AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Studime Shkencore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Studime Shkencore Empty
MesazhTitulli: Studime Shkencore   Studime Shkencore Icon_minitimeTue Oct 02, 2007 7:44 pm

Pėrdorimi i cigares tek adoleshentėt ndikon nė tru

Te rinjte qe fillojne perdorimin e cigares ne moshe te re e kane me te veshtire ta lene cigaren. Eksperimentet janė bere duke vendosur nikotinė tek minjtė. Aty u vu re se minjtė femra, me moshė pothuaj tė njejtė me njė vajzė rreth 14 vjeēare, morėn dy herė mė shumė nikotinė se minjtė mė tė vjetėr.
"Rezultatet tregojnė se nikotina nė vitet e hershme mund tė lėre pasoja tė pėrhershme nė trurin e njeriut" "Truri vazhdon tė zhvillohet gjatė viteve tė adoleshencės. Pėrdorimi i hershėm i nikotinės mund tė shkaktojė ndalesėn parakoshme tė zhvillimit tė mėtejshėm tė trurit"-tha Levin. Tė rinjte qe pėrdorin cigaret nė adoleshence kanė mė shumė mundėsi pėr tė qenė duhanxhinj tė pėrjetshėm dhe e kanė mė tė vėshtirė tė lėnė cigaren, tha Edward Levin, i cili udhėhoqi studimet nė Universitetin Mjekėsorė tė Durham-it nė Karolinėn Veriore, SHBA.

Shumica e pirėsve tė duhanit marrin kėtė zakon tė keq gjatė viteve tė tyre tė adoleshencės. Nė SHBA 88% e duhanxjinjve ka filluar tė pėrdorė duhanin para se ti mbushin 18 vjec.Origjina e sėmundjes sė tensionit te gjakut, jo zemra por truri

Ne bote mbi 600 milione persona vuajne nga semundja me e padhimbshme dhe e heshtur qe ekziston: hipertensioni ose ndryshe tensioni i larte. Prej vitesh shkencetaret po studiojne per te gjetur shkaqet dhe tani mund te jene ne rruge te mbare.

Nje ekip shkencetaresh britanike mendohet se kane identifikuar ne nje zone te trurit nje proteine te quajtur JAM 1 qe mund te jete shkaku i hipertensionit arterial. Shkencetaret e universitetit te Bristolit kane izoluar ne venat e zones se bulbit te trurit proteinen Jam 1 dhe kane zbuluar qe ajo ka karakteristikat per te bllokuar rruazat e bardha, duke shkaktuar ndezjen e mureve dhe te venave.

Kjo mund te coje ne nje alternim te qarkullimit te gjakut, sepse redukton dergimin e oksigjenit ne tru duke shkaktuar anozine. Dhe eshte pikerisht kjo gjendje e zones se bulbit qe mund te jete shkaku i origjines se tensionit te larte. Perfundimet e para te ketij studimi deklarojne se tensioni i larte mund te jete me shume problem i trurit sesa i zemres.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Studime Shkencore Empty
MesazhTitulli: Re: Studime Shkencore   Studime Shkencore Icon_minitimeTue Oct 02, 2007 7:45 pm

Pėrdorimi i tepėrt i kripės shkurton jetėn


Shkencetarėt amerikan nga Universiteti Maryland pohojnė se ēdo vit mund tė shpėtohen 150.000 jetė njerėzish nėse industria ushqimore do tė zvoglojė sasinė e kripės e cila i shtohet ushqimit.
Kripa ka ndikim direkt nė tensionin e gjakut i cili ėshtė i lidhur me njė spektėr tė gjėrė sėmundjesh. Shumė probleme shėndetėsore mund tė parandalohen nėse prodhuesit e ushqimeve nė 10 vitet e ardhshme nė prodhimet e tyre do tė pėrgjysmojnė pėrdorimin e kripės, pohojnė kėta shkencėtarė.

Ata vlerėsojnė se nė kėtė rast do tė zvoglohet me 20% numri i tė sėmurėve nga tensioni i lartė i gjakut, me 14% do tė zvoglohet numri i vdekjeve nga problemet kardiake, kurse numri i pėrgjithshėm i vdekjeve do tė zvoglohet me 7%.

Amerikanėt pėrdorin mesatarisht rreth 4 gramė kripė nė ditė, ndėrsa niveli i pėrdorimit tė kripės nė Europė ėshtė rreth 3 gramė nė ditė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Studime Shkencore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Studime ne Austri dhe Europe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: ShkeNcA Te NdRyshMe-
Kėrce tek: