AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ???

Shko poshtė 
3 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ??? Empty
MesazhTitulli: Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ???   Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ??? Icon_minitimeTue Sep 18, 2007 7:08 pm

Si tė silleni me njerzit qė nuk ju duan

Duhet pajtuar me njė tė vėrtetė: “Ėshtė e pamundur tė jeni Diell pėr tė gjithė”. Ėshtė e pamundur t’i pėrlqeni tė gjithė njerėzve. Ėshtė e pamundur qė tė jeni pandėrprerė simpatik ndaj tė gjithė njerėzve. E vėrtetė ėshtė se mundohemi tė jemi tė kėndshėm dhe tė sillemi mirė me tė gjithė njerėzit, dhe pėr kėtė shkak dhe shpesh i durojmė pasojat. E vėrtetė ėshtė po ashtu se mirėsjellja dhe kėndshmėria e juaj mund tė zbutė shumė gjėra mirėpo vėrtet a vlen qė pėr shkak tė kėsaj tė sillemi tė kėndshėm madje deri nė hipokrizi? Nga jashtė ēdo gjė kalon nė pamjen e butė dhe tė kėndshme pėrderisa nė brendi njeriu mezi pėrmbahet tė mos shpėrthejė. Kujdes nga personat qė pėr sė tepėrmi janė paqėsorė dhe tė kėndshėm me tė gjithė, ngase agresiviteti i tyre, aq mė shumė qė e shtrydhin nė brendi, bėhet gjithnjė e mė i rezikshėm. Ndonjėherė ėshtė mė mirė tė keni armiq tė sinqertė se tė keni miqė tė dobėt. Nė vazhdim ju japim dhjetė arsye qė vetes t’i krijoni sė paku ndonjė armik aty kėtu.

1. Mos lejoni t’ju mashtrojnė

Pėr tė krijuar armikun e dėshiruar, duhet vazhdimisht t’i kėrkoni tė drejtat tuaja. Nėse nuk rebeloheni atėherė kur nė shitore ju japin molla tė kalbura, njė gjė e tillė do t’ju ndodh shpesh. Posa i tregoni dhėmbėt, njerėzit do tė fillojnė t’ju kuptojnė.

2. Kanalizoni agresivitetin tuaj

Armiqtė janė tė duhur sikurse qė i duhet thesi boksierit pėr ta ushtruar teknikėn e vetė tė dhe pėr ta mbajtur vitalitetin. Nė vend se t’i shkundni anėtarėt e familjes dhe miqtė qė s’kan bėrė asfarė mėkati ndaj jush, shfryhuni nė armiqtė tuaj.

3. Vendosni kufit tuaj

Nėse pranoni se keni armiq, me kėtė tregoni se keni vlera dhe principe. Sa mė shumė pakėnaqėsi kapėrdini, tė tjerėt aq mė shumė nga ju do tė presin qė tė kapėrdini. Ai qė ėshtė mjaft i guximshėm tė ketė armiq, shkakton ndjenjė respekti dhe tėrhjek vėmendjen te tė tjerėt. Pas kėsaj nuk do t’ju thirin ēdo herė kur kanė nevojė pėr ndihmėn tuaj. Me juve do tė sillen me mė shumė respekt.

4. Shmanguni nga shpėrthimet e menjėhershme emocionale

Mė shumė vlen tė keni njė armik tė vėrtetė se njė mik tė rejshėm. Kur me dikė jeni vazhdimisht tė kėndshėm, njė ditė dasht e padashtė do tė duhet tė ndaleni dhe tė shpėrtheni. Sa mė shumė qė e shtrydhni armiqėsinė tuaj, kur tė ndodh ai eksplodim, atėherė do tė jetė nė formė tė shpėrthimit shumė tė fuqishėm. Dhe kur njė gjė e tillė ndodh, asgjė mė nuk mund tė pėrmėrsohet.

5. Kurseni kohėn

Miqtė e rejshėm ua vjedhin kohėn. Kjo ėshtė njė arsye mė shumė qė nga ata tė krijoni armiq. Pas asaj mė nuk do t’ju lodhin me probleme qė juve as qė ju interesojnė, me ftesa nėpėr ndeja qė juve nuk ju shkohet. Sa mė pak kohė qė kaloni me ata, aq mė shumė kohė do tė keni pėr veten tuaj dhe pėr atė qė vėrtet dėshironi tė kujdeseni.

6. Mėsoni diēka pėr veten tuaj

Aristofani jėherė pat thėnė: - Njerėzit e menēur mėsojnė shumėēka nga armiqtė. Vėshtroni me vėmendje armiqtė tuaj. Ata janė tė parėt qė i vėrejnė gabimet tuaja. Kėshtu do tė jeni nė gjendje qė nė kohė t’i korigjoni ato gabime dhe ta kurseni veten nga kritikat e panevojshme. Nga ana tjetėr, armiqtė tuaj zakonisht janė tė parėt qė e mėsojnė se ēka mund t’ju dėmtoj juve. Nėse kėsaj i kushtoni vėmendje, do tė mund t’i shmangeni disa situatave tė pakėndshme, apo sė paku t’i zbustni ato.

7. Jeni gjithnjė nė formė

Tė kesh armiq, ėshtė gjė e mirė pėr tė mbetur nė kondicion fizik dhe shpirtėror. Armiqtė ju kushtėzojnė tė jeni dinamik, lucid, tė keni reflekse tė mira, tė keni kujdes se ēka flitni dhe ēka bėni. Kėshtu fitoni mė shumė vetbesim. Fitorja ndaj armikut, sado e vogėl qoftė, ėshtė e mirėseardhur pėr vetbesimin tuaj.

8. Dashuroni me sinqeritet

Nėse do tė keni vetėm miq tė vėrtetė ndonjėherė, mė shumė do t’i duani ata. Kur tė keni armiq, miqėsitė e vėrteta do tė jenė mė tė vlefshme pėr ju. Sė paku do tė dini se, kur jeni nė telashe ku mund tė mbėshteteni.

9. Le tė flitet pėr ju

Armiqtė shpesh ju bėjnė reklamė tė mrekullueshme. Me kėtė qė flasin keq pėr ju ndoshta e shtrembėrojnė dukjen tuaj tė vėrtetė, por qė pa vetėdije nė tė njėjtėn kohė tėrhjekin vėmendjen nė drejtim tuajin. Ndėrsa njerėzit, (ėshtė nė natzrėn e njėriut kjo), mė tepėr vėmendje i kushtojnė “tė keqės” se “tė mirės”! Prandaj pėr miqtė tuaj flitni gjithnjė mirė, ndėrsa pėr armiqtė tuaj mos flitni fare, qė tė mos u bėni ndonjė shėrbim falas.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mercury-Blood
AneTaR I Ri
Mercury-Blood


Male
Numri i postimeve : 24
Age : 34
Location : Vlore
Registration date : 02/09/2007

Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ??? Empty
MesazhTitulli: Re: Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ???   Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ??? Icon_minitimeThu Sep 27, 2007 2:38 am

jo,shyqyr zotit mua me duan te gjithe Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 38
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ??? Empty
MesazhTitulli: Re: Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ???   Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ??? Icon_minitimeThu Sep 27, 2007 2:40 am

Je i sigurt? Razz je si rush i prishur Razz hahahahhaa
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
Sponsored content

Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ??? Empty
MesazhTitulli: Re: Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ???   Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ??? Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si te silleni me njerzit qe nuk ju duan.... ???
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: DiSkuTimE ShoQeroRe-
Kėrce tek: