AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Muzeu historik kombetar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Muzeu historik kombetar Empty
MesazhTitulli: Muzeu historik kombetar   Muzeu historik kombetar Icon_minitimeSun Nov 18, 2007 9:23 pm

Muzeu historik kombetar MuzeuMuzeu Historik Kombėtar
Ndodhet ne Qender te Tiranes dhe ėshtė ndertuar nė Tiranė mė 28 Tetor 1981. Punimet per ndertimin e tij filluan ne vitin 1980. Muzeu kombetar ėshtė muzeu mė i madh nė Shqipėri dhe njė nga mė tė rėndėsishmit.
Afresku nė ballė tė tij titullohet « Shqipėria » dhe eshte nje nga kryeveprat e krijuara ne periudhen e komunizmit. Mbas viteve 1990 ky afresk/mozaik u restaurua per te hequr yllin ne flamurin shqiptar.

Muzeu Historik Kombėtar ka nė fondin e tij 3600 objekte tė trashėgimisė kulturore shqiptare, pjesa mė interesante e tė cilave u pėrkasin periudhave qė nga Paleolititi deri nė Antikitetin e vonė (shek. IV e.s); kėto janė ekspozuar brenda Pavionit tė Arkelogjisė, qė numėron nė vetvete mbi 400 objekte.
Nje pjese e mire e muzeut tregon kohen e diktatures komuniste dhe eshte restauruar me dokumente dhe fakte per te perndjekurit politike. Dicka teper interesante qe ja vlen te vizitohet.

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Muzeu historik kombetar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Himni Kombetar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: HiStoRiA-
Kėrce tek: