AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Dituria

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Dituria Empty
MesazhTitulli: Dituria   Dituria Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:14 am

Dituria ( edhe "dija" apo "dijenia", dhe "njohuria" nganjėherė) ėshtė informacioni (lajmi) i pėrvetėsuar nga njė person, organizatė apo ndonjė qėnie tjetėr. Dituria ėshtė dijenia dhe kuptimi i ngjarjeve, sė vėrtetės apo njohurive tė pėrftuara nėpėrmjet mėsimit, pėrvojės, arsyes ose botėkuptimit (sė dyti), apo nėpėrmjet brendashikimit (sė pari). Dituria ėshtė vetėndėrgjegjja e tė zotėruarit tė informacioneve tė lidhura ndėrmjet tyre tė cilat, tė marra veēmas, kanė njė vlerė dhe njė pėrdorim mė tė vogėl . Dituria ėshtė kuptimi i besueshėm i njė ēėshtjeje, mundėsisht me aftėsinė e pėrdorimit tė tij pėr njė qėllim tė caktuar.
Mosbesushmėria e kujtesės kufizon sigurinė e diturisė mbi tė kaluarėn, ndėrsa mosparashikueshmėria e ngjarjeve qė do ndodhin kufizon sigurinė e diturisė mbi tė ardhmen. Epistimologjia (greq. dituria, njohuria) ėshtė studimi filozofik i natyrės, prejardhjes, dhe qėllimit tė diturisė.Thėnie

  • "Si ėshtė e mundur qė di mbi gjithēka? u pyet njė njeri shumė i menēur e i ditur; dhe pėrgjigja ishte - sepse nuk kam pasur kurrė frikė ose marre (turp) tė pyes gjithēka qė nuk dija." - Gjon Abot
  • "Unė mendoj njė pjesė e madhe e informacioneve qė kam, u fitua nga kėrkimi mbi diēka dhe gjetjen e diēkaje tjetėr rrugės" - Franklin P. Adams
  • "Dituria ėshtė ajo qė, pranė virtytit, me tė vėrtetė e ngre njė njeri mbi tjetrin." - Jozef Adison
  • "Njeriu di mė shumė se ai kupton." - Alfred Adler
  • "Dituria e vėrtetė, si ēdo gjė tjetėr me vlerė, nuk fitohet me lehtėsi. Duhet tė punohet, studiohet, mendohet, dhe mė shumė se tė gjitha, duhet tė lutet pėr tė." - Tomas Arnold
  • "Ji gjithmone kureshtar! Sepse dituria nuk do tė fitojė ty: ti duhet ta fitosh atė." - Sudi Bek
  • "Dituria ėshtė fuqi." - Frensis Bekon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 38
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Dituria Empty
MesazhTitulli: Re: Dituria   Dituria Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:15 am

lule
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
 
Dituria
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: FiLoZoFia-
Kėrce tek: