AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta ....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Empty
MesazhTitulli: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta ....   Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Icon_minitimeFri Oct 05, 2007 12:43 am

1 Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
--------------------------------------------------------------------------------
2 2 Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.
--------------------------------------------------------------------------------
3 3 Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.
--------------------------------------------------------------------------------
4 4 Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
--------------------------------------------------------------------------------
5 5 Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

6 6 Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.
--------------------------------------------------------------------------------
7 7 Kanguri
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".
--------------------------------------------------------------------------------
8 8 "Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
--------------------------------------------------------------------------------
9 9 Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
--------------------------------------------------------------------------------
10 10 Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
--------------------------------------------------------------------------------
11 11 Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
--------------------------------------------------------------------------------
12 12 Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
--------------------------------------------------------------------------------
13 13 Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
--------------------------------------------------------------------------------
14 14 Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
15 15 Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.
--------------------------------------------------------------------------------
16 16 Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.
--------------------------------------------------------------------------------
17 Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.
--------------------------------------------------------------------------------
17 18 Pabarazite sociale
Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.

--------------------------------------------------------------------------------
69 Fėmijė tė njė nėne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatė viteve 1725-1765 lindi 16 bineqė, 7 treneqė, dhe 4 katėrneqė. Vetėm dy fėmijė prej tyre vdiqėn si foshnjė.
--------------------------------------------------------------------------------
James Gill, i biri i Brenda dhe James Gill, lindi 128 ditė para kohės sė paraparė. Nė lindjen e tij mė 20 Maj 1987 nė Ottawa, Ontario (Kanadė) peshonte 624 gr.
--------------------------------------------------------------------------------
Nėna mė e vjetėr
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 1994 nė moshėn 63 vjeēare lindi njė djalė.
--------------------------------------------------------------------------------
Operacioni mė i gjatė
Njė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Portier apo sulmues
Portieri Jose Luis Chilavert shenoi 49 gola gjatė ndeshjeve nė klubin e tij dhe ekipit kombėtar ndėrmjet Korrikut 1992 dhe Marsit 2000.
--------------------------------------------------------------------------------
Substanca mė e ėmbėl
Thaumatin, njė protein, i cili fitohet nga mbėshtjellėsi i farės sė njė bime tė quajtur Thaumatoccocus danielli ėshtė 61.500 herė mė e ėmbėl se sheqeri i zakonshėm. Kjo bimė rritet nė disa vende tė Afrikės perendimore.
--------------------------------------------------------------------------------
Tranzistori mė i vogėl
Firma Lucent Technologies nė Murray Hill, New Jersey (USA), urdhėroi mė 15 Nėntor 1999 zhvillimin e njė tranzistori me njė gjatėsi prej vetėm 50 Nanometrash, d.m.th. 1/2000 pjesė e trashėsisė sė flokut tė njeriut. Kjo pjesė quhet edhe "tranzistori vertikal" pasi qė tė gjitha pjesėt e saj janė tė rradhitura nė njė pllakėz silikoni dhe rryma rrjedh nė drejtim vertical
--------------------------------------------------------------------------------
Mjekra mė e gjatė
Me rastin e vdekjes sė Hans Langseth nė vitin 1927 nė Kensett (USA) mjekra e tij kishte njė gjatėsi rekorde prej 5,33 m.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta ....   Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Icon_minitimeFri Oct 05, 2007 12:44 am

Pop-grupi i njohur suedez ABBA i formuar mė 1972 nė Stokholm debitoi nė vitin 1970 nėn emrin Festfolk nė njė Restaurant nė Göteborger. Pas dy vitesh, pra mė 1972 mori emrin e ri nga inicialet e anėtarve tė grupit: Agnetha Fältskog, Benny Andersson, Björn Ulvaeus dhe Anni-Frid (Frida) Lyngstad.
--------------------------------------------------------------------------------
Helikopteri mė i vogėl nė botė ishte njėulėsi Seremet WS-8 i cili u prodhua mė 1976 nė Danimarkė. Ai kishte njė motor me 26 KW dhe peshonte pa ngarkesė 53 kg. Rotori i tij kishte njė diametėr prej 4,5 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Shkencėtarėt e "Oak Ridge National Laboratory" nė Oak Ridge, Tennessee (USA) nė Prill 1996 me ndihmėn e njė superpėrēuesi arritėn rrymėn mė tė fortė tė tė gjitha kohrave : 2 milion Amper/cm². Rryma pėr nevoja shtėpiake ka njė forcė me nėn 1000 Amper/cm².
--------------------------------------------------------------------------------
Protesta mė e madhe kundėr luftės u mbajt mė 15.11.1969 nė Washington D.C. (USA) ku morėn pjesė rreth 600.000 pjesmarrės tė cilėt protestuan kundėr vazhdimit tė luftės sė amerikanėve nė Vietnam.
--------------------------------------------------------------------------------
Arusha e bardhė mund tė notoj pandėrprerė deri 100 km.
--------------------------------------------------------------------------------
Rekordin botėror nė qėndrim nė njė kėmbė e theu Arulanantham Suresh Joachim nga Sri Lanka prej 22.05.1997 deri me 25.05.1997 duke qėndruar 76 orė e 40 minuta.
--------------------------------------------------------------------------------
Me 9.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikė) tėrhoqi me dhėmbė 8 vagonė treni mbi hekurudhe, me njė peshė gjithsejt 223.880 kg nė largėsi prej 3,2 m.
--------------------------------------------------------------------------------
Mė 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua nė emisionin televiziv Guinnes World Records: Primetime ngriti me vesh peshėn 50 kg (tjegulla ndėrtimi tė lidhura bashkė dhe tė kapur nė veshin e tij).
--------------------------------------------------------------------------------
Kenguri mė i madh (Macropus rufus) nė Australinė qendrore, -jugore dhe atė -lindore, plotėsisht i drejtuar ėshtė 1,80 m i lartė, dhe gjatėsia e pėrgjithshme (megjithė bisht) ėshtė 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.
--------------------------------------------------------------------------------
Kilauea nė Hawaii (USA) ėshtė vullkani mė aktiv nė botė. Qė nga viti 1983 ėshtė pandėrprerė aktiv dhe vjell 5 m³ llavė nė sekondė.
--------------------------------------------------------------------------------
Amerikanja Janice Deveree nė vitin 1884 kishte mjekėr me gjatėsi 36 cm.
--------------------------------------------------------------------------------
Personi mė i vjetėr i tė gjitha kohėrave, me datėlindje tė vėrtetuar, ishte franēezja Jeanne Louise Calment. Ajo u lind mė 21.02.1875 dhe vdiq mė 04.08.1997 nė Arles tė Francės nė moshėn 122 vjeēare.
--------------------------------------------------------------------------------
Binjakėt mė tė rėndė nė botė ishin Billy Leon dhe Benny Loyd McCrary, alias McGuire, nga Hendersonville (USA) tė cilėt u lindėn mė 7.Dhjetor 1946. Deri nė moshėn 6 vjeēare kishin shtat normal. Nė Nėntor 1978 Billy peshonte 337 kg. ndėrsa vėllau i tij Benny 328 kg. Billy vdiq nė Korrik 1979.
--------------------------------------------------------------------------------
Zbuluesi i parė i phonograph-it (gramophonit tė mėvonshėm) ishte amerikani Thomas Alva Edison nė vitin 1877, i cili kishte planifikuar tė zbuloj njė inēizues diktimi pėr punė nė zyre. Phonographi i asaj kohe kishte formė cilindri, deri nė vitin 1887 kur zbuluesi gjerman Emile Berliner zbuloi pllakė-phonographin (gramophonin) i cili i zhvillua nė njė medium artistik.
--------------------------------------------------------------------------------
Gjurmimi mė i madh i arit ndodhi nė SH B A, ku mė 24.01.1848 njė pronar i njė puntorie tė drurit dhe shoku i tij, nė Sacramento (sot California) zbuluan ar. Njė vit mė vonė e vėrshuan mbi 80 000 gjurmues tė arit tė ashtuquajturin forty-niners nė kėtė regjion. Nė vitin 1853 numri i tyre arri mbi 250 000.
--------------------------------------------------------------------------------
Marilyn Monroe, gjegjėsisht Norma Jean Mortenson, legjendė e filimit, muzikės dhe bukurisė, e lindur mė 01.06.1926, nė fėmijėrinė e saj ndėrroi 12 familje pėrkujdesėse
--------------------------------------------------------------------------------
Kinezėt si Antibiotik natyror mė tė mirė e pėrdorin kivi-n? (Kivi e forcon sistemin e imunitetit duke i shumuar qelizat mbrojtėse deri nė dymbėdhjetė herė)
--------------------------------------------------------------------------------
Ushtari japonez Teruo Nakamuro 30 vjet mbas pėrfundimit tė luftės (i cili u gjet nė pyjet e pashkelura) nuk dinte asgjė pėr pėrfundimin e luftės.
--------------------------------------------------------------------------------
Kafepirėsit mendojnė mė shpejtė dhe veprojnė mė logjikisht se ata qė nuk e pėrdorin kafe-nė.
--------------------------------------------------------------------------------
Nikotin-i ėshtė njė helm i fortė nervor (emrimi i saktė: Beta-Pyridyl-N-Methylpyrrolidin)?
--------------------------------------------------------------------------------
Kali vrapues australian "Great Fortune" si ndihmė teknike mori njė palė syza.
--------------------------------------------------------------------------------
Gangsteri Al Capone mė nė fund u burgos pėr shkak tė mospagimit tė tatimit?
--------------------------------------------------------------------------------
Sahara ėshtė mė e madhe se Australia?
--------------------------------------------------------------------------------
Romani "Vuajtjet e tė riut Werther" i Goethe-s ishte shkaktar i njė serie tė vetėvrasjeve?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta ....   Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Icon_minitimeFri Oct 05, 2007 12:45 am

'' Zona e vedkjes'' pa oksigjen po shtohen nė fundin e oqeaneve dhe kėto varreza pėr
peshqit dhe florėn kėrcėnojnė burimet jetėsore tė qindra miliona njerėzve, deklaroi
programi i OKB-sė pėr mjedisin. Kėto zona kanė sipėrfaqe nga njė deri nė 70.000
kilometra katrore dhe pėrgjegjėsia kryesore pėr krijimin e tyre bie mbi ndotjen, sidomos
nga pėrdorimi i lėndėve kimike qė pėrmbajnė azot. Sot janė rreth 150 zona tė tilla nė tė
gjitha oqeanet dhe detet e Tokės, por shtimi i tyre ecėn me ritme tė shpejta. Pėr herė tė
parė zonat e vdekjes pa oksigjen u shfaqėn nė vitet 1960. Azoti i pėrdorur nė tokat
bujqėsore, shkon nė det me ujin e lumenjve dhe favorizon rritjen e algave nė fund tė
detit. Kur algat vdesin dhe dekompozohen, ky proces thith tėrė oksigjenin qė ka uji duke
i marrė frymėn jetės nėnujore. Sa pėr tė dhėnė njė shifėr, njeriu pėrdor ēdo vit nė bujqėsi
160 milionė ton azot, dhe qė tė gjitha kėto pėrfundojnė nė det. Zonat e vdekjes mė tė
mėdha gjenden sot nė gjirin e Meksikės, brigjet lindore tė Shteteve tė Bashkuara, Detin
e Zi, detin Baltik dhe nė disa pjesė tė Adriatikut. Po ashtu edhe pranė Japonisė, Kinės
dhe Australisė [/color
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NGADALĖSIMI I RRJEDHAVE NĖ ATLANTIK SHQETĖSON SHKENCĖTARĖT

Oqeani dhe atmosfera marrin pjesė bashkarisht nė rregullimin termik tė planetit nė njė
proces qė rregullon nxehtėsinė ekuatoriale. Rrymat oqeanike i zhvendosin ujėrat e
mbinxehura drejt poleve, pėr t’i zbritur pėrsėri tė ftohura aty ku ishin. Ky process i quajtur
qarkullimi termohalin kryhet prej disa mijėra vjetėsh. Por prej vitit 1990, oqeanologėt
kanė vėnė re se ky qarkullim po ngadalėsohet. Ata ende nuk kanė arritur nė pėrfundimin
se ngadalėsimi ėshtė njė oshilacion natyror apo ka tė bėjė me modifikimin e klimės.
Nėse ngadalėsimi i qarkullimit termohalin do tė zgjasė, atėherė mund tė shėnojė me
siguri fillimin e ndryshimeve tė mėdha klimatike. Po si do tė reagojė atėherė sistemi
oqean/atmosferė? Ende askush nuk mund tė pėrgjigjet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta ....   Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Icon_minitimeFri Oct 05, 2007 12:45 am

Fruti me i ushqyeshem

Te gjithe e dime qe frutat jane shume te ushqyeshme dhe te shendetshme, prandaj dhe mundohemi qe te konsumojme sa me shume. Por studimet tregojne se edhe frutat kane nje renditje ushqimore ne baze te kalorive qe permbajne. Nje analize e 38 frutave qe zakonisht hahen te gjalla (dhe jo te thata) tregoi se avokado ( Persea americana) ka vleren me te larte kalorifike me 163 kalori per cdo 100 grame. Ndersa fruti me vleren me te ulet kalorifike eshte kastraveci me 16 kilokalori per 100 gram

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Strawmato, pak domate dhe pak luleshtrydhe

Mbėrrin nga Britania e Madhe nė tregun e frutave strawmato. Njė frut i cili e ka marrė kėtė emėr nga bashkimi nė anglisht i fjalės luleshtrydhe dhe domate. Ėshtė njė hibrid vegjetal i cili ėshtė krijuar nga kryqėzimi i tė dyja bimėve. Pra njė domate me tė gjitha efektet e saj, edhe pse ka formėn e luleshtrydhes dhe ka vėrtet njė shije tė ėmbėl. Strawmato pritet qė tė dalė sė afėrmi nė treg, fillimisht nė Angli, aty ku edhe mori jetė projekti, ndėrkohė qė momentalisht fruti i rrallė ėshtė nė duart e agronomėve tė cilat po bėjnė tė pamundurėn qė rritja e tyre tė jetė brenda parametrave. Ky frut i ri, tregojnė ekspertėt, ėshtė ideal kur shoqėrohet me ēokollatėn, por mund tė serviret edhe me sallatat tradicionale. Sipas atyre qė kanė sjellė nė dritė kėtė frut, shijet e njerėzve sa vijnė dhe ndryshojnė, pėr kėtė qėllim, u mendua qė tė krijohej njė shije vegjetale, pra domatja-luleshtrydhe.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lakra me e rende ne bote

Lakra me e rende ne bote eshte rritur nga Bernard Lavery ne Llanharry, Rhondda Cynon Taff, Uells, ne vitin 1989. Ajo peshonte 56.24 kg.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Reēel kundėr kancerit

Shkencėtarėt pranė qėndrės mjekėsore tė universitetit Ohajo njoftuan kėto ditė se njė lloj reēeli me mana mund tė luftojė kancerin. Ata thonė se gjatė trajtimit tė disa llojeve tė kancerit tė gojės, reēeli me mana tė zeza dha rezultate tė mira. Nė kuadėr tė kėtyre provave, shkencėtarėt e lyejnė tumorin me reēel dhe pas njė farė kohe marrin prej tij mostra dhe i analizojnė pėr tė pėrcaktuar nė se reēeli ka ndryshuar pėrbėrjen biologjike tė tumorit.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hamburgeri me i kushtueshem

Hamburgeri me i kushtueshem eshte DB Burger Royale, krijuar nga chefi francez Daniel Boulud dhe mund te gjendet ne menune e DB Bistro Moderne, New York, USA, per $50 (£30.31). Hamburgeri u shtua ne menu ne Janar 2003 dhe sherbehet vetem gjate sezonit te kerpudhave te zeza.DB Burger origjinal – i cili u shit pa kontorno kerpudhash te zeza – u krijua me hapjen e DB Bistro Moderne ne 2001.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta ....   Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Icon_minitimeFri Oct 05, 2007 12:48 am

Cmendurite e verteta te jetes

Hajdutė qė hyjnė nė bankė duke menduar se janė tė padukshėm, piktorė qė pėrdorin si penel organin e tyre . . .
Tė gjitha kėto nuk janė fantazi, por janė histori tė vėrteta qė shpesh zėnė vendin e nderit nė kronikat televizive si ndodhi tė pazakonta. Shkrimtari Gerardo Picardo i ka pėrmbledhur tė gjitha kėto ndodhi tė ēuditshme nė njė libėr. Ne po shkėpusim mė interesantet.

Kėnaqėsia e Ellit...

Londėr-Pjesa mė e madhe e sėmundjeve shkaktojnė dhimbje. Por ky rast bėn pėrjashtim pėr 28-vjeēaren londineze, Ellie Allen, e cila ka njė sėmundje qė ka tė bėjė me tė ndjerit kėnaqėsi. Quhet "sindroma e eksitimit seksual tė vazhdueshėm"(nė anglisht e njohur si PSAS). Sindroma e saj konsiston nė njė sekuencė shumė tė gjatė orgazmash. Pėr t‘u pasur zili? Nė fakt jo dhe aq shumė: gjatė 250 orgazmave qė kalon nė ditė(njė ēdo 6 minuta) Ellie mund tė kalojė kėnaqėsi teksa ecėn nė rrugė, nė autobus apo kur ėshtė nė makinė. Njė sėmundje shumė e sikletshme, sepse pėr fat tė keq pėr PSAS-in nuk ka asnjė shėrim.

E sapolindura peng

Jeruzalem - Nuk paguan llogarinė nė spital, si pėrfundim nuk i japin vajzėn. Ngjarja ka ndodhur nė njė spital nė Jerusalem, ku njė nėnė arabo-izraelite kishte lindur tre fėmijė nė lindje tė parakohshme. Nė kohėn kur i kėrkuan paratė, nėna e re nuk ishte nė gjendje qė tė paguante 2,150 dollarėt qė i kėrkoi spitali. Si kundėrpėrgjigje, spitali i mbajti njė nga tre binjaket, e cila shėrbeu si garanci pėr pagesėn e faturės nė tė ardhmen. Aktualisht, ministri i Drejtėsisė izraelite duhet tė vendosė nėse gjykimi i bėrė nga spitali ka qenė i drejtė.

Hajduti i pakapshėm

Teheran - Mendonte se ishte bėrė i padukshėm. Me kėtė ide ka tentuar tė vjedhė njė bankė. Hajduti qesharak u bllokua dhe iu dorėzua policisė. Nė gjyq ishte akoma i surprizuar qė ishte zbuluar, ai tregoi qė pėr t‘u bėrė i padukshėm i kishte paguar njė "magjistari" 625 euro.

Mashkulli me dy organe gjenitale

Nju-Delhi - Biznesmeni indian 24-vjeēar duke dėshiruar njė jetė seksuale normale me gruan e tij tė ardhshme, kėrkoi qė t‘i hiqej njė nga organet e tij. Rasti i tij ėshtė shumė i rrallė dhe quhet diphallus, njė deformim i organit gjenital jo shumė i pėrhapur(nė tė gjithė botėn numėrohen 100 raste). Zakonisht, njė nga dy organet nuk ėshtė tėrėsisht i zhvilluar dhe nuk funksionon ashtu siē duhet, por pėr tė riun indian nuk ishte kėshtu: atij i funksiononin tė dy organet normalisht.

Nga i arratisur nė polic

Vietnam-Ishte arratisur nga burgu nė 1986 teksa vuante dėnimin pėr shkak tė vjedhjes qė kishte kryer. Arratisja e tij pėrfundoi pas 20 vjetėsh nė mėnyrė tė ēuditshme: hajduti, i cili mbante emėr tjetėr u bė shef policie i zonės nė tė cilėn jetonte.

"Robin Hudi" i benzinės

St. Luis-Nofka e tij ishte "Robin Hudi" i pompave tė benzinės: njė 23-vjeēar i diplomuar pėr kontabilitet, riprogramonte makinat automatike duke u lejuar shoferėve tė merrnin benzinė falas nė St. Luis(Misuri). I riu u kap nga njė telekamera.

Njė penel seksi

Sidnei - Teknika e tij piktoreske ndoshta ėshtė mė origjinalja nė historinė e artit: artisti australian 54-vjeēar, Tim Patch, pėrdor organin e tij gjenital nė vend tė penelit. Me stilin e tij tė veēantė ai u bė i famshėm nė tė gjithė Australinė. Fansa dhe klientė tė tij kanė qenė edhe shumė politikanė tė njohur australianė, ndėr ta ka qenė edhe Kryeministri John Howard dhe drejtuesi i Partisė Laburiste, Kim Beazley. Ideja e tė pikturuarit me ndihmėn e organit gjenital lindi para disa vjetėsh fare rastėsisht gjatė njė feste me miqtė. Sot, veprat e tij qėndrojnė tė ekspozuara nė Sexpo tė Sidneit, panairi mė i rėndėsishėm i seksit australian. Kostoja e njė pikture? Nga 150 euro dhe lart...

Prindėr tė hutuar

Florida - Fillimisht i organizuan festėn e ditėlindjes dhe mė pas e harruan nė fast-food. Ka ndodhur nė Boca Raton nė Florida dhe protagonist i kėsaj ngjarjeje ėshtė njė djalosh 6-vjeēar, Michael Emmanuel. Prindėrit, tė cilėt u ndanė nė drejtime tė ndryshme, e gjetėn ditėn tjetėr falė telefonatės tė bėrė nga punėtorėt e fast food-it ku ishte organizuar festa. Arsyeja e harrimit? Njė keqkuptim: babai kujtonte se fėmija ishte me tė ėmėn dhe e ėma mendonte tė njėjtėn gjė.

Topless pėr tė qenė tė sigurt

Danimarkė - Autoritetet daneze, pakėsimin e shpejtėsinė rrugore ua besuan femrave seksi. Do thoni ju, nė ē‘mėnyrė? Fare kollaj. Duke u dhėnė bukurosheve nga njė tabelė e cila tregonte shpejtėsinė e lejuar. Ato e mbanin kėtė pankartė nė dorė teksa ekspozonin pjesėn e tyre tė bustit pa asgjė nė trup. Gjetja funksionoi: shoferėt tani i japin mė mirė dhe mė avash makinės. (22 nėntor 2006)

Njė gjobė nė ditė

Bolzano-Rekord gjobash pėr njė student nga Tiroli i Jugut, i cili ndiqte Universitetin e Innsbruckut (Austri): nga shtatori i vitit 2006 deri nė qershor tė 2006-ės, ai ka mbledhur 300 gjoba(1 ose 2 nė ditė). Arsyeja? Parkonte makinėn e tij nė pjesėt e rezervuara tė universitetit dhe shtynte tabelat. Por rekordi i vėrtetė ėshtė se asnjė nga kėto gjoba, djaloshi nuk e ka paguar. Duke qenė se nuk e kanė kapur asnjėherė nė flagrancė dhe se makina ėshtė me targa italiane, ai nuk ka ndėrmend qė t‘i paguajė ndonjėherė kėto gjoba. Rasti ėshtė pėrsėritur dhe protagonistė kanė qenė sėrish 2 studentė nga Tiroli i Jugut.

Hoteli qė tė "peshon"

Berlin-Punonjėsi i njė hoteli nė Berlin ėshtė akuzuar pėr diskriminim ndaj obezėve: pagesėn e caktonte nė sajė tė peshės sė klientėve tė dhomės. Klientėve para se tė hynin nė hotel, u kėrkohej qė tė hipnin nė njė peshore. Ēdo kilogramė e peshės sė tyre korrespondonte me 50 cent. Atyre qė kundėrshtonin, ēmimi u bėhej i plotė. Pas protestave tė shumta qė vinin nėpėrmjet letrave, i erdhi njė denoncim pėr diskriminim ndaj obezėve. Punonjėsi gjerman u mbrojt duke thėnė se gjetja e tij ishte njė farė reklame, e cila shėrbente pėr tė rritur konkurrencėn me hotelet fqinje. Ideja e tij, ndėr tė tjera, shėrbente pėr t‘u dobėsuar, sepse me anė tė kėtij sistemi, njė nga klientėt e tij besnikė, kishte humbur fiks 35 kilogramė.

Katėrkėmbėshi nė timon, rrezik i vazhdueshėm

Hohhot-"Giudė qensh", vetėm kėshtu mund tė cilėsohet eksperienca qė pėrjetoi njė vajzė kineze nga Hohhot nė Momgoli. Vajza ia besoi timonin e makinės sė saj, qenit besnik. Eksperienca e ēuditshme pėrfundoi shpejt, sepse nė kthesėn e rrugės, makinės ia ndėrpreu rrugėn njė makinė qė vinte nė sensin e kundėrt. Policisė ajo i shpjegoi se qeni i saj e shikonte me kujdes tė madh teksa ajo i jepte makinės. E vėrteta u zbulua menjėherė: ajo i jepte gaz dhe mbante frenat, ndėrsa qeni i saj mbante thjesht timonin...

Gjarpri "turist"

Norimberga - Nga Filipine nė Gjermani rrezikoi tė ngordhte fillimisht nė avion dhe me pas nė lavatriēe: kjo i ka ndodhur njė gjarpri, i cili ėshtė futur rastėsisht nė valixhen e njė gjermaneje, e cila kishte shkuar pėr pushime nė Filipine. Pas kthimit tė saj nga pushimet, gruaja shikon tė dalė nga lavatriēja e saj njė gjarpėr qė qėndronte i mbledhur te rrobat e saj tė lara. Reptili kishte qėndruar pėr ditė tė tėra nė valixhe ku ishin rrobat e palara, mė pas u mbijetoi 20 orėve udhėtimi me avion dhe njė lavazhi me lavatriēe rreth 40 gradė.

Njeriu qė jetonte mes mijėra minjsh

Petaluma - Nga apartamenti i tij nė Petaluma tė Kalifornisė gjithmonė dilte njė aromė e pakėndshme. Pas ankesave tė bėra nga fqinjėt e tij, 67-vjeēarit, Roger Dier iu gjetėn mijėra minj. Prej kohėsh, kėta tė fundit ishin miqtė e tij mė tė mirė. Minjtė bashkėjetonin edhe me shtatė mace. Nė tė njėjtėn dhomė tė qelbur, zoti Dier kishte vendosur krevatin e tij.

Gjoksi si airbag

Sofie- Jo vetėm se duket bukur, por ndonjėherė gjoksi i bėrė mund tė shėrbejė pėr tė tė shpėtuar kokėn. 24-vjeēarja Elena Marinova ka shpėtuar nga njė aksident i tmerrshėm falė protezės sė saj "ekstra large"(shumė tė madhe). Vajza e re, kishte bėrė njė ndėrhyrje kirurgjikale para pak kohėsh pėr tė rritur masėn e gjoksit tė saj. Nuk e kishte imagjinuar ndonjėherė se ai operacion do t‘i kishte shpėtuar kokėn. Kanė qenė protezat e saj "gjigante", tė cilat i kanė mbrojtur organet e saj. Silikoni nė gjoksin e saj shėrbeu si airbag.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta ....   Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta .... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kuriozitete Nga Shkenca Dhe Jeta ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kuriozitete Mbi Astronomine
» KURIOZITETE TE SHKURTERA
» Jeta Ne Kurbet .... !!!
» Jeta e motrave Lila
» Ndahet nga jeta Violeta Manushi.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: ShkeNcA Te NdRyshMe-
Kėrce tek: