AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Peshqit

Shko poshtė 
5 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 40
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 12:55 am

Peshqit 20/2 - 19/3

Peshqit
E shkėlqyer periudha e fillimit tė vitit pėr shenjėn e peshqėve. Njė sėrė tė rejash dhe optimizėm do tė vinė nga Jupiteri. Marsi dhe Afėrdita do t’u ndihmojnė nė javėt e para tė Janarit duke ju bėrė tė arrini objektivat tuaja. Deri nė Maj do tė jetoni njė periudhė tė qetė nė dashuri, por nė fushėn profesionale periudha mė e favorshme do tė jetė midis Shkurtit dhe Prillit kur Mėrkuri do tė ndalet nė shenjėn tuaj. Parashikohen njohje tė reja nė verė dhe ndryshime tė mėdha.

Peshqit Peshqit


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat Oct 06, 2007 2:19 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 2:55 am

Parashikimi per 4 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Shume ngacmim i tepruar ju ben te ndrojtur (te skuqeni).
Mos lejoni njeri tu bej keshtu dhe mundohuni ti shpetoni sa me shpejt te jete e mundur

Dashuria:

Menyra juaj te te qenit (qendrimit) eshte me e hapur , miqesore dhe me tolerante se zakonisht .
Mos pranoni te gjitha cfare ju thone .E ardhmja juaj eshte ne doren tuaj , ju keni mundesine ti mposhtni te gjitha gjerat

Puna:

Progresi juaj ne pune eshte shume i madh.
Mund te kete ngritje detyre ne ajer nga shefi juaj

Shendeti:

Sot jeni nje nje forme te shkelqyer dhe me nje energji te madhe
Kete gje ,kete forme e ka bere te mundur kujdesi juaj qe keni ndaj vetes dhe shendetit tuaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeFri Oct 05, 2007 12:11 am

Parashikimi per 5 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Nje deshire e madhe qe te dilni nga ajo rutine e perditshme qe keni ju shtyn te dilni e te beni njohje te reja.
Keto njohje te reja do jene shume te mira me vone dhe do zgjasin

Dashuria:

Dicka e papritur ju con drejt nje njohjeje nje takimi nese ju jeni beqar.
Mos kerkoni nje shteg (nje rruge ) te njohur ne jeten tuaj si cift . Te kerkoni te zbuloni me shume se cili eshte partneri juaj do ju sjelli surpriza te kendeshme

Puna:

Do keni veshtiresi perqendrimi sot ne pune .....
Mundohuni te mendoheni me mire para se te veproni

Shendeti:

Sot jeni shume ne merak , dhe keni nevoj qe te ngadalesoni keto mendime dhe meraket qe ndjeni . Beni shume gjera pernjeheresh ,prandaj merrni pak kohe qe te qetesoheni dhe te pushoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeFri Oct 05, 2007 11:53 pm

Parashikimi per 6 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Ju ecni perpara drejt disa ndryshimeve me shume filozofi dhe pa ju trembur syri fare.

Dashuria:

Do dilni nga ndrojtesia juaj. Natyraliteti juaj do jete arma me e forte per te bere per vete dike , te bindeni partnerin tuaj ose personin qe ia keni vene syrin ....
Eshte momenti ti shfaqni ndjenjat personit .......

Puna:

Do jeni shume te perqendruar ne punen tuaj sot ,gjithcka do eci mire

Shendeti:

Do ndiheni pak te lodhur sot nga puna dhe stresi i dites . Mundohuni te pushoni sa me mire qe te mundeni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeSun Oct 07, 2007 12:02 am

Parashikimi per 7 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Frekuentimet e reja qe do beni do ju sjellin ide te reja . Mundohuni te perfitoni nga keto njohje dhe idera

Dashuria:

Jeni ne kulmin e nje deklaracioni dashurie , pasioni qe ndjeni ju con ne gezim dhe ju ben me sensual . Lereni veten tuaj te lire dhe gjithcka do eci mire

Puna:

Cdo gje do shkoj mire sot ne punen tuaj Very Happy

Shendeti:

Ndiheni shume optimist sot per veten tuaj dhe kjo eshte dicka e mire dhe per shendetin tuaj . Jeni ne forme te mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 7:15 pm

Parashikimi per 8 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Projektet qe keni bere per te ardhmen do marrin nje drejtim sot.
Do keni rastin gjate dites se sotme te jeni krenar per veten tuaj

Dashuria:

Nuk do shkoni sot pas shume rrugeve por do jeni te drejte per te treguar deshirat tuaja ne lidhje me dashurine.
Do beni njohje te reja sot mundohuni te qendroni vetvetja juaj

Puna:

Merreni kohen qe ju duhet per te rregulluar nje problem shteteror ( qe ka te bej me ligjin, gjykatat etj etj ) para se t'ju bjeri ne koke

Shendeti:

Energjia qe keni sot do ju bej qe te ndiheni mire ne cdo moment dhe ne cdo aspekt te shendetit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeTue Oct 09, 2007 5:46 am

Parashikimi per 9 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

fundi i nje problemi qe keni eshte ne dukje ,ne perfundim dhe ju afron me shume me idete qe keni.
Ato ide mund te jene me shume reale sesa ju mendoni

Dashuria:

Filozofia qe keni sot do ju lehtesoj gjerat ne anen sentimentale.
Ju beni mire te mos i vini re dhe gjerat e vogla qe thuhen e behen ne lidhjen tuaj .
Jeni shume objektif dhe optimist

Puna:

Eshte momenti te vini ne dukje projektet tuaja sot atehere mos nguroni por veproni

Shendeti:

Nuk do keni veshtiresi sot te lini menjane stresin e dites qe keni kaluar sot e te qetesoheni .
Perfitoni nga ky rast
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeWed Oct 10, 2007 4:44 am

Parashikimi per 10 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Do keni shume diskutime te ndryshme sot me personat qe ju rrethojne gje qe do ju hapi disa porta per te ardhmen tuaj . Atehere hidhuni se ju ka ardhur shanci ne dere , flisni lirshem e pa dorashka

Dashuria:

Per beqaret sot do kene sukses nga ana sentimentale . Nje takim , nje njohje qe do beni do jete shume pozitive per me vone , atehere dilni pak per te realizuar kete njohje .

Puna:

Jeni shume te kenaqur per veten tuaj dhe rezultatet qe keni dhene dhe jeni ne relax me ndergjen tuaj persa i perket anes profesionale

Shendeti:

Nje forme e mire shfaqet per ju sot dhe do keni kohe te merreni dhe me sport
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeWed Oct 10, 2007 11:04 pm

Parashikimi per 11 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Do jeni sot ne gjendje te mendoni dhe do e beni te permiresoni gjendjen tuaj financiare sot.
Keni plane te mire dhe kurajoze per te ardhmen , mos hiqni dore nga keto plane

Dashuria:

Partneri juaj sot do ju vendosi perballe pergjegjesive tuaja morale. Vetmia qe keni do ju bej te gjeni vetveten .
Nese jeni beqar beni kujdes mos u genjeni nga aparenca e dikujt sepse mund t'ju zhgenjej me pas

Puna:

Nje jete me e mire shfaqet para jush dhe nje ndryshim pune me i mire eshte ne ardhje

Shendeti:

Cmenduria e botes exteriore (te jashtme) ju streson sot , do ndieni te nevojshme vetmine dhe qetesine shpirterore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeFri Oct 12, 2007 3:00 pm

Parashikimi per 12 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Do keni shume enderra sot per te ardhmen tuaj. Mos i digjni disa mundesira qe do ju jepen ne lidhje me te ardhmen dhe planet tuaja

Dashuria:

Mos qendroni shume te turpshem sot ne lidhje me anen tuaj sentimentale sepse kjo gjendje e turpshme qe do shfaqni mund te ndikoj per negativ ne lidhjen tuaj sentimentale.
Shfaqen shume ndryshime me prespektive perpara jush sot nga ana e dashurise me partnerin tuaj , pasioni eshte ne jeten tuaj

Puna:

Sot do ju hapen shume rruge ne anen profesionale te cilat do ndikojne per mire ne te ardhmen tuaj , merrini keto favore me seriozitet e mundohuni ti beni reale e me baza te forta

Shendeti:

Energjia qe keni ne rritje mund te shnderrohet ne nje nervozizem , sidomos nese ju nuk ndryshoni pak si karakter apo sjellje . Mundohuni te jeni vetvetja dhe te evitoni keto nervozitete qe mund t'ju shkaktojne dhimbje koke
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeSat Oct 13, 2007 3:13 pm

Parashikimi per 13 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Do arrini te kuptoni shume mire sot personat qe ju rrethojne dhe qe ju flasin per problemet e tyre. Dhe keto komunikime te lirshme dhe te kuptueshme gjate gjithe dites se sotme do ju bejne te ndiheni mire ne anen shpirterore

Dashuria:

Sot do keni pytje per ti bere partnerit tuaj , mundohuni ti formuloni (ti beni) mire keto pyetje pa e lenduar apo pa e nervozuar.
Do keni veshtiresi te jeni te lirshem sot , gje qe do ju bej te frenoheni ne disa gjera dhe pyetje dhe ne te shprehurin lirshem me partnerin tuaj

Puna:

Vullneti dhe perpjekjet qe keni bere deri me sot do jene te frytshme me ne fund nese ju vendosni te jeni te vendosur ne ate qe deshironi nga ana profesionale . Atehere reagoni dhe do shperbleheni....

Shendeti:

Keni manine te shkoni shume shpejt perballe levizje te mundushme , beni shume kujdes sepse mund te vriteni .....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeSun Oct 14, 2007 6:21 pm

Parashikimi per 14 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Eshte momenti sot te beni te mundur te avonconi projektet tuaja qe keni per te ardhmen dhe ti mirrni pak me shume seriozisht.
Perpjekjet qe do beni do jene te favorshme per ju

Dashuria:

Sot do mendoni ma natyralisht per te permiresuar dhe lehtesuar jeten tuaj te perditshme sentimentale.
Me partnerin tuaj do jeni shume pasionat sot dhe shume te afrushem

Shendeti:

Merruni pak me sport sot nuk do ju bej dem per formen tuaj. .....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeTue Oct 16, 2007 9:40 pm

Parashikimi per 17 tetor 2007

Gjendja shpirterore:

Do keni rastin sot tu tregoni dhe provoni njerzeve qe ju rrethojne se keni indipendencen tuaj dhe se mund t'ia dilni dhe vetem.
Dilni nga huqet dhe rutina juaj ......

Dashuria:

Sot do jeni shume te nervozuar dhe mund te ndikoj per keq ne diskutime jo te kendeshme me partnerin tuaj.
Mos u mundoni te hyni ne biseda shume serioze sepse nuk eshte dita e duhur per ju

Puna:

Refleksionet qe do keni sot do ju cojne ne kritikat e disa kolegeve te punes tuaj . Beni kujdes ......

Shendeti:

Shume forme e keqe sot , jeni shume te nervozuar dhe shume te lodhur nga kjo dite , mundohuni mos t'ia shkarkoni problemet tuaja dhe personave qe ju duan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeSun Nov 18, 2007 8:09 pm

18 nentor 2007

Vėshtirėsitė e para do tė mjaftojnė pėr t'ju nervozuar si pėr fillim.
Do tė keni shumė sfida, ndoshta kundėrshtuese.
Lėrini njerėzve mjaft vend pėr kompromis dhe respektoni dhe ndjenjat e tyre.
Ēdo gjė do tė pėrfundojė shumė mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 2:12 am

19 nentor 2007

Do tė jeni tė parėt qė do tė krijoni konfuzion, sepse do tė shpreheni pa u menduar gjatė.
Kur do tė kuptoni se tė tjerėt nuk ju kanė marrė vesh, do tė shkoni me vrull pėr t’i qartėsuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 3:49 pm

Parashikimi per 24 nentor 2007:

Peshqit:
Ėndrrat tuaja ndoshta nuk janė zakonisht tė kujtueshme por zbukurimet qė mund t'ju bėni atyre sonte mund tė pėrfaqėsojnė pothuajse njė shfaqje.
Mund tė jetė njė ide e mirė tė mbani afėr krevatit tuaj njė laps kėshtu qė ju mund ti hidhni ato nė letėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeWed Nov 28, 2007 7:50 pm

Horoskopi i dates 28/11/07
Peshqit (20/II-19/III)

Miremengjes Peshk.
Reflekset dhe mbi te gjitha aftesi per te fokusuar objektivat, qe te mos gaboni kundershtarin: nderprerja e bisedave do te jete arma juaj.
Ne dashuri takime te reja do t'ju entuziazmojne.
Projekte per nje jete dyshe do t'ju ndryshojne jeten pozitivisht. .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 5:23 pm

Horoskopi i dates 01/12/07

Peshqit (20/II-19/III)
Miremengjes Peshk.
Duhet te kuptoni qe ikja nuk rizgjidh asnje problem dhe do te benit mire te pervishnit menget dhe t'i pervisheshit punes.
Ne dashuri eshte ne ajer nje ere kapricosh dhe divergjencash, ku do ju dalin probleme per nje program qe kishit parashikuar.
Shendeti i mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeTue Dec 04, 2007 3:23 am

Horoskopi i dates 3 Dhjetor 2007
Peshqit

Dita e hėnė dhe e martė do tė shkojė shumė mirė.
Romanca ėshtė nė ajėr dhe do tė ndiheni mirė.
Do tė ndiheni sikur jeni nė njė film artistik.
Tė mėrkurėn dhe tė enjten do tė zbrisni kėmbėt nė tokė.
Dita me fat ėshtė e diela.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeTue Dec 04, 2007 10:46 pm

Horoskopi i dates 4 Dhjetor 2007
Peshqit

Nese keni deshire te udhetoni ky eshte momenti me i pershtatshem. Mund te shkoni ne mal te shijoni bukurite e natyres larg rremujes se qytetit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeWed Dec 05, 2007 6:00 pm

5 dhjetor 2007
PESHQIT:

Beni disa ndryshime ne ambjentin tuaj ,nje mundesi e mire per ta bere nje premtim realitet.
Mos u angazhoni me nje person apo projekt sekret pasi do t'ju jepte mjaft deme ekonomike dhe shpirterore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeThu Dec 06, 2007 6:37 pm

Horoskopi i dates 06/12/07
Peshqit (20/II-19/III)

Mirėmėngjes Peshk.
Nese nje pengese do te pengoje nje projekt, nje udhetim ose nje pune ku ju keni investuar te gjithe energjine tuaj, mos u dorezoni dhe mos u beni fatalist qe ne momentin e pare.
Ndonje sintome corientimi, beni mire t’a luftoni me cajra qetesues.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 9:33 pm

Horoskopi i dates 07/12/07
Peshqit (20/II-19/III)

Miremengjes Peshk.
Kete te merkure, me Henen ne shenjen tende dhe Uranin ne harmoni me Jupiterin, cdo udhetim eshte nje gje e mrekullueshme.
I sjellshem dhe i hapur me te gjithe, do te dish te perziesh ndjeshmerine dhe sensin praktik, duke u dhene konkretisht te gjithe ndihmen per te cilen ata kane nevoje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeSat Dec 08, 2007 5:44 pm

Horoskopi i dates 08/12/07
Peshqit (20/II-19/III)

Miremengjes Peshk.
Kete te shtune jeni te kuadruar ne Pluton qe turbullon ujrat, gjithashtu Hena ne shenjen tuaj ju fut ne nje rrjet mendimesh, nostalgjirash dhe emocionesh qe tashme u ka kaluar koha.
Ne vend qe te shikoni ne te kaluaren, mendoni per oqeane pa kufij qe te presin dhe noto ne to.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Peshqit   Peshqit Icon_minitimeSat Dec 22, 2007 5:50 pm

Peshqit

Kujdes me shoqerine sot, nuk duet te sillesh shume e brishte me ta, sepse edhe atyre ju nevojitet qetesia e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Peshqit Empty
MesazhTitulli: Re: Peshqit   Peshqit Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Peshqit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MiRe Se ViNi ...... :: HoroSkopI ShenjE PeR ShenjE-
Kėrce tek: