AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ...

Shko poshtė 
3 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Empty
MesazhTitulli: Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ...   Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Icon_minitimeSun Nov 25, 2007 3:56 pmShpesh herė sjelljet e njėjta tė dy individėve me seks tė kundėrt, interpretohen ndryshe vetėm thjesht nga fakti se njėri ėshtė femėr dhe tjetri mashkull. P.sh. nėse njė grua nuk di tė lexojė njė hartė, kjo interpretohet si njė provė e njė njohurie mė tė vogėl tė grave. Ndėrsa nė rastin kur njė burrė nuk di tė lexojė njė hartė, kjo interpretohet si njė nga gjėrat qė ai nuk di tė bėjė. Reflektohet mbi ndryshimet apo ngjashmėritė mes burrave dhe grave, duke thyer disa mite tė tjera, si: femrat nuk janė mė tė shoqėrueshme se meshkujt, janė mė sugjestionuese; femrat nuk janė aspak mė tė zonjat nė aftėsinė intuitive: femrat nuk e kanė nivelin e autostimės mė tė ulėt dhe nuk ėshtė e vėrtetė qė femrat janė tė privuara nga motivimet. Atėherė lind pyetja, nėse burrat dhe gratė janė kaq tė ngjashėm, pėrse perceptohen si shumė tė ndryshėm? Kjo ndodh sepse ka njė betejė idesh dhe arsyetimesh tė ndryshme, qė tė bėjnė tė mendosh edhe pėr ndryshimin, edhe pėr ngjashmėrinė. Ja njė fakt qė do iu ēudisė dhe qė i ndan qartė burrat nga gratė: Burri mendon pėr pasionin dhe pėr seksin ēdo 52 sekonda, ndėrsa mendja e gruas evokon skena pikante njė herė nė ditė. Ajo kupton menjėherė vetėm duke e parė tjetrin nė fytyrė nėse ka diēka qė nuk shkon, ndėrsa ai arrin nė kėtė konkluzion vetėm kur sheh lot. Truri i femrave ėshtė shumė mė i ndryshėm se ai i meshkujve. Por ndodh qė truri jonė tė ketė njė seks tė ndryshėm nga ai i trupit tonė. Nė pėrgjithėsi thuhet se meshkujt dhe femrat arsyetojnė nė mėnyra tė ndryshme, por jo gjithmonė njė mendje femėrore ėshtė privilegj vetėm i njė gruaje dhe anasjelltas. Nė praktikė pėrkthehet me faktin se disa gra arsyetojnė si burra dhe shumė burra kanė njė mentalitet femėror. Nė kėtė kuptim ndryshimi i tė menduarit tė njė mashkulli dhe njė femre mund tė pėrcaktohet nga “seksi” i trurit. Duket njė temė e komplikuar pėrderisa janė shpenzuar miliona dollarė nė kėrkime dhe nuk ėshtė arritur akoma nė njė konkluzion tė vetėm. Gratė flasin, ndėrsa burrat mendojnė pėr seksin.

Ndryshimet

Akoma nuk ėshtė e qartė nėse ndryshimet mes burrave dhe grave janė biologjike apo psikologjike. Ėshtė e qartė se gratė e perceptojnė botėn dhe gjithēka qė ndodh nė mėnyrė tė ndryshme nga burrat. Duke qenė tė ndryshėm anatomikisht, burrat dhe gratė kanė kėrkuar gjithmonė arsye qė ky ndryshim tė pasqyrohet edhe nė nivelin psikologjik, por ka pasur tė tjerė qė kėtė ndryshim e kanė konceptuar thjesht si njė ndryshim fizik. Ėshtė folur dhe ėshtė shkruar shumė pėr kėtė argument, por asnjėherė nuk ėshtė arritur nė njė konkluzion definitiv. Flitet pėr seksin e dobėt dhe atė tė fortė, por edhe pėr barazinė mes sekseve. Kemi tė bėjmė me opinione kaq tė ndryshme, sa ideja pėr t’i bėrė njė duket e pamundur. Sipas njė studimi thuhet se nėse gratė janė njė hap para burrave, kjo ėshtė meritė e trurit tė tyre. Ajo flet tre herė mė shumė se ai, por gjithsesi burrat nuk dėgjojnė. Mė konkretisht gratė thonė 20 mijė fjalė nė ditė, ndėrsa burrat vetėm 7 mijė. Kjo patjetėr qė e gjen konfirmimin tonė pasi e dimė fort mirė sesa pėr zemėr e kanė gratė fjalėn, bisedat e gjata pėr gjithēka e pėr asgjė. Ndėrsa truri i burrit, qė nuk tundohet fare tė dialogojė ėshtė i ndėrtuar nė mėnyrė tė tillė qė mė shumė tė mendojė dhe mendja e tij, sipas studimeve evokon mendime nėn njė sfond seksual duke pasur mendim fiks, seksin rreth njė herė nė minutė. Ndėrsa truri i femrės mjaftohet me njė herė nė ditė.

Ērregullimet seksuale

Ērregullimet seksuale janė dėmtime qė ndodhin gjatė ndonjė stadi tė ciklit seksual, tė cilat pengojnė partnerėt tė shijojnė kėnaqėsinė qė lind gjatė aktivitetit seksual. Shkaqet mund tė jenė fizike, psikologjike ose tė pėrbashkėta. Faktorėt emocionalė pėrfshijnė probleme tė tė dy partnerėve si p.sh. disharmonia e partneritetit, mungesa e besimit tek partneri apo e komunikimit tė hapur midis tyre; kurse faktorėt psikikė pėrfshijnė ato brenda individit si depresioni, faji apo frika seksuale, traumat nga seksi etj. Nė shkaqet fizike pėrmenden edhe drogat e ndryshme (narkotikėt, stimulantėt, alkooli, nikotina, antihistaminikėt), ērregullime tė lidhura me dhimbjen e mesit, prostatėn, traumat, ērregullimet endokrinė kryesisht tiroide, hipofize dhe gjėndrės mbiveshkore, si dhe sėmundjet e ndryshme. Njė risk i shtuar ndodh tek diabetikėt, njerėzit qė abuzojnė me alkoolin e drogat e ndryshme.

Shkaktarėt e impotencės

Njė ndėr shkaktarėt numėr njė tė impotencės tek meshkujt ėshtė edhe pėrdorimi i duhanit nė mėnyrė tė rregullt. Pėrveēse shkakton shumė sėmundje tė ndryshme nė mushkėri, duhani ėshtė edhe njė ndėr shkaktarėt kryesorė tė impotencės seksuale, madje qė nė moshė tė re. Ērregullimet mund tė lindin nė ēfarėdo lloj moshe, madje dhe kur mė parė personi ka pasur pėrgjigje normale gjatė aktivitetit seksual. Ato mund tė shfaqen gradualisht ose menjėherė dhe mund tė prekin njė stad ose disa tė aktivitetit seksual. Studimet e bėra kanė treguar se impotenca nuk ėshtė e trashėgueshme. Nėse vetėm 10 vjet mė parė, shkencėtarėt e kishin lidhur impotencėn seksuale me trashėgiminė, tani kjo nuk vlen mė. Pasi sipas tė dhėnave mė tė fundit, nga tė gjitha anketat qė janė kryer nė grupmosha tė ndryshme ka rezultuar se nė tė vėrtetė, ērregullimet seksuale nuk kanė lidhje me trashėgiminė. Ai ėshtė njė problem seksual i cili kėrkon trajtim mjekėsor.

Problemet dhe komunikimi

Ērregullimet seksuale klasifikohen nė katėr sipas stadit tė ciklit seksual: Ērregullime tė dėshirės seksuale (libidos), ērregullime tė jetės seksuale (frigiditeti tek femrat dhe impotenca tek meshkujt), ērregullime tė orgazmės dhe dhimbja gjatė koitusit, aktit seksual. Ērregullimet seksuale janė mė tė shpeshta nė moshat e reja tė tė rriturve, d.m.th. midis moshės 20-vjeēare dhe 30-vjeēare, grupmoshė kjo ku mbizotėron numri i njerėzve qė kėrkojnė ndihmė mjekėsore pėr probleme tė tilla. Shoqėria duhet tė jetė tepėr e hapur dhe tė ketė njė komunikim konstruktiv pėr problemet e lidhura me trupin dhe seksin. Edhe raporti midis prindėrve dhe fėmijėve ndikon nė ardhmėrinė e jetės se tyre seksuale. Ėshtė tepėr i kėshillueshėm komunikimi i hapur dhe harmonia me partnerin, gjė e cila mund tė parandalojė pėrshpejtimin e njė ērregullimi seksual; po kėshtu, nė rastet e ekzistencės sė ērregullimeve seksuale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Empty
MesazhTitulli: Re: Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ...   Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Icon_minitimeTue Nov 27, 2007 5:51 pm

Sa shkrun ne ti PearL.. sa per emrin e temes.. qekam mire fare me 52 sekonda.. gjithmone se mendoja me shpesh.. po shyqyr qekam rehat.. 52 sek. mire qekam Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 39
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Empty
MesazhTitulli: Re: Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ...   Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Icon_minitimeTue Nov 27, 2007 5:55 pm

ehe ashtu eshte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Empty
MesazhTitulli: Re: Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ...   Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Icon_minitimeWed Nov 28, 2007 1:14 am

Redi nuk thua shyqyr qe shkruaj une te pakten per EROSIN se ju e ndritet jeni dhe meshkuj me pervoj ju ncncnncnnc hiihihi Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Empty
MesazhTitulli: Re: Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ...   Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Icon_minitimeSat Dec 08, 2007 3:50 pm

ca te shkruj un e lale.. jam dobet me seksin keto kohe.. kshu qe sma mban te hap tema qe te me cojne ne vende te kqija Very Happy i nevrikosur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Empty
MesazhTitulli: Re: Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ...   Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mashkulli mendon per seksin ēdo 52 sekonda ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: EroS-
Kėrce tek: