AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Astrologjia ....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Astrologjia .... Empty
MesazhTitulli: Astrologjia ....   Astrologjia .... Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 5:31 pm

Astrologjia krijon principet e saj mbi baza shkencore dhe mund te percaktohet si nje instrument i njohjes per te ndihmuar njeriun ne njohjen sa me te mire te cilesive te tij. , duke u nisur nga mendimi qe, planetet e sistemit tone diellor, nepermjet ritmeve orbitale, krijojne influenca.

Astrologjia e orientit ka lindur ne Mesopotami rreth vitit 3000 p.k, dhe eshte trasheguar deri ne ditet tona, nepermjet Grekeve dhe Romaneve. “DOKUMENTI”, antik me i rendesishem qe ka arritur deri ne ditet tona, eshte Enuma Anu Emil, e cila eshte e perbera nga 70 pllaka te shkruara rreth vitit 900 p.k.. Aty dukeshin qarte kontaktet midis fenomeneve qiellore te lidhura me jeten e njerezve. Ikonografia zodiakale eshte me e re dhe vjen nga periudha e Egjiptit, te cilet kane zbuluar qe nje grup yjesh ndikonte mbi disa nevojshmeri njerezore, ketyre fenomeneve ju bashkangjitej nje gjeoglif, duke zgjedhur nje lloj kafshe, ose xhesti qe simbolizonte kete fenomen. P.sh. Ujori konkordonte me grupin e yjeve ne te cilat ndodhej Hena e plote dhe me fillimin e permbytjeve te Nilit. Shenjat jane zgjedhur ne kete menyre duke pershkruar kafshe (Dashi, Demi, Gaforrja, Luani, Akrepi, Peshqit), disa pershkruan personazhe fantastike ose njerezore (Binjaket, Virgjeresha, Shigjetari, Bricjapi), ndersa disa te tjera prezantohen me emra sendesh (Peshorja). Nga antikiteti deri ne shekullin e XVIII, astrologjia eshte konsideruar si nje shkence dhe nuk ndahej ne menyre thelbesore nga Astronomia. Shume njerez te ditur kane qene dhe njohes shume te mire te astrologjise si p.sh Pitagora, Talete e Newton. Sistemi astrologjik oriental eshte i bazuar, po ashtu si dhe e paraardheseve te mirenjohur, mbi vezhgimin e sistemeve dhe llogaritjen e statistikave, kjo organizohet rreth Diellit dhe u jep karakteristika te vecanta planeteve. Zhvillohet sipas nje zodiaku tropikal, shenjat e zodiakut jane nje ndarje arbitrare e rripit zodiakal yjor, nepermjet te cilit kalojne planetet. Jane imazhe te kohes, te cilat takohen ne shenjen e Dashit dhe kane te gjitha nje kend prej 30 gradesh. Jane domethene nje prezantim i kohes diellore, te stineve dhe te ciklit jetesor te natyres.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Astrologjia .... Empty
MesazhTitulli: Re: Astrologjia ....   Astrologjia .... Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 5:32 pm

Fjalori astrologjik :

Per tju ndihmuar ne lidhje me veshtiresite qe mund te gjeni gjate prezantimit te ketij informacione, ju veme ne dispozicion nje fjalor me shpjegimet e disa termave me te perdorura ne Astrologji.

Perndjekur
Shprehje e perdorur per te pershkruar nje planet qe merr nje aspekt te pafavorshem si p.sh quadratimi ose opozicioni.

Kendore
Kasa e pare, e katra, e shtata dhe e dhjeta.

Ashendente
Pershkrimi i shenjes, e cila ne oren dhe ne vendin e lindjes ndodhet ne drejtim te Orientit, konkordon me kuspiden e kases se pare, bashkangjitur me trupin fizik e me imazhin qe, me koshience apo jo, duan te japim per veten, ose ne lidhje me te tjeret.

Aspekte
Aspektet eshte pershkrimi I kendeve te takimit midis 2 planeteve, ose te nje planeti me te nje kendi. Kjo pershkruan edhe llojin e raportit midis planeteve.

Astrologjia
Mund te pershkruhet si nje instrument i njohjes, per te ndihmuar njeriun qe te njohe sa me mire cilesit e tij, duke u nisur nga mendimi qe planetet e sistemit tone diellor, me ritmet e tyre orbitale, ndikojne duke influenzuar mbi nje person.

Astrologjia e ngritur
Eshte krah I Astrologjise, e cila operon ne seleksionimin e momenteve me te mire per te nisur nje projekt apo nje aktivitet.

Renes
Jane Kasa e trete, e gjashte, e nente dhe e dymbedhjete.

Leter krishtlindjesh
Eshte nje harte e detajuar mbi pozicionet e planeteve neper shenja e sipas momentit specifik te lindjes se nje njeriu. Letra eshte e organizuar sipas te dhenava: vendlindja, data dhe ora e lindjes se personit.

Kasat
Dymbedhjete kasat perfaqesojne dymbedhjete sektoret e jetes. Pikenisja e cdo kase eshte e mbiquajtur kuspide dhe gjendet ne nje nga dymbedhjete shenjat e zodiakut.

Komplot
Quhet: Aspekti I dy, apo me shume planeteve qe jane te pozicionuar njeri afer tjetrit ne nje orbite te pranueshme, ne pergjithesi rreth 8 gradeve. Cilesia e saj varet natyra e planeteve qe jane te perzier ne aspekt.

Kuspide
Eshte pika e perdorur edhe per tiu referuar fillimit te nje kase ne brendesi te hartes qiellore.

Dishendente
Eshte pika e kundert e rrjedhjes e korispondon sipas Kuspid-es te kases se shtate. Pershkruan raportin midis 2 personave.

Eklitica
Eshte rruga e Tokes, domethene edhe rruga e dukshme rreth Diellit . sipas kesaj referohen edhe posicionet e planeteve.

Efemeridi
Nje permbledhje qe rrjeshton pozicionet zodiakale te planeteve dhe te dhenat e tjera astronomike per nje periudhe te percaktuar kohore.

Governatore
Planeti qe drejton shenjen zodiakale ne te cilen ndodhet kuspid-ja e nje kase te caktuar.

Grada
Nje grade eshte 1/360 e nje rrethi. Ne Astrologji, gradet jane unitete masash te perdorura me se shumti dhe se shpeshti.

Granda Kryq
Eshte nje konfigurim, ku kater planete formojne nje quadrat. Eshte transportuese tensioni.

Granda Trigono
Kur tre planete, zakonisht te lidhura me te njejtin element , jane te ndare me 120 grade nga njeri tjetri dhe formojne nje trekendesh. Energjia e ketij aspekti eshte harmonike.

Imun Coeli
I perket origjines se nje individi, familjes, prejardhjes socialo-kulturore, femijerise dhe kushtezimeve familjare te subkoshences, strehimit, babai, linjes trashegimtare.

Ndricues
Shprehje e perdorur per te treguar Diellin dhe Henen.

Gjysem qielli
Gjysma e qiellit, eshte pika e eklitikes qe ne xhiron e saj ditore ka arritur piken me te larte ne linjen e horizontit. Eshte kuspidi i kases se dhjete.

Opozicione
Aspekt i formuar kur 2 apo me shume planete jane saktesisht ne pika te kunderta ne karten e krishtlindjeve, duke formuar nje kend prej 180 gradesh. Aspekti tregon tension midis energjive planetare qe shkojne ne drejtime te ndryshme.

Kuadrat
Eshte nje kend 90 grade, I cili perfaqeson konflikt e lufte te brendshme.

Cilesia
Shenjat jane te klasifikuara ne baze te cilesive te tyre, te fiksuara ose te levizshem.

Quinquonce
Eshte nje kend 150 gradesh. Ky aspekt krijon nje ndjenje zhgenjimi dhe ka nje leksion karmik per te na mesuar. Eshte nje aspekt minor.

Retrogrado
Kur nje planet duket sikur leviz ne drejtim te kundert nga prospektiva jone mbi toke. Energjia e nje planeti ne levizje retrogrado eshte me pak agresive dhe me e personalizuar.

Shenja Kardinale
Jane shenjat qe ndodhen ne fillim te nje stine: Dashi, Gaforrja, Peshorja e Bricjapi. Jane energjike, autoritare dhe aktive.

Shenjat e Ujit
Jane Gaforrja, Akrepi e Peshqit. Shenjat qe bejne pjese ketu jane natyra intuitive, te ndjeshme dhe emotive.

Shenjat e Ajrit
Shenjat e ajrit jane: Binjaket, Peshorja dhe Ujori. Shenjat qe bejne pjese ne kete element simbolizojne procesin intellektual.

Shenjat e Zgjarrit
Jane Dashi, Luani e Shigjetari. Shenjat qe bejne pjese ne kete element jane kurajoze dhe entuziaste.

Shenjat e Tokes
Jane Demi, Virgjeresha e Bricjapi. Shenjat qe I perkasin ketij elementi identifikohen me nje natyre praktike e komunikuese.

Shenja Femerore
Jane shenjat e Tokes dhe te Ujit, net e cilat perfshihet Demi, Gaforrja, Virgjeresha, Akrepi, Bricjapi e Peshqit. Inidkohet me nje energji passive

Shenjat Fikse
Jane shenjat te cilat lidhenne pjesen qendrore te nje stine: Demi, Luani, Akrepi, Ujori. Jane kokeforte dhe jo fleksibel.

Shenja mashkullore
Jane shenjat e zgjarrit dhe te ajrit, ne te cilat bejne pjese: Dashi, Binjaket, Luani, Peshorja, Shigjetari e Ujori. Perfaqesojne energjine agresive dhe te sigurise ne vetevete.

Shenja te levizshme
Jane shenjat qe lidhen ne fund te nje stine: Binjaket, Virgjeresha, Shigjetari dhe Peshqit. Keta perfaqesohen nga nje natyre shume fleksibel.

Gjysemkuadrat
Eshte nje kend prej 45 gradesh. Eshte nje aspekt me I vogel qe tregon atrit dhe mund te krijoje veshtiresi te rastesishme.

Gjysemsestile
Eshte nje kend prej 30 gradesh. Eshte nje aspekt minor.

Sestile
Eshte nje kend prej 60 gradesh. Eshte nje aspekt i favorshem dhe konsiderohet si nje aspekt mendor. Eshte tregues i kapacitetit per tia dale mbane qe qellimi te caktuar.

Sinastria
Shfaqje e periudhave te krishlindjeve te 2 personave per te gjetur pika te forta dhe dobesie, per sa u perket pikave te perbashketa.

Succedenti
Eshte Kasa e dyte, e peste, e tete dhe e njembedhjete.

Stellium
Eshte takimi midis 3 ose me shume planeteve o pikave, qe ne tema natale jane ne te njejten shenje ose ne te njejten kase. Eshte pike e zgjarrte energjie.

Tema natale
Eshte nje harte e detajuar mbi pozicionet e planeteve neper shenja dhe kasa, ne momentin e lindjes se nje personi. Tema eshte krijuar duke perdorur vendin, daten dhe oren e lindjes se personit (ekuivalente me harten natale).

Transito
Eshte pozicioni dhe levizja e nje planeti ose pike, ne nje moment te caktuar.

Trigono
Quhet nje kend prej 120 gradesh; eshte nje aspekt harmonic dhe tregon fitim, fat e shprehim te lirshem.

Zodiaku
Nga greqishtja "zodiakos", e cila ka domethenien e rrethit te kafsheve. Eshte e ndare ne 12 shenja, secila prej 30 gradesh ne gjeresi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Astrologjia .... Empty
MesazhTitulli: Re: Astrologjia ....   Astrologjia .... Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 5:32 pm

Elementet e Zodiakut :

Astrologjia si te gjitha shkencat okulte, bazohet mbi kater elemente te universit: Zgjarri, Toka, Ajri dhe Uji. Keta elemente ne kombinim ndertojne ambientin tone natyror.


Shenjat e Zgjarrit jane: Dashi, Luani dhe Shigjetari. Keto shenja tregojne kurajo dhe entuziazem.


Shenjat e Tokes jane: Demi, Virgjeresha dhe Bricjapi. Personat qe bejne pjese ne shenjen e Tokes jane praktike dhe bashkebisedues shume te mire.


Shenjat e Ajrit jane: Binjaket, Peshorja dhe Ujori. Personat qe bejne pjese ne kete elemente kane nevoje te vazhdueshme per ide dhe per tu ambienturar me te tjeret.


Shenjat e Ujit jane: Gaforrja, Akrepi dhe Peshqit. Personat qe bejne pjese ne kete elemente jane shume te ndjeshem.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Astrologjia .... Empty
MesazhTitulli: Re: Astrologjia ....   Astrologjia .... Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 5:34 pm

Kasat Astrologjike :

Dymbedhjete Kasat

Dymbedhjete Kasat perfaqesojne dymbedhjete sektoret e jetes. Pika ne te cilen fillon Kasa eshte mbiquajtur Kuspide dhe gjendet ne te dymbedhjete shenjat e zodiakut.

Paraardhese, perqendruar ne shenjen, qe ne oren dhe ne vendin e lindjes, ndodhet ne drejtim te Orientit dhe konkordon me kuspiden e kases se pare, e cila eshte e bashkengjitur me trupin fizik dhe imazhin qe, me ndergjegjesim apo jo, duam ti japim vetes, ose me mire si paraqitet ajo ne lidhje me te tjeret.

Kasa e Dyte perfaqeson boten e te pasurit, te ardhurat e fituar nga vetja, pasurit dhe perfitimet, zakoni I te fituarit te jetes, sigurisht edhe cdo gje qe ka rendesi per njeriun, si te ardhurat ekonomike, raportet, bagazhi I njohurive dhe emocionet.

Kasa e trete perfaqeson sferen e kontakteve ne te ardhmen: lartesine e komunikimit mbi planin intellektual dhe te mbledhjes se informacionit, shpirtin praktik, udhetimet e shkurtra, vellezerit dhe motrat, komshinjte dhe njohjet e ardhshme.

Kasa e Katert ose Imum Coeli I perket botes dhe origjines se nje individi: famiglia, prejardhja social-kulturor, femijeria dhe kushtezimet familjare, strehimi, babai dhe linea trasheguese.

Kasa e Peste eshte e lidhur me boten krijuese dhe rikrijuese: menyra personale te te shprehurit te krijimit, te te paraqiturit te identitetit nepemjet menyres se tij krijuese, perfshin sektorin e dashurise, te femijeve, te lojrave, te argetimit dhe te kenaqesive.

Kasa e Gjashte I perket sferes se punes, ne kete bejne pjese gjendja e perditcme shpirterore dhe gjendja shendetsore. Ketu ben pjese edhe menyra jone per te drejtuar relacionet, ne te cilat nuk jemi ne te njejtin pozicion, pershembull raportet me shefat ne pune dhe me te paorganizuarit.

Kasa e Shtate I perket raporteve ne te cilat ndodhemi ne te njejten pozicion, dhe ne menyre te vecante, raportet personale me nje partner: kjo eshte Kasa e kundert me ate te paren (qe na perfaqeson neve), eshte Dishendente dhe simbolizon boten ne te cilen projektohet, ne te cilen mund te gjendet raporti me bashkeshortin ose me nje ortak ne pune.

Kasa e Tete perfaqeson seksualitetin dhe perfaqeson seksualitetin dhe vazhdimesine, pervec kesaj kjo eshte edhe shenje e vdekjes dhe trashegimise, te jetes pas vdekjes dhe te krizave emocionale: eshte dimensioni I forcave te brendshme, te kapacitetit personal te rigjenerimit dhe te kontrollimit te posesivitetit.

Kasa e Nente eshte e lidhur me gjithcka qe I perket se “largemes”, nga ana e jashtme perfaqeson udhetimet e jashtme, kurse nga ana e brendshme perfaqeson hapesiren e ndergjegjes. Vihet ndergjegja personale ne dispozicion te nje perspektive me te gjere, ne kuader te kerkimit te kuptimit te jetes.

Kuspidja e Kases se Dhjete gjendet ne koincidence me Medio Cielo (qiell I mesem), diten e lindjes se individit. Ajo I perket fatit dhe ngritjes shoqerore te individit, profesioni I tij, karriera, nderet ndaj tij, pushteti dhe ambicja.

Kasa e Njembedhjete I intereson kontakteve sociale, miqesive, shpreses dhe projekteve, tendenca per tu perfaqesuar me nje grup dhe lufta per nje ceshtje, ne te cilen nuk je I perfshire personalisht.

Kasa e Dymbedhjete perfaqeson boten ne te cilen bejne pjese provat e medha, pershembull semundjet, armiqte, vetmia, spitalet…. ketu perfshihet edhe jeta sekrete e individit, argumentet per te cilat nuk deshiron te flase, subkoshienca e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Astrologjia .... Empty
MesazhTitulli: Re: Astrologjia ....   Astrologjia .... Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 5:35 pm

Aspektet :

Aspektet jane disa kende te privilegjuara, te llogaritura ne gjatesi ne eklitika, ku I referohen 2 planeteve, ose nje planeti dhe nje kendi, dhe tregojne natyren e relacionit nder planetet.

Aspektet me te medha jane, sipas rendesise se tyre:
Perfundimi, Kundershtimi, Trigono, Kuadrati dhe Sestile.
Disa prej ketyre aspekteve jane harmonike, ndersa disa te tjera nuk jane.
Nje aspekt eshte gjithmone I formuar nga nje planet me I shpejte: eshte ai qe duke u larguar progresivisht nga aspekti I perfundimit, qe kishte me planetin me te ngadalte, formon me te llojet e aspekteve.
Per te kuptuar me mire, duhet te konsiderojme gjithmone si pike fillestare nje kend prej 360°, e ndare ne 12 pjese, secila prej 30°.

Aspektet pozitive jane:
• sestile: kur kendi I formuar nga nje planet me nje planet tjeter, eshte nje kend prej 60°. Per shembull: dielli ndoshet ne shenjen e Dashit me nje kend prej 20° dhe Hena eshte ne Ujor ose tek Binjaket gjithmone me nje kend 20°
• trigono: eshte kur kendi I formuar nga nje planet me nje planet tjeter dhe eshte e barabarte me 120°. Per shembull: Dielli eshte tek Dashi ne 20° dhe Hena eshte tek Shigjetari, ose tek Luani ne 20°.

Aspektet positive tregojne mundesi zhvilluese te favorshme ne me shume se nje nivel te egzistences, qe vjen ne varesi te planetit te perfshire.

Aspektet negative jane:
• quadrato: Kur kendi I formuar nga nje planet me nje planet tjeter eshte I barabarte me 90°. Per shembull: Dielli eshte ne Dash me nje kend 20° dhe Hena eshte ne Bricjap, ose tek Peshqit ne 20°
• opposizione: Kur kendi I formuar nga nje planet me nje planet tjeter, eshte e barabarte me 180°. Per shembull: Dielli eshte ne Dash me 20° dhe Hena eshte ne Peshore ne 20°.
Aspektet negative tregojne veshtiresi ne kerkim per te bashkuar 2 forca, te cilat kerkojne te levizin ne drejtim komplet te ndryshem. Te dy planetet e perfshire kane nje lloj tensioni midis tyre.

Congiunzione (kend prej 0 gradesh) mund te jete negative ose positive, ne varesi te natyres se planeteve te perfshire. Per shembull: Dielli ndodhet ne Dash ne kend 20° dhe Hena eshte ne Dash ne 20°.

Egziston per te gjithe aspektet nje lloj marzhi tolerant, e cila nenkupton qe nje aspekt eshte aktiv ose operuese ne pak grade nga te dyja palet, ne nje pike fikse.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Astrologjia .... Empty
MesazhTitulli: Re: Astrologjia ....   Astrologjia .... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Astrologjia ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: ShkeNcA Te NdRyshMe-
Kėrce tek: