AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Shpirti

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Shpirti Empty
MesazhTitulli: Shpirti   Shpirti Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:21 am

Fjala shqipe shpirt e ka prejardhjen nga latinishtja spiritus - frymė.

Shpirti ėshtė pjesa jolėndore e njeriut, e pavdekshme dhe e menēur, aftėsia e tė gjykuarit dhe e tė dalluarit midis sė keqes dhe sė mirės, mendja dhe ndėrgjegjja, fryma, fuqia shtytėse pėr tė krijuar, vepruar, menduar dhe pėrfytyruar. Shpirti ėshtė zėri i brendshėm i njeriut.
Sipas fes, shpirti shkėputet nga trupi i njeriut vetėm me vdekjen e tij trupore. Disa njerėz mendojnė se pa trupat e tyre, shpirtrat mund tė ekzistojnė ende nė tokė dhe nė vende tė tjera si parajsa ose ferri. Disa besojnė qė shpirtrat mund tė flasin me njerėzit, apo ndryshojnė gjėrat nė botė. Shumė fe e ndalojnė nė ēdo mėnyrė komunikimin me shpirtra tė tillė, por disa e pėrfshijnė kėtė si pjesė tė ushtrimit tė tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 39
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Shpirti Empty
MesazhTitulli: Re: Shpirti   Shpirti Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:22 am

ja ti tregoj nje shokut tim qe eshte ne itali per keto tema se do kesh kkonurues hahahahhaha por duhet te iki ne itali ai se eshte akoma ne vlore me pushime Razz lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
 
Shpirti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: FiLoZoFia-
Kėrce tek: