: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:10 am

Filozofia (prej fjalėve greke philos - shok, mik dhe sophia - dituri, qė mund tė shqipėrohen "dashuri pėr diturinė") ėshtė kuptuar nė mėnyra tė ndryshme nga filozofė tė ndryshėm gjatė historisė. Nė pėrgjithėsi, filozofia ka si synim kuptimin dhe shpjegimin e ēėshtjeve mė themelore tė njerėzisė, si pėr shėmbull: realiteti, dituria, kuptimi, vlera, e qėna dhe e vėrteta.
Filozofia eshte shkence shoqerore e cila mirret me studimin e botes totalitare, njeriut dhe pozites se tij ne te. Ndryshe Filozofine e njohim si shkence e cila mirret me te gjitha nga pak.
Filozofia eshte dashuria apo dashamiresia ndaj urtesis apo menēurise.
Filozofia eshte nje shqyrtim i thelle mendor dhe logjik i ēeshtjeve te pergjithshme qe kane te bejne me boten dhe poziten e njeriut ne te. Pa ashtu filozofia qe nga fillimi ka qene dhe sot e kesaj dite eshte nje persiatje e thelle, e sistemuar dhe racionale per boten, gjithesin, per njeriun, per vlerat, per te verteten, per te miren, per te bukuren, per kuptimin e jetes etj.

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 38
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Filozofia Empty
MesazhTitulli: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:17 am

Kur fillon presore ti te sjell femijet Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Filozofia Empty
MesazhTitulli: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:19 am

Profesore dhe jo presore mistrec hahahahhahahaa po duhet ti sjellesh ne paris mo se ketu jetoj une Razz

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 38
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Filozofia Empty
MesazhTitulli: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:20 am

E mi mire se me keto tema ne forum i marin mesimet qe ketej ata Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Filozofia Empty
MesazhTitulli: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:21 am

Nuk me the si te duken temat ketu per filozofine?

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 38
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Filozofia Empty
MesazhTitulli: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:24 am

Te bukura por do behet me bukur kur te futet nje shoku im qe lexon frojdin dhe tere gushtin ma ka bere mendjen dhalle kur te shkoje ne itali keto dy dit do futet dhe do mereni vesh se une sjam filozof Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Filozofia Empty
MesazhTitulli: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:26 am

Hahhahahahhaha pse nuk thua ti do filloj lufta midis nesh hahahhahaha

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 38
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Filozofia Empty
MesazhTitulli: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:29 am

Per mire jo per keq:p
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Filozofia Empty
MesazhTitulli: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 2:43 am

Ishalla ate dua dhe une per mire Very Happy Razz

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Filozofia Empty
MesazhTitulli: Re: Filozofia   Filozofia Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Filozofia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: FiLoZoFia-
Kėrce tek: