AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 SkizofreniA

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

SkizofreniA Empty
MesazhTitulli: SkizofreniA   SkizofreniA Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 8:42 pm

Skizofrenia

Llojet e skizofrenisė :

- Skizofrenia katatonike
- Skizofrenia e ēorganizuar
- Skizofrenia paranoide
- Skizofrenia e padiferencuar
- Skizofrenia e mbetur

Nė vitet e fundit janė bėrė kėrkime tė konsiderushme pėr shkaqet e mundshme biokimike dhe gjenetike tė skizofrenisė-veēanrisht rreth mundėsisė qė ndonjė substancė e trurit e trashėguar gjenetikisht,tė jetė pėrgjegjėse pėr skizofreninė.

Ērregullimi duket se ka histori familjare dhe shfaqja e skizofrenisė te binjakėt identikė ėshtė e lartė,edhe tek ata qė janė rritur nė familje krejt tėtė ndryshme.Por forcat e mjedisit duket se e intensifikojnė ndikimin e faktorėve gjenetikė,qė dyshohet se janė tė pranishėm.

Skizofrenia ėshtė lloji mė i zakonshėm i psikozės dhe personat me kėtė sėmundje priren tė jetojnė nė botėn e imaginatės sė tyre.Pjesa mė e madhe e skizofrenėve tė shtruar nė spital vishen vetė,lėvizin rreth e rrotull dhe kryejnė aktivitete tė tilla tė jetės sė pėrditshme si ngrėnia pirja e duhanit thuajse nė tė njejtėn mėnyrė si gjithė tė tjerėt.Por personat me skizofreni nuk tregojnė interes dhe preokupim pėr ngjarjet dhe njerėzit pėrreth tyre.Ata janė mė tė shumtėn e herės tė preokupuar me fantazira,pėrfytyrime tė rreme dhe haluēinacione qė ndikojnė nė tė menduarit dhe tė folurit e tyre.Ndonėse ka disa lloje skizofrenie,shumica e skizofrenėve shfaqin disa simptoma tė pėrbashkėta.

Ekzistojnė mendime tė ndryshme dhe kontradiktore lidhur me ate se,cilin person do ta quajmė skizofrenik.Meqė skizofrenia pėrfaqėson ērregullimin mė tė zakonshėm psikotik,ajo PĖRDORĖT SHPESH SI NJĖ THES KU FUTEN TĖ GJITHĖ ATA INDIVIDĖ,QĖ NUK KLASIFIKOHEN NDRYSHE.Disa psikologė si David Rosenhan mbajnė qėndrim kritik ndaj profesionistėve qė merren me sėmundjet mendore duke thėnė se ata janė tepėr tė gatshėm t'u vėnė njerėzve DIAGNOZĖN E SKIZOFRENISĖ.Qėllimi i tij ishte tė ilustronte pikėrisht kėtė dukuri kur ndėrmorri njė studimin nė tė cilin persona normalė pranuan tė shtrohen me dėshirėn e tyre nė spitale tė ndryshme psikiatrike,ku pastaj ankoheshin se dėgjonin zėra qė u flisnin.Siē e thamė edhe nė fillim,ndonėse ėshtė e vėshtirė tė diagnostikohet saktė njė ērregullim duke u nisur vetėm nga kjo simptomė,fakti ėshtė qė shtatė nga tetė PSEUDOPACIENTĖT E ROSENHANIT U DIAGOSTIKUAN SI SKIZOFRENĖ.Ky studim dėshmon pėr rrezikun kur i etiketojmė njerėzit me terma diagnozash klinike.

Shumė persona me skizofreni provojnė pėrfytyrime tė paqena(deluzive) ose besojnė nė gjėra qė nuk mbėshtetėn te realiteti.Disa skizofrenė kanė deluzionin e persekutimit dhe besojnė se dikush pėrpiqet ti vrasė ose t'i dėmtojė.Gjithashtu ata e kanė tė vėshtirė tė ndajnė realitetin nga fantazia.
Ata kanė probleme kur bėjnė lidhjen e informacioni aktual me njohuri tė mėparshme.Po ashtu ata tregohen konfuzė dhe nuk janė tė aftė tė bėjnė analiza.Idetė dhe mendimet e tyre zhvendosen nga njė temė nė tjetrėn,megjithėse nuk ka asnjė lidhje midis kėtyre temave.

Dėmtimi i perceptimit.Individėt me skizofreni shpesh thonė se kanė patur haluēinacione ose pėrjetime shqisore nė mungesė tė ngacmuesve shqisorė.Shpesh kėto janė haluēinacione dėgjimore,si tė dėgjuarit e zėrave qė i flasin pacientit ose qė thjesht krijojnė tinguj....

Dėmtimi i emocioneve.Shumė persona me skizofreni manifestojnė reagime emocione anormale.Nganjėherė ata duken si pa ndjenja apo emocione dhe nuk demostrojnė ngacmime emocionale.Ata kanė prirjen ta orientojnė shikimin drejt pėrpara dhe duken apatikė kur flasin,zėri i tyre ėshtė monoton dhe pa ngjyrime emocionale.Persona tė tjerė me skizofreni manifestojnė reagime emocionale tė papėrshtatshme.sh.,ata qeshin kur mėsojnė njė lajm tė hidhur ose qajnė pa ndonjė shkak tė dukshėm;ose gjendja e tyre emocionale ndryshon nė mėnyrė tė menjėhershme dhe reagimi i tyre mund tė mos ketė lidhje me ngacmuesin.

Dėmtimi i ndjenjės sė unit dhe tė vullnetit.Ndjenja e unit ėshtė njė veēori e rėndėsishme e njė personi normal e tė shėndetshėm.Njė person me skizofreni ka vėshtirėsi nė krijimin e identitetit tė tij personal dhe beson se jane forcat e jashtme qė drejtojnė sjelljen e tij.

Njė karakteristikė qė vihet re shpesh te njė person me skizofreni ėshtė ērregullimi i vullnetit,mungesa e aktivizimit drejt njė synimi tė caktuar.
Personi nuk tregon motivimin e duhur pėr tė ēuar njė veprim deri nė fund.
Kjo, natyrisht,bėn qė personi tė mos jetė i zoti pėr tė funksionuar si duhet nė shoqėri

Dėmtimi i marrėdhenieve dhe i sjelljes.Njė individ me skizofreni ka shumė vėshtirėsi nė shoqėrimin me tė tjerėt.Shpesh ai tėrhiqet nga marrėdhėniet shoqėrore.Ngaqė kalon momente deluzionesh(pėrfytyrimesh tė paqena)dhe halunaēionesh,ai nuka ėshtė nė gjendje tė vendosė lidhjet e duhura me botėn qė e rrethon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ElEni
AneTaR HeRo
ElEni


Female
Numri i postimeve : 310
Age : 39
Registration date : 28/12/2007

SkizofreniA Empty
MesazhTitulli: SKIZOFRENIA   SkizofreniA Icon_minitimeSun Jan 13, 2008 11:31 pm

PearL shkruajti:
Skizofrenia

....
N paqena(deluzive) ose besojnė nė gjėra qė nuk mbėshtetėn te realiteti.Gjithashtu ata e kanė tė vėshtirė tė ndajnė realitetin nga fantazia.


....

Dėmtimi i emocioneve.Shumė persona me skizofreni manifestojnė reagime emocione anormale.


Njė karakteristikė qė vihet re shpesh te njė person me skizofreni ėshtė ērregullimi i vullnetit,mungesa e aktivizimit drejt njė synimi tė caktuar.
Personi nuk tregon motivimin e duhur pėr tė ēuar njė veprim deri nė fund.
Kjo, natyrisht,bėn qė personi tė mos jetė i zoti pėr tė funksionuar si duhet nė shoqėri

Dėmtimi i marrėdhenieve dhe i sjelljes.Njė individ me skizofreni ka shumė vėshtirėsi nė shoqėrimin me tė tjerėt.Shpesh ai tėrhiqet nga marrėdhėniet shoqėrore.Ngaqė kalon momente deluzionesh(pėrfytyrimesh tė paqena)dhe halunaēionesh,ai nuka ėshtė nė gjendje tė vendosė lidhjet e duhura me botėn qė e rrethon...


NISESH PER TE BLERE RROBA MBERRIN NE DYQAN PER GJE TJETER Se di..

E FRIKSHME...PO JO DHE AQ, SE KJO KOHE QE KA ARDHUR TE SHUMTIT FUTEN NE KETE THES,.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
SkizofreniA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: PsiKoloGjiA-
Kėrce tek: