AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Perendimi i Bizantit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
jerimida
AneTaR HeRo
jerimida


Numri i postimeve : 489
Location : ne konfuzitet
Registration date : 22/09/2007

Perendimi i Bizantit Empty
MesazhTitulli: Perendimi i Bizantit   Perendimi i Bizantit Icon_minitimeTue Sep 25, 2007 6:39 pm

Duke zotėruar pjesėrisht, dobėsinė e Perandorisė Bizante Shqipėrinė, duke nisur nga qindvjeēari i 9-tė, Shqipėria ra nėn zotėrim tė plotė ose tė pjesėt tė njė vargu fuqish tė huaja si: kryqėtarėt Bullgarė, Normanė, Angjevinėt e Italisė sė jugut, Serbėt, dhe Venedikasit. Pushtimi pėrfundimtar i vendit nė vitin 1347 nga Serbėt, tė prirė nga Stefan Dushan, shkaktoi shpėrngulje masive tė shqiptarėve jashtė shtetit, veēanėrisht nė Greqi dhe nė ishujt e Egjeut. Nga mesi i shekullit tė XIV-tė, sundimi Bizantin mori fund nė Shqipėri, pas gati 1.000 vjetėsh.

Pak dhjetvjeēarė mė vonė vendi u pėrball me njė kėrcėnim tė ri, atė tė Turqėve, tė cilėt nė kėtė pikė ishin duke shtrirė fuqinė e tyre nė Ballkan. Turqit osmanė pushtuan Shqipėrinė nė vitin 1388 dhe plotėsuan pushtimin e vendit rreth katėrdhjetė vjet mė vonė (1430. Por pas vitit 1443 njė shqiptar i gjenisė ushtarake - Gjergj Kastrioti (1405-1468), i njohur si Skėnderbeu bashkoi rreth vetes princat shqiptarė dhe arriti tė shporrte pushtuesit nga vendi. Pėr 25 vjetėt e tjerė, duke vepruar jashtė fortesės sė tij nė qytetin malor tė Krujės, Skėnderbeu fshikulloi ēdo pėrpjekje tė turqve tė rimarrin Shqipėrinė, tė cilėn ata e parashikuan si njė trampolinė pėr njė pushtim tė Italisė dhe Evropės Perėndimore. Lufta e tij e pabarabartė kundėr fuqisė mė tė fortė tė asaj kohe fitoi vlerėsimin e Evropės si edhe disa pėrkrahje nė formė parash dhe ndihme ushtarake nga Napoli, Papa i Romės, Venediku, dhe Raguza. Pas vdekjes sė tij, qėndresa shqiptare ra pak nga pak, duke aftėsuar turqit tė ripushtojnė vendin nga viti 1506.

Lufta e gjatė e Skėnderbeut tė mbante Shqipėrinė tė lirė u bė shumė domethėnėse pėr shqiptarėt, sepse fuqizoi njėqėnėsinė (unitetin) e tyre, i bėri ata mė tė ndėrgjegjshėm mbi ngjashmėrinė e tyre kombėtare, dhe shėrbeu mė vonė si njė burim i madh frymėzimi nė luftėn e tyre pėr bashkim kombėtar, liri dhe pamvarėsi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Perendimi i Bizantit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: HiStoRiA-
Kėrce tek: