AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Flamuri i pavaresise, 4 variantet e origjines se tij ....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Flamuri i pavaresise, 4 variantet e origjines se tij .... Empty
MesazhTitulli: Flamuri i pavaresise, 4 variantet e origjines se tij ....   Flamuri i pavaresise, 4 variantet e origjines se tij .... Icon_minitimeWed Nov 28, 2007 9:51 pm

Flamuri i Pavaresise, kater variantet e origjines se tij
E Merkure, 28 Nentor 2007

Flamuri qe patrioti Ismail Qemali ngriti ne Vlore, ne 28 Nentor te vitit 1912, ne nje nga ballkonet e godines 3 kateshe, prone e Xhemil Beut, ka nje histori dhe nje origjine, e cila formatohet ne kater variante. Sipas historianeve tre nga kater variantet e flamurit te pavaresise lidhen me emrin e Marigo Posios, me origjine nga Korca, ndersa varianti tjeter me emrin e Eqerm Bej Vlores. Marigo Posio, mbiemri i vajzerise Poci, e lindur ne 2 shkurt te vitit 1892 ne Korce, u martua me tregtarin Jovan Posio, per t’u zhvendosur ne vitin 1904 ne qytetin e Vlores. Bashkeshortet banonin ne nje shtepi ku me pare kishte jetuar gazetari francez Justin Godard, emrin e te cilit mban sot rruga karakteristike, qe ndodhet shume prane Sheshit te Flamurit. Me kete shtepi lidhet dhe historia e Flamurit, qe shenoi shpalljen e shtetit te pavarur shqiptar, ne vitin 1912.

Ne variantin e pare

Patriotja Marigo Posio e ka qendisur flamurin rreth nje vit para 28 nentorit te 1912-es. Flamuri u qendis prej saj sipas nje varianti te propozuar nga patriotet, Dom Mark Vasa, klerik katolik, dhe Petro Fotografi. Te dy patriotet kishin sugjeruar dhe modelin e shqipes dykrenore, qe kishte qene simbol i Gjergj Kastriot Skenderbeut. Cohen, ne te cilen realizoi flamurin, sipas historianeve, Posio e kishte blere tek tregtari Diamand.

Ishte ky flamur, me permasa 84 cm x 1 meter qe Ismail Qemali, e ngriti ne oren 17:30 te dates 28 Nentor te vitit 1912 ne ballkonin e sarajeve te familjes Vlora, ne qender te qytetit, aty ku sot ndodhet Monumenti i Pavaresise dhe Shtiza e Flamurit. Sipas historianeve, me shpenzimet e saj, patriotja Marigo Posio pergatiti dhe 500 flamuj te tjere me te vegjel, me permasa 70 cm x 70 cm. me te cilin u zbukuruan institucione zyrtare dhe objekte private ne shtetin e pare shqiptar.

Sipas variantit te dyte

Ardhja e Flamurit ne Vlore lidhet me patriotin Spiridon Ilo, nje nga protagonistet e Shpalljes se Pavaresise dhe delegat i grupit te patrioteve shqiptare ne Bukuresht. Prej vitesh, Ilo, me origjine nga Korca, jetonte ne kryeqytetin rumun, duke qene nje nga personazhet kryesore qe perpiqeshin per perhapjen e ndjenjave atdhetare. Sipas historianeve, flamuri qe ngriti Ismail Qemali ne Vlore ishte i njejti qe zbukuronte fasaden e Hotel “Kontinental” ne Bukuresht, ku ne 5 nentor te vitit 1912 u zhvillua nje takim me patriotet shqiptare, takim qe drejtohej nga Ismail Qemali. Ne ate takim, qe i parapriu udhetimit te Ismail Qemalit drejt Vlores, u deklarua per here te pare ideja e Shpalljes se Pavaresise se Shqiperise, si e vetmja alternative qe garantonte te ardhmen e vendit tone, perballe interesave dhe synimeve shoviniste te fqinjeve. Prej ketej, Spiridon Ilo, pjesetar ne grupin e patrioteve qe shoqeruan Ismail Qemalin drejt Vlores, e mori flamurin me vete. Sipas historianit Bardhosh Gace, Ilo ishte kusheri i pare (djale teze) i Marigo Posios. Ne naten mes 27 dhe 28 nentorit, patrioti Ilo fjeti ne banesen e bashkeshorteve Posio, ne lagjen Muradie, ku qendisi dhe theket e Flamurit. Ky flamur, sipas historianeve, ishte i stampuar dhe jo i qendisur, me perjashtim te thekeve qe pergatiti patriotja Marigo Posio.

Sipas nje varianti tjeter

Origjina e Flamurit te Pavaresise, lidhet me diasporen shqiptare ne Boston, ne SHBA. Sipas nje shkrimi te botuar ne gazeten “Dielli”, Flamuri ishte qendisur nje vit me pare nga patriotet qe jetonin ne Boston dhe shoqata ‘Besa Bese’ e kishte derguar ne Korfuz, permes atdhetarit Naci Nuci, mik i familjes Posio.

Prej andej, bashkeshortet Posio e futen ne Vlore dhe per t’i shpetuar kontrollit ne doganen e ketij porti, patriotja Marigo Posio e fshehu flamurin ne pjesen e siperme te veshjes se saj. Ishte ky flamur qe iu dhurua Ismail Qemalit, per ta ngritur ate ne daten 28 Nentor te vitit 1912, ne ballkonin e sarajeve te familjes Vlora.

Varianti i katert

Eqerem Bej Vlora, pinjoll i familjes se shquar vlonjate, protagonist ne kete ngjarje madhore ne historine e Shqiperise, shkruan mes te tjerash ne kujtimet e tij se flamuri qe u ngrit ne Vlore ishte prone personale e tij. Sipas tij, Flamuri i ishte dhuruar ne vitin 1909, ne Itali, nga nje prej sterniperve te Skenderbeut, Aleandro Kastrioti. Flamuri, qe qendronte ne dhomen e gjumit te baneses se beut Eqerem Vlora, (sot “Shtepia e Beut”) u terhoq prej andej nga nje mik i tij dhe i Ismail Qemalit, Hydai Efendiu. Kjo ngjarje ndodhi ne prag te aktit te Shpalljes se Pavaresise Kombetare, ne 28 Nentor te vitit 1912. Flamuri, qe iu rikthye Eqerem Vlores, humbi dy vjet me pas, ne vitin 1914.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Flamuri i pavaresise, 4 variantet e origjines se tij ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Flamuri Shqipetar
» Flamuri Shqiptare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: HiStoRiA-
Kėrce tek: