AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Dallimi Psikiater----Psikolog

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Dallimi Psikiater----Psikolog Empty
MesazhTitulli: Dallimi Psikiater----Psikolog   Dallimi Psikiater----Psikolog Icon_minitimeMon Sep 03, 2007 8:35 pm

Dallimi Psikiater -- Psikolog

Shpeshhere ndodh qe te ngaterrohen profesioni i psikologut me ate te psikiatrit. Prandaj eshte e rendesishme qe te behet dallimi mes psikologut (psikologut klinik) dhe psikiatrit.Psikiatri nuk mund te krahasohet me psikologun. Ai eshte krejt ndryshe. Psikiatret jane mjeke te specializuar te trajtimin e sjelljeve anormale dhe si te tille ata mund te rekomandojne medikamente, gje qe smund ta bejne psikologet.

Psikiatret ndjekin shkollen mjeksore dhe jane ne fillim doktor ne mjeksi. Ata pastaj specializohen ne trajtimin e sjelles anormale, semundjet psikike. Psikiatret shohin te problemet e sjelljes se pacientit shkaqe mjeksore dhe ne kete menyre perdorin trajtim mjeksor, dmth. terapi me medikamente, krahas terapise psikologjike.

Psikiatria eshte dege e mjeksise, jo e psikologjise.Psikologu klinik diplomon ne psikologji dhe me pas vazhdon studimet pasuniversitare. Zakonisht pas dy apo tre vjetesh i jepet grada e zakonshme per psikologet Ph. D. ose Dr. phil. (doktor i filozofise). Pas kesaj, ai duhet te praktikoj nje kohe te gjate ne nje instuticion nen kujdesjen e psikologeve te tjere ose psikiaterve, para se te filloje te trajtoje, diagnostifikoje njerezit ne menyre te pavarur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dallimi Psikiater----Psikolog
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: PsiKoloGjiA-
Kėrce tek: