AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Recete indiane

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Recete indiane Empty
MesazhTitulli: Recete indiane   Recete indiane Icon_minitimeFri Sep 28, 2007 11:59 pm

Pergatitja pėr 4 persona:

450 gr bamje te fresketa ose konserve

2,5 cm xhenxhefil i fresket

2 thelbinj hudhre

2 qepe mesatare

4 domate te pjekura me leng

majdanoz i fresket

2 lug gjelle kos i trashe

3 luge vaj

1/2 luge ēaji kanelle

1 luge piper i zi

1 luge ėmbėlsirė coriander (mė vjen keq nuk e di ne shqip)

kripe

spec i kuq djeges (sipas deshires)

Pėr salcen aromatike:

1 luge gjelle

1 luge ėmbėlsirė piper i zi kokerr

1 luge ėmbėlsirė cumin (nuk e di ne shqip mė vjen keq)

1 luge ėmbėlsirė piper i kuq pluhur

Pergatitja :

Sė pari ne njė tave te vogėl skuqni erezat qe duhen pėr salcen aromatike.Pasi te jenė skuqur aq sa duhet hiqini nga zjarri dhe shtypini ne tasin e shtypjes se hudhrave.Vendoseni masen e krijuar menjane pėr ta perdorur me vonė.

Preni njėrėn nga qepet holle dhe skuqeni atė deri sa te marrė njė ngjyrė kafe te lehtė.Me pas hidheni mbi njė picete letre qe te thithe vajin dhe lereni menjane pėr ta perdorur me vonė.

Qepen tjetėr , xhenxhefilin e qeruar , thelbinjte e hudhres,erezat, kripen dhe 15 ml ujė futini ne mikser dhe perzijini mirė deri sa te marrė njė masė homogjene.Me pas vijeni atė ne tave pėr tu skuqur dhe lijeni deri sa te kėtė marrė ngjyrė kafe te lehtė.Me pas shtojini domatet e grira ne formė kubash te vegjel dhe pasi dhe ato te jenė zbutur , shtojini bamjet.Lijeni kėshtu pėr 5 minuta ne zjarr te lehtė deri sa bamjet te jenė zbutur.Me pas me ngadalė shtoni kosin perizjeni dhe nė fund fare hidhni majdanozin e grire holle.

Para se ta servirni shtojini salcen aromatike dhe qepen e skuqur sipėr.Ju befte mirė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Recete indiane
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: KuZhiNa ShqiPtaRe-
Kėrce tek: