AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Shkaqet e deshires se ulet per sex

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Shkaqet e deshires se ulet per sex Empty
MesazhTitulli: Shkaqet e deshires se ulet per sex   Shkaqet e deshires se ulet per sex Icon_minitimeMon Sep 03, 2007 8:18 pm

Shkaqet e dėshirės sė ulėt pėr seks

Dėshira e ulėt pėr seks ėshtė njė vėshtirėsi e pėrhapur seksuale. Edhe pse mund tė shfaqet si tek femrat edhe tek meshkujt, realisht rezulton tė jetė shumė mė e pėrhapur tek femrat. Tė kesh dėshirė tė ulėt seksuale, do tė thotė qė individi humb interesin pėr seksin edhe nėse ata eksitohen apo arrijnė nė orgazėm kur kryejnė marrėdhėnie seksuale. Dėshira e ulėt pėr seks mund ketė kufij minimalė dhe deri nė ekstrem. Nė kufijtė minimalė individėt nė periudha tė caktuara nuk mendojnė apo nuk duan seks, tė tjerė nuk “kanė uri” pėr seks, por e shijojnė kur ndodh. Nė rastet ekstreme njerėzit e dėshirojnė shumė seksin dhe qėndrojnė nė ankth nėse u paraqitet njė rast pėr “t’u ngjitur” nė qiellin e shtatė. Por ka edhe raste tė tilla kur njė njeri nuk paraqet asnjė interes pėr masturbimin, fantazitė seksuale apo aspekte tė tjera seksuale qė kanė tė bėjnė me kėtė marrėdhėnie.
Nuk ka rėndėsi se cili ėshtė niveli i dėshirės sė ulėt pėr seks, ai shndėrrohet nė njė problem kur njė ēift e sheh atė si njė aspekt negativ tė lidhjes. Pėr disa ēifte fakti qė njėri prej partnerėve nuk tregon interes pėr seksin nuk ka shumė rėndėsi, ndėrsa ēifte tė tjera e konsiderojnė atė si njė problem shumė serioz. Nė shkaqet e njė dėshire tė ulėt seksuale mund tė pėrmenden:
Mosha
Ndryshimet nė trupin e individit me kalimin e viteve mund tė ndikojnė dėshirėn nė seksuale.
Menopauza: Tek femrat ndryshimet e moshės vijnė me fillimin e menopauzės, pra ndėrprerjes sė ovulacionit. Ndryshimet pėrfshijnė nivel tė ulėt tė estrogjenit (hormoni femėror seksual), nivel tė ulėt tė testosteronit (hormon i cili besohet se ėshtė pėrgjegjės pėr eksitimin seksual tė femrės) etj.
Pamjaftueshmėri hormonale: Ulja e sasisė sė testosteronit nė trup, tė lidhura mė dėshirėn seksuale tė femrės dhe mashkullit.
Gjinia: Edhe pse dėshira e ulėt seksuale ėshtė njė eksperiencė e tė dyja gjinive, femrat janė mė tė ndikuara.
Depresioni
Njerėzit tė cilėt vuajnė nga depresion kanė njė rėnie tė gjendjes shpirtėrore, e cila priret tė ulė aktivitetin e tyre seksual.
Ankthi dhe stresi
Nėse individi vuan nga njė prej kėtyre gjendjeve mund tė ketė ulje tė dėshirės seksuale tė pėrkohshme apo pėr njė periudhė tė gjatė, varet nga sasia e ankthit dhe stresit qė ai/ajo ka.
Varėsia mjekėsore ose psikoaktive e ilaēeve.
Disa mjekime, sidomos ilaēet psikoaktive (qė pėrdoren pėr tė kuruar depresionin), mund tė ndikojnė dėshirėn e tyre seksuale.
Zakoni i tė pasurit tė njėjtin partner. Kur njė njeri me njė partner tė vetėm dhe mėnyrėn e tij tė sjelljes, interesi seksual bie.
Probleme nė lidhjen tuaj
Shqetėsimet qė janė pjesė e marrėdhėnies tuaj ndikojnė shumė edhe nė dėshirėn tuaj pėr seks. Kjo ėshtė e vėrtetė sidomos pėr femrat tė cilat nėse nuk janė tė lumtura nė marrėdhėnien qė kanė, priren tė mos kenė jetė tė kėnaqshme edhe nė krevat.
Simptomat
Individi nuk tregon interes pėr seksin
Ulje tė aktivitetit seksual
Rėnia e aktivitetit seksual bėhet njė problem pėr marrėdhėnien tuaj dhe shkakton konflikt
Ftohtėsi gjatė aktit seksual, pėrveē pėrpjekjes pėr tė kėnaqur partnerin.
Shenjat fizike mund tė jenė: Thatėsi vaginale, vėshtirėsi nė arritjen e orgazmės, rėnie tė ndjeshmėrisė nė prekjen organeve gjenitale, dhimbje nė penis ose vaginė, mungesė e dėshirės dhe nevojės pėr seks.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shkaqet e deshires se ulet per sex
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: EroS-
Kėrce tek: