AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Dicka mbi Psikologjine ....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Dicka mbi Psikologjine .... Empty
MesazhTitulli: Dicka mbi Psikologjine ....   Dicka mbi Psikologjine .... Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 8:37 pm

Dicka mbi Psikologjine .........

****************************************************

1.Psikologjia e kėshillimit. Psikologėt e kėshillimit ndihmojnė njerėzit qė tė pėrshtaten me probleme emocionale dhe personale,tė cilat mė pak serioze se ato qė trajtojnė psikologėt klinicistė.Ata mund tė ndihmojnė studentėve tė zgjedhin profesionin apo njė burrė dhe njė grua,tė diskutojnė pėr martesėn e tyre.Ashtu si psikologėt klinikė,psikologėt e kėshillimit vlerėsojnė dhe trajtojnė njerėzit me probleme nė sjellje....

2.Psikologjia shkollore. Disa psikologė ndihmojnė nxėnėsit.Kėta psikologė shkollorė pėrgjigjen pėr pėrshtatjen dhe interpretimin e testeve tė intelegjencėss ose tė shprehive mėsimore.Ata konsultohen me mėsuesit dhe nxėnėsit pėr problemet mėsimore dhe emocionale.

3.Psikologjia e edukimit.Disa psikologė edukimi,krahas mėsimdhėnies nė kolegje apo universitete,drejtojnė studime pėr tė mėsuarit dhe metodat e edukimit....

4.Psikologjia sociale. A keni vėnė re se mund t'i realizoni mė mirė disa detyra pėrpara njė grupi njerėzish qė ju ndėgjojnė se sa kur jeni vetėm apo me shokė tė ngushtė?Ky fenomen i quajtur lehtėsim social ėshtė njė nga ēėshtjet qė psikologėt socialė janė duke studiuar....

5.Psikologjia industriale. Pėrmirėsimi i kushteve tė punės ėshtė njė shqetėsim i madh i psikologėve industrialė/organizativė.Ata pėrfshihen nė njė larmi detyrash si p.sh.,pėrimirėsimi i komunikimit mbrenda njė organizate,konsultimi me drejtuesit pėr tė kėnaqur nevojat e tė punėsuarve.....

6.Psikologjia e zhvillimit. Objekti i studimit tė psikologėve tė zhvillimit janė ndryshimet e sjelljes qė ndodhin te individi me kalimin e gjatė tė kohės.Pėrderisa ndryshimet mė tė mėsha nė qėniet njerezore ndodhin mė shpejt nė fėmijėri,shumė psikologė tė zhvillimit janė specializuar nė zhvillimin fėminorė....

7.Psikologjia eksperimentale. Psikologėt eksperimental studiojnė shkaqet thelbėsore tė sjelljes.Ata merren me probleme tė tilla si:Pėrse shohin ėndėrra njerėzit?Cili ėshtė efekti i alkoolit mbi agresivitetin e qenve?Pėrse njerėzit kanė iluzione pamore?etj...

8.Psikologet kognitivė interesohen pėr ēėshtje tė tilla si perceptimi,kujtesa,tė menduarit,zgjidhja e problemeve,gjuha dhe intelegjenca.

9.Psikofiziologėt studiojnė proceset fiziologjike qė pėrfshihen nė sjelljen e kafshėve.Ata mund tė studiojnė cili ėshtė sistemi nervor dhe trurit nė procesin e motivacionit,tė tė mėsuarit,perceptimit ose nė sjelljen sociale te kafshėt.

10.Psikologėt krahasues janė psikobiologė qė studoijnė sjelljen e kafshėve nė njė larmi situatash.Ata mund tė jenė tė interesuar tė dinė se si ndikon trashėgimia nė sjelljen sociale apo si funksionon sjellja e llojeve tė ndryshme tė kafshėve me qėllim qė t'i ndihmojė tė mbijetojnė....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Dicka mbi Psikologjine .... Empty
MesazhTitulli: Re: Dicka mbi Psikologjine ....   Dicka mbi Psikologjine .... Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 8:38 pm

Psikologjia studim i veprimeve njerezore. Ne evolucionin e saj eshte ndare ne fusha , veprime e mendime te ndryshme.
Edhe perse shume te bashkangjitura me njera - tjetren e shpesh here te kunderta.
Psikologjia Filozofika shpjegon funksionin e turit e te sistemit nervoz, kurse Psikologjia sperimentale projekton teste
e ben kerkime mbi ngarkimin e memorjes,

Psikologjia shoqale interesohet si njerezit influenzohen nga njeri tjeri dhe si ndryshojne kur gjinden ne grup.

Psikologjia e punes: Si sillen njerezit ne pune. Sa jane te afte.
Psikologjia Klinike : Njerez qe kane probleme e nuk arrijne te shprehen.

Dishiplina psikologjike ka origjine nga njerez te ndryshem. Platone e Aristotele sic filozof te tjere grek, ben disa pikepyetje qe jane edhe sot materia e studimeve piskologjike.
Njerez lindin me kapacitete te ndryshme. Permiresimi i personalitetit etj zhvillohen me rrezultatet e eksperienave? Si ka arritur njeriu te njoh boten? Egzistojne ide o sentimente te lindura , apo gjithcka kane ardhur me rritjen?

Rrenje filozofike te psikologjise lexohen apo shikohen edhe tek Opera e " Rene Descartes..o ...Thomas Hobbes....John Locke).
Descartes thoshte qe trupi eshte i njenjte me nje dicka metalike, e mendja dhe shpi jane te ndara dhe te vetme per cdo njeri.
Idete jane te lindura (qe nga lindja e njeriut).

Hobbes e Locke mbeshtesin qe esperienza eshte gjithcka per te njohur njerezimin.
Pjese e madhe e psikologjise moderne eshte zhvilluar nga mendimet e Locke. Prap psikologet e europes kane studjuar duke mbeshtetur mendimin e Descartes qe disa shqisa jane te lindura.
Ky koncept ka ende rendesi ne teorite e mendimit.

Dishiplina ka me shume kontribut ne zhvillimin e psikologjise shentifike nga filozofia. Studim i organeve te trupit.
Eksperimentet e para te kesaj psikologjie u drejtuan nga gjermanet Gustav Theodor Fechner & Wilhelm Max Word
Fechner krijoj menyrat sperimentale ne terme te shumes se fizikes nga stimulimet e prodhuara.
Whund ne 1879 ne Lipsia hapi laboratorin e pare per eksperimente ky filloj nje shkence e re per studjues nga gjithe bota.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Dicka mbi Psikologjine .... Empty
MesazhTitulli: Re: Dicka mbi Psikologjine ....   Dicka mbi Psikologjine .... Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 8:39 pm

Psikologjia Sociale .......

Psikologjia sociale eshte perkufizuar si investigimi "shkencor" se si mendime ndjenja dhe sjellje te individeve influencohen nga realiteti ose imagjinata e aplikuar e prezences te se tjereve.
Psikologet sociale studiojne sjelljen ne base se oportunitetit per ta matur ate dhe deget e saj ne forma psikologjike. Kjo dege e psikologjise eshte e nje rendesie te vecante duke patur parasysh influencimin qe rrethi social dhe ambjenti ku ne jetojme influencon jetet tona. Keshtuqe psikologet sociale jane me teper te perqendruar ne studimet grupore gje e cila lejon botekuptimin e metejshem te influencimit grupor ne individe.

Ne te gjithe jemi te vetedijshem se si te qenit pjese e nje grupi shoqeror, ne nje fare menyre reflekton nje pjese se personalitet vetjak, pasi grupi qe ne behemi pjese, duhet ne parim te kete disa perputhje me mendimet dhe principet karakterizuese te individidit ne fjale.
Perfaqesimi Social eshte nje concept i zhvilluar dhe i articuluar nga (Moscovici 1984). Ky koncept paraqet perfaqesimin social ku besime te perbashketa adoptohen nga grupe njerezish dhe perdoren qe te shpjegojne experiencen sociale.Nje nder contributet majore e te ashtuquajtures Psikologjia Europiane Sociale eshte sepse perfaqesimi social sherben si njohuri te brendshme midis veprimeve individuale dhe ideologjise. Studime te se ciles kane sjellur levizje sociale duke perfshire dhe ndryshime ne evolimin e besimeve mbi shendetin dhe ate dietor.

Konstruksionismi social eshte nje tjeter teori e cila mbart besimin e disa psikologeve te cilet shpjegojne se realiteti social eshte i konstruktuar ndermjet njerezeve me teper sesa vecse nje fenomen objektiv qe bazohet vetem ne nje shpjegim te vertete. Duke thene kete, eshte intersante studimi i grupeve, differencat e mbartuara midis tyre dhe influencimi qe kane ato qofte brenda nje vendi te caktuar ashtu si dhe ne shkalle me te gjere te ardhura keto si rezultat kulturor, tradicional, ideologjik ose pasoje rebelismi, kjo e fundit ne qender te vemendjes ne dekadat e fundit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Dicka mbi Psikologjine .... Empty
MesazhTitulli: Re: Dicka mbi Psikologjine ....   Dicka mbi Psikologjine .... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dicka mbi Psikologjine ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Cfare do i thonit personit te zemres ne keto caste ..... ?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: PsiKoloGjiA-
Kėrce tek: