AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Frika ....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Frika .... Empty
MesazhTitulli: Frika ....   Frika .... Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 8:45 pm

Frika ......

Disa sintome qe karakterizojne "Sulmet e frikes" jane:
- Djeresitje e papritur, te merret fryma, dhimbje ne gjoks,
te vjen per te vjelle, frike sikur do vdesesh, ose frike sikur do cmendesh.
- Te dridhura, o ndjenjesi ftohte-ngrohte ne te njejten kohe.

Kush e ka provuar e tregon si nje eksperienze te tmerrshme, shpesh
e papritur.
Dhe frika per nje eksperienze te tille qe mund ti ndodh prap
behet nje frike e pakontrollueshme.
Behen skall te ketij shqetesimi dhe detyrojne edhe familjaret, te sillen
sipas deshirave te tyre dhe te mos i lejne me vetem. Duhet ti shoqerojne
gjithkund.
Gje qe ju ben dem atyre por edhe kush ju rrin perreth.
Jane plotesisht koshent mbi kete qe bejne dhe kjo ju detyron te hyjne
ne nje deprosion ende me te madh.
Psikologjia ka rritur ne disa trajtime qe garantojne, rrezultate te mira
Psikoterapia eshte nje dishipline shume pak omogjene: eksistojne dhjetra
forma psikoterapie (per njeri- familjare- copje- te grupuar).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Frika .... Empty
MesazhTitulli: Re: Frika ....   Frika .... Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 8:47 pm

Nese nje person ka nje gjen me te shkurter se normalja, mund te rezultojme sensibel disa stimulimeve qe provokojne , ankth , rrahje te shpejte te zemres, duar te djeresitura.

Frika?
Mund te jete faji i nje geni.
Nje version i shkurter i gjenit SLC6A4 ben ne menyre qe personi ti perkulet ankthit.

Personat me gjene me te shkurter reagojne me shume se te tjere perballe imazheve,o fytyrave qe sjellin fike e truri i tyre e ecen sipas frikes qe marrin.
Gjeni eshte ajo qe ndihmon qelizat celebrale per te perdorur proteinat ose antidepresivet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Frika ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: PsiKoloGjiA-
Kėrce tek: