AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Al Pacino

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Al Pacino Empty
MesazhTitulli: Al Pacino   Al Pacino Icon_minitimeWed Jan 16, 2008 3:05 am

Al Pacino Files8

Alfredo James Paēino, 56 vjeē, mund te quhet pa frike nje shkolle me vete e aktrimit.
Ai ka lindur me 25 prill 1940 ne New York.
Babai i tij e ka braktisur familjen qysh kur ai ishte i vogel.
Qe ne femijeri shfaqi pasionin per filmin.
Ai kishte deshire te merrte pjese ne shfaqje dhe projeksione filmash.

Ne Mannhatan e kishin shpallur si vizitorin me emocional.
Al Pacino eshte i njohur me shume si aktor, por perveē aktrimit ai ka nje karriere te suksesshme edhe ne regji.
Ne adoleshence ai ka bere pune te ndryshme ne teatro dhe studio, prej rojtarit e deri te mbikqyresi i studios dhe nderteses.
Ai gjithmone ka kerkuar pune me kreative per te treguar talentin e tij si aktor.

Qysh 17 vjeē ka filluar te luaje ne role te teatrit.
Ai ishte teper i dashuruar me punen e tij dhe ka shkuar ne disa shkolla aktrimi ne ate kohe.
Shume shpejt ka merr role me serioze ne shtepi teatrale te ndryshme.
Gjate viteve 60 ka fituar shume ēmime per role teatrale si dhe u shpall si aktori me perspektiv ne Broadway.

Filmat e pare ka filluar t'i inēizoje ne fillim te viteve 70 ta.
Regjisori Copola ishte i mahnitur me rolet e tij dhe i ofroi te luaje ne filmin legjendar "The Godfather".
Shumica ishin skeptik pasi Al Paēino kishte ardhur ne vend te Jack Nicholsonit, por talenti i tij tregoi se ne kete rol ka shkelqyer. Shume shpejt inēizohet edhe pjesa e dyte ku dhe Al Pacino merr ēmimin e pare Oskar.

Pasojne seria e filmave te njohur si "And Justice for all", "Sea of Love", "Dick Tracy", "The Godfather 3"...
Si aktor ashtu edhe si regjisor Al Paēino ka marre shume ēmime ne Hollywood. Ai ka luajtur ne mese 30 filma me aktore te ndryshem nga Hollywoodit ne nje kareiere 50 vjeēare.
Ai kurre nuk eshte martuar por kishte nje lidhje te gjate me aktoret Jill Clayburgh, Martin Keller dhe Diana Keaton.
Ne lidhjen e tij te gjate me profesoren e aktrimit Jan Tarrant, ai ka nje vajze.
Al Paēino jeton ne nje vile luksoze ne New York me te dashuren e tij Beverly D'Angelome qe ne vitin 2001.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Al Pacino
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: KiNemAtogRafiA DhE SpeKtaKli-
Kėrce tek: