AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Pushtimi Bizant

Shko poshtė 
AutoriMesazh
jerimida
AneTaR HeRo
jerimida


Numri i postimeve : 489
Location : ne konfuzitet
Registration date : 22/09/2007

Pushtimi Bizant Empty
MesazhTitulli: Pushtimi Bizant   Pushtimi Bizant Icon_minitimeTue Sep 25, 2007 6:36 pm

Nga Iliri nė Shqipėri
Kur Perandoria Romake u nda nė atė tė lindjes dhe atė tė perėndimit nė vitin 395, trojet e Shqipėrisė sė sotme u bėnė pjesė e Perandorisė Bizantine. Nė kohėn e Perandorisė Romake, disa ilirė u ngritėn nė poste tė larta nė perandorinė e re. Tre perandorėt qė mbruajtėn historinė e Bizantit (duke mbretėruar nga vitet 491 deri nė vitet 565) ishin me prejardhje ilire: Anastasiusi I, Justini I dhe perandori mė i njohur i Bizantit Justiniani I.

Nė dhjetėvjeēarėt e parė nėn qeverisjen bizantine (deri nė vitin 461), Iliria vuajti bastisjet shkatėrruese tė visgotėveve, hunėve dhe ostrogotėve. Jo shumė kohė pasi kėta pushtues barbarė fshikulluan nėpėr Ballkan, u shfaqėn sllavėt. Midis shekullit VI-tė dhe VII-tė ata u ngujuan nė trevat ilire dhe vazhduan tė pėrvetsojnė fise ilire pak a shumė ku ndodhet tani Sllovenia, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina dhe Serbia. Fiset ilire tė jugut, megjithkėtė pėrfshirė Shqipėrinė e sotme i“u shmangėn pėrvetsimit dhe ruajtėn gjuhėn e tyre amtare.

Me kalimin e disa qindvjeēarėve, nėn pėrplasjen me romakėt, bizantinėt dhe kulturėn sllave, fiset ilire tė jugut pėsuan njė shndėrrim dhe pasoi njė kalim nga popullata e vjetėr ilire nė shqipėtare tė re. Si rrjedhojė, nga shekulli i VII-tė deri nė atė tė XI-in, emri Iliri i hapi rrugė emrit, nė fillim tė pėrmendur nė qindvjeēarin e 2-tė nga gjeografi Ptolemeusi i Aleksandrisė, tė fiseve Albanoi, tė cilėt banonin ēfarė sot ėshtė qendra e Shqipėrisė. Nga njė fis i vetėm emri u pėrhap duke pėrfshirė pjesėn e mbetur tė vendit si Arbėri dhe, pėrfundimisht, Shqipėri (Albania). Zanafillat e kombėtarisė shqiptare duket ndodhėn nė atė kohė kur populli shqiptar vėrejti se ata ndanin njė truall tė pėrbashket, emėr, gjuhė, dhe trashėgimi kulturore. (Gjuhėtarėt kanė pėrcaktuar se emri "Shqipėri" rrjedh nga ndajfolja "shqip", nė kuptimin "qartė" (nė kuptimin "flas qartė"; tek Buzuku: vjen me e thashunė shqip). Ky emėr ka zėvendėsuar emrin e vjetėr Arbėri gjatė shekujve XVI-tė dhe XVII-tė. Hipoteza e prejardhjes nga emri "shqipe", ose "shqiponjė," pra "Shqipėri" - "toka e shqiponjės" ėshtė njė hipotezė romantike, qė nuk pėrputhet me realitetin shkencor.

Shumė kohė pėrpara sė tė ndodhte kjo, krishterimi u bė fe e themeltė e Shqipėrisė, duke zėvendėsuar politeizmin ilir dhe errėsuar pjesėn mė tė madhe tė pamjes se jashtme njerėzore botėrore dhe instituticionet e trashėguara nga qytetėrimet greke e romake. Por, megjithėse vendi ishte nėn zgjedhėn e Bizantit, shqipėtarėt e krishterė do perēaheshin ndėrmjet pushtetit tė Papės sė Romės deri nė vitin 732 dhe Kostantinopojes. Nė kėtė vit perandori ikonathyes bizantin Leo III, i zemėruar nga disa shqiptarė sepse kėta kishin pėrkrahur Romėn nė Zėnkėn Ikonė-thyerėse, e shkėputi kishėn shqiptare nga Papa i Romės dhe e vuri ate nėn patriarkun e Konstantinopojės. Kur kisha e krishterė u ēa nė vitin 1054 midis Lindjes dhe Romės, Shqipėria e Jugut mbajti lidhjen e saj me Konstantinopojėn ndėrsa Shqipėria e Veriut iu rikthye pushtetit tė Romės. Kjo ēarje nė kishėn shqiptare shėnoi thyerjen e parė fetare mė tė rėndė tė vendit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pushtimi Bizant
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: HiStoRiA-
Kėrce tek: