AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Mbi Sexin .....

Shko poshtė 
3 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Mbi Sexin ..... Empty
MesazhTitulli: Mbi Sexin .....   Mbi Sexin ..... Icon_minitimeTue Oct 02, 2007 7:59 pm

Dėshira mė e fshehtė e njeriut


Instikti pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale ėshtė mė i forti qė zotėrojmė. Ky ėshtė jetėsor nėse duam tė krijojmė brezin tjetėr.
Instinktet tona na nxisim ne tė gjithėve tė kryejmė marrėdhieve seksuale. Por mėnyra se si gratė dhe burrat cyten drejt kėsaj ėshtė krejt e ndryshme.
Dy aktorė u dėrguan nė kompleksin universitar tė Londrės me kamera tė fshehta pėr tė bėrė njė pyetje tė thjeshtė: "A don tė flėsh me mua?". Njėri prej aktorėve ėshtė femėr qė pyet meshkujt dhe tjetri ėshtė mashkull qė pyet femrat.
Rezultati dihet. Asnjė femėr nuk tha po por tre nė katėr meshkujve u dukej ideja e mirė.
Ndryshimi tek qasja e meshkujve dhe femrave ndaj marrėdhėnies seksuale ka njė themel evolucionar. Ēdo muaj njė grua ēliron vetėm njė vezė. Nėse kjo vezė pllenohet atėherė asaj do t'i duhet tė bartė fėmijėn pėrgjatė nėntė muajsh shtatzėnėsie.
Ky ėshtė njė investim i madh. E kundėrta ndodh me burrin i cili ka tė gatshme pothuaj njė numėr tė pafundtė spermash dhe mund tė bėhet atė i qindra fėmijėve brenda kėtyre nėntė muajve. Kėshtu qė nuk ėshtė befasuese pėrse gratė kanė prirje tė jenė mė nazeqare kur vjen puna pėr tė zgjedhur se me kė tė kryejnė marrėdhėnie seksuale.
Kur janė nė kėrkim tė njė partneri njerėzve u flet instinktivisht njė varg i madh sinjalesh. Mė i thjeshti prej tyre ėshtė forma trupore. Pėr gratė, njė bel i hollė dhe kėllqe tė gjera janė shenja tė pjellorisė dhe prandaj ėshtė vėrtetuar se kėto i tėrheqin shumė burrat.
Gratė tėrhiqen instinktivisht pas formash trupore qė tregojnė gjene tė mira. Kėshtu qė gruaja do tė parapėlqente mė tepėr njė burrė me shpatulla tė gjera dhe bel tė hollė - njė shenjė e sigurtė e si forcės fizike ashtu edhe e njė sistemi tė mirė imunitar.
Por ne i zbulojmė partnerėt e mundshėm nė njė mėnyrė mė tė zhdėrvjellė. Nė Newcastle University (Universiteti i Njukastėllit) iu kėrkua femrave tė mbanin pėr disa ditė tė tėra njė fanellė me mėngė tė shkurtėr. Meshkujt u ftuan pastaj tė zgjidhnin atė fanellė qė ata mendonin se mbante erėn mė tė mirė.
Pothuajse pa ndonjė ndryshim meshkujt parapėlqyen erėn e grave qė kishin njė sistem imunitar krejt tė ndryshėm nga i tyri. Kjo ėshtė kuptimplotė nga ana evolucionare - fėmijėt e lindur prej prindėsh qė kanė sisteme tė ndryshme imunitare kanė gjasat mė tė mira t'i luftojnė vetė sėmundjet.
Ian Penton-Voak i Stirling University dhe David Perrett i University of St Andrews kanė pyetur femrat tė zgjedhin meshkujt tėrheqės, me rezultate magjepsėse.
Ato qė ishin nė periudhėn e vezėēlirimit parapėlqenin mė tepėr fytyrat tipike mashkullore. Qafė tė trasha, nofulla dhe mjekra tė gjera - treguesit tipikė tė fuqisė dhe shėndetit - tė gjitha kėto, cilėsi tė dėshirueshme gjenetike.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Mbi Sexin ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Mbi Sexin .....   Mbi Sexin ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 3:16 pm

here do e lexoj te gjithe.. po vallaj nuk e dija qe gruaja pillte veze.. Razz
jo per gjo.. per ca na hyne ne pune pulat pra? lol
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 40
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Mbi Sexin ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Mbi Sexin .....   Mbi Sexin ..... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 6:35 pm

Jane veze me spec keto po u ftofen iken per lesh veza dhe rjedh pastaj dhe nejse se ska lezet :p
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Mbi Sexin ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Mbi Sexin .....   Mbi Sexin ..... Icon_minitimeSat Oct 06, 2007 11:34 am

jo po veze me bamje deniso.. sikur spo shkrun njeri me apo nuk po shof un.. ka iken keta njerezit..

PearL sja kam idene ka i ke marre keto informacione.. po goxha interesante Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Mbi Sexin ..... Empty
MesazhTitulli: Re: Mbi Sexin .....   Mbi Sexin ..... Icon_minitimeWed Oct 10, 2007 5:32 pm

Nga int i gjeta hahahhahha mu duken dhe mua interesante prandaj thashe ti postoja ketu lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mbi Sexin .....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: EroS-
Kėrce tek: