AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 A egzistojne fantazmat ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

A egzistojne fantazmat ? Empty
MesazhTitulli: A egzistojne fantazmat ?   A egzistojne fantazmat ? Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 8:01 pm

A egzistojnė fantazmat?

--------------------------------------------------------------------------------

Disa teori mbi praninė e fantazmave dhe qenieve tė padukshme
Fantazmat bėjnė pjesė prej shekujsh nė realitetin tonė: misterioze, tė frikshme, ndėrhyrėse, ato gjenden kudo. Secila ka historinė e vet, dashuritė e veta, vuajtjet e veta. POR...ĒFARĖ JANĖ FANTAZMAT??? Nuk ėshtė e lehtė t'i jepet njė pėrgjigje kėsaj pyetjeje: Nuk egziston ndonjė pėrkufizim shkencor dhe askush nuk ka mundur tė na ofrojė njė pėrkufizim bindės. Egzistojnė shumė teori, ēka se asnjera, e marrė nė veēanti, nuk ėshtė nė gjendje t'i shpjegojė tė gjitha fenomenet qė lidhen me botėn e fantazmave. Secila nga teoritė e propozuara nuk ka njė themel logjik tė vetin, por natyra e kėtyre pranive tėrheqėse dhe mbresėlėnėse ėshtė e destinuar tė mbetet pėr tė gjithė njė mister.

Fantazmat nuk egzistojnė
Nė bazė tė kėsaj teorie tė parė, fenomeni i kėtyre shfaqjeve tė pazakonta do tė nxiste njė sėrė gėnjeshtrash, ose do tė ishte gjithnjė e pėrherė i shpjegueshėm nėpėrmjet ligjeve qė rregullojnė fizikėn dhe natyrėn: rėnkimi i kobshėm nė njė pyll tė shkretė mund tė krijohet nga era, qė, duke kaluar mes bisqeve e degėve tė pemėve prodhon fishkėllima veēanėrisht ?fantazmore?.

Fantazmat janė vetėm legjenda
Ja qė nė kėtė rast Fantazmat do tė shumoheshin me lehtėsi tė madhe nga njėri vend nė tjetrin, nga njė cep nė cepin tjetėr tė Tokės, e secila prej tyre do tė ishte thjesht frut i fantazisė popullore: thuhet se njėfarė Frank Smith ka pasė provuar tė krijojė njė Fantazėm duke hapur fjalėn se, po tė shkoje nė molin e Tamizit mund tė takoje aty njė klerik tė vitit 1600. Rezultati? Disa nga personat qė ai pyeti nė ditėt e mėvonshme?u betuan se e kishin parė kėtė fantazėm tė tmerrshme!!!

Fantazmat janė haluēinacione
Ato egzistojnė vetėm nė mendjen e atij qė ėshtė i pranishėm nė fenomenin e shfaqjes sė tyre. Kjo teori mund tė pėrshtatet nė mėnyrė tė vlefshme vetėm nė njė kazuistikė mjaft tė zvogėluar: si mund tė shpjegohet fakti se njė Fantazėm nuk i shfaqet mė shumė se njė personi?? Sigurisht, do thoni ju, egzistojnė edhe tė ashtuquajturat ?haluēinacione kolektive? (nė tė cilat ai ?qė sheh? arrin qė nė mėnyrė telepatike t'ua pėrcjellė kėtė imazh edhe tė tjerėve)...por...hollėsitė e shfaqjes mund tė jenė krejtėsisht tė panjohshme qė tė mund tė rrėfehen mandej si tė vėrteta. Pėrshembull: kush sheh njė Fantazėm nuk nuk ka si ta njohė gjithashtu edhe pamjen e tė vdekurit qė shekuj mė parė banonte nė atė kėshtjellė tė lashtė.

Fantazmat nuk janė shpirtėra personash tashmė tė zhdukur, por njė manifestim individėsh qė janė gjallė ndėrkohė. Ata, (pėrmes njė ?dyzimi? ndijimor tė personit tė tyre) nė ēaste rreziku dėrgojnė njė mesazh nė formė tipike telepatike. Simbas disa ekspertėve, shfaqjet e kėtij tipi pėrbėjnė numrin mė tė madh tė rasteve qė janė marrė nė shqyrtim.

Fantazmat si shpirtėra personazh tė vdekur
Kjo ėshtė padyshim teoria mė romantike por? pėrse vallė njė i vdekur dėshiron tė dėfrehet duke trembur tė gjallėt e gjorė me shfaqjen e tij? Pėrse duhet tė rrijė mbi kėtė Tokė nė vend qė tė migrojė drejt njė jete tė re? Por kjo mund tė kundėrshtohet me: Fantazmat janė (simbas Hans Holzer) ?Stay-behinds? (tė mbetur mbrapa) sepse kanė pėsuar vdekje tė dhunshme. Nėse do tė ishte kėshtu, ata do tė ishin ende tė paisur me inteligjencė. Pse atėherė nė shfaqjet e tyre, pjesa dėrrmuese e tyre kryen veprime mekanike dhe pėrsėritėse? Nėse me tė vėrtetė janė shpirtėra, pėrse nuk shfaqen me pamje thjesht eterike, por shfaqen tė veshur me rrobat e kohės sė tyre tė dikurshme? Kjo teori ėshtė krijuar nga lėvizja ?spiritiste? e nė shumė gjėra bie nė kundėrshtim me konceptet mė moderne tė parapsikologjisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A egzistojne fantazmat ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: ShkeNcA Te NdRyshMe-
Kėrce tek: