AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Edukimi i femijve ....

Shko poshtė 
5 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeWed Oct 03, 2007 2:26 am

Edukimi i fėmijėve

Prindėrit duhet mė shumė ti kuptojnė fėmijėt,edhe mundesisht tė krijojnė mė shumė raporte miqėsore dhe shoqerore me fėmijėt e tyre,sepse vetėm kėshtu respekti dhe dashuria nė mes tė dy paleve do tė jetė nė nivel.
Kur dihet nga fakti mosha adoloshencės ėshtė moshė mė delikate dhe tė rinjte nė kėtė moshė mendojnė ēdo gjė qė fluturon hahet,atėherė ėshtė e rėndėsishme qė prindi me fėmijėt tė ketė gjuhė tė pėrbashkėt.
Prindėrit shpeshherė nuk pajtohen me shumė gjera qė veprojnė femijėt e tyre.
Apo e kundėrta,fėmijėt, nuk pajtohen me veprimet e marra nga prindėrit e tyre.Ndėrsa disa prindėr krenohen me fėmijėt e tyre dhe me sukseset qė i arrisin ata,secili prind dėshiron qė fėmiu i tyre,tė jetė gjithmone i pari nė mėsime,nė punė,nė shoqeri dhe tė flasim njerėzit mirė pėr fėmiun e tyre etj.raportet mes prindėrve dhe fėmijve nė Kosovė ndryshojne dukshėm, me ata qė jetojnė nė jashtė atdheut tė tyre.
Unė mendoj se pėr krijimin e njė shoqerie tė shėndoshė,gjėja mė primare ėshtė edukimi i fėmijės,sepse kur fėmija edukohet qysh nė vitet e para tė jetės sė vetė,ai patjeter do tė dale i edukuar edhe nė vitet e adoloshencės,prandaj raportet mes fėmijve dhe prinderit i krijon vet prinderi.

C'mendim keni per kete teme ?
Jeni te lire te diskutoni rreth kesaj teme Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRo



Numri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeSat Oct 06, 2007 11:53 pm

Teper e sakte PearL.. normale qe ne vitet e para jipet edukimi me i madh.. duke filluar qe ne moshe te adoleshences mendoj se me teper duhet ti japesh ngrohtesine e nje shoku me teper se te nje babai.. me pas ne moshen e pjekurise te fillosh ti tregosh te mirat edhe te keqijat e jetes qe duhen perballuar..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeSun Oct 07, 2007 12:25 am

Shume e drejte kjo qe the dhe sidomos mosha e adoleshences eshte me e veshtira dhe prandaj duhet te hysh ne mendjen e nje adoleshenti si shok ne fillim qe ta kuptosh pastaj si prind plus qe koherat per ne shqiptaret kane ndryshuar shume nuk eshte me ai edukim qe kemi marre ne me pare me kete te sotmin . Tani ka me shume liri veprimi dhe pikerisht tani duhet bere me shume kujdes per te edukuar nje femije ( Une jam nje moshe qe jam rritur pak me periudhen para demokracise prandaj e them qe koherat kane ndryshuar ,besoj se me kuptuat ) Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRo



Numri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 12:34 pm

un gjithashtu.. me gura neper xhama e me vjedhje portokallash jena rrit :PP
Por ajo koha qe na rriti na beri te mendojme me teper sec duhet para kohe..
Te pakten kemi pare.. le ta quajme si 2 epoka.. edhe dime pak me teper se keto te rijte e sotem.. kshu qe e kemi vete ne dore ti japim edukimin e duhur.. pak nga te vjetrat pak nga te rejat.. edhe kur te rritet te plotesohet vete.. edhe te zgjedhje.. ti mbaje apo pak te vjetra.. apo hic fare Smile
(shkrun sikur ka rrit 3-4 kalamaj)

KLM te gjithe Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeWed Oct 10, 2007 5:05 pm

Eshte shume e veshtire te kesh nen kontroll kopmlet nje adoleshent sot , njehere nje mikja ime franceze kishte probleme me femijen e saj sepse kishte zene nje shoqeri te tille qe e coi djalin e saj drejt ashashit dhe pijes gje qe e shkaterroi fare ate femer si prind dhe edhe pse u mundua shume te hynte ne mendjen e djalit te saj nuk arriti dot te bente dicka derisa diten qe ai filloi heroinen dhe shkaterroi jo vetem jeten e vet por dhe ate te familjes se tij derisa arriti ne katastrofe dhe ne perfundimin e jetes se tij . Nje djale 14 vjec , nje femije i mbrekullushem ja ku e coi miqesia qe kishte krijuar dhe ja ku e coi nenen e tij ne vetvrasje eshte nje histori e vertet , i kam pare vete gjerat dhe e kam pas mike familje ate femer qe nuk ndodhet me midis nesh ashtu si dhe djali i saj . Dua te them se ndonjehere eshte shume por shume me teper e veshtire te kontrollosh femijen tend dhe me vjen shume keq per kete ,me vjen shume keq qe ka ardhur koha e nje adoleshence te tille Crying or Very sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRo



Numri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeWed Oct 10, 2007 9:03 pm

Nqs kerkon te kontrollosh femine.. atehere zere se te ka humbur..
Femija mesohet..edukohet.. dhe si fillim i lejohet te shikoje te miren e te keqen bashkarisht me prinderin.. Duhet te mesohet ne menyre te tille qe ai te pelqeje idene tende.. dhe ti degjoje ato me vemendje.. me pas ai do te dije vete te kontrolloje veten e tij me aq sa ka futur ne koke..
Gabimi me i madh i prinderve.. eshte kontrolli qe ata ushtrojne mbi femijet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ElEni
AneTaR HeRo
ElEni


Female
Numri i postimeve : 310
Age : 39
Registration date : 28/12/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 1:01 am

EDUKIMI I FEMIJES...

femija dhe karakteri i tij perbehet nga AMBIENTI (familja, shoqeria dhe ngadonjehere gjeorgrafija)

Jean Jaque Raoussau ka thene ne nje shkrim letrar te tij qe menyra ME E MIRE per te rritur femijet eshte FSHATI se QYTETI i korrupton shume pikecuditje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRo



Numri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 6:44 pm

teper e sakte ElEni.. por do vije nje qe do zbresi ne qytet ai.. edhe do behet si katunaret qe ur zbresin ne qytet i ngrihet menja e behet gjoja me qyteterum se qytetari...

Ky eshte mendimi yt.. Sa per mua nuk eshte zgjidhje fshati Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 6:46 pm

Bashkohem me mendimin e Redit as nuk ka te beje fare Fshati dhe Qyteti ne kete mes pfffffffff
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ElEni
AneTaR HeRo
ElEni


Female
Numri i postimeve : 310
Age : 39
Registration date : 28/12/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 6:49 pm

... po sic do shoje do beje..me te shumtit do ike, se ndryshe do ju duket pak si ndryshe apo jo po mos u soll si te tjerit kam fjalen???

adoptimi eshte i veshtire per te tere jo vetem te fshatit...por ate mendim une bera "cite" Roussau
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRo



Numri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 6:58 pm

ndoshta mungese diturie nga ana ime.. por nuk te kuptova dhe aq mire ElEni..

Normale si tjeret.. por dikush qe nuk e ka pare qytetin.. do mundohet te dale siper tjereve.. harron qe eshte me poshte(mentalitet)

Edhe kur citon fjale te dikujt.. do te thote qe bashkangjitesh me ate mendim.. me sa di une Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:00 pm

Hahaha Hahaha Hahaha sa kam qeshur per koken e qenit tim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRo



Numri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:02 pm

femer e ke qenin? se kam edhe un nje qen mashkull.. Pastor. Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:03 pm

Jo e kam mashkull Alpi ma quajne Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRo



Numri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:06 pm

sqeka gjo.. nuk e kam qenin homo Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 10:43 pm

me important per edukimin e femijes eshte shoqeria.....!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 40
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 10:56 pm

varet dhe shoqeria Very Happy spiun
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
Sponsored content





Edukimi i femijve .... Empty
MesazhTitulli: Re: Edukimi i femijve ....   Edukimi i femijve .... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Edukimi i femijve ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: Te NdrYshMe-
Kėrce tek: