AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Meshkujt s'lodhen kurrė se bėri seks !

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Meshkujt s'lodhen kurrė se bėri seks ! Empty
MesazhTitulli: Meshkujt s'lodhen kurrė se bėri seks !   Meshkujt s'lodhen kurrė se bėri seks ! Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 8:00 pm

Gjithmonė ne kerkim te femres, por edhe te vetvetes. Seksi, njė beteje qe pėr ta mbaron bashke me jetėn. Ndryshe nga femrat qe "dorezohen" pas menopauzes

Problematika

Edhe pasi kalon 75 vjet, njė mashkull deshiron qe te kryeje raporte seksuale. Problemi, ne fakt, qėndron ne gjetjen e njė femre, e cila mund ta pranoje qe te shkoje ne shtrat me te. Kjo edhe nisur nga fakti se pas moshes 60 vjeē pėr njė femėr seksi ėshtė njė gjė qe vdes brenda saj dhe ajo jepet pas gjerave te tjera.

Revolucioni seksual? Njė kujtim i largėt. Tashme beteja e shekujve pėr luftėn poshte krevatit ka treguar se fitohet vetėm nga meshkujt. Kjo ngaqė pėr kėta te fundit ajo vazhdon edhe pasi femrat vendosin te heqin dorė ne mėnyrė te detyruar prej tij. Por gjithsesi, kjo mbetet njė fushe, pas se cilės ekspertet dhe studiuesit mbeten gjithmonė kureshtare dhe ende vijojne te nxjerrin receta tė reja mbi jetėn seksuale dhe vitalitetin e njė mashkulli. Argumenti kryesor qe nxirret lidhur me te ėshtė se seksi i mbetet perjete njė ide fikse, te cilėn pėrpiqet ta realizoje kudo dhe kurdo qe mundet. Kėshtu, ekspertet, pasi kanė zbuluar ndjenjat e forta te femres jashtė dhe brenda shtratit, kanė arritur te zbulojnė se tek meshkujt ato janė me te zgjatura ne kohe dhe te perhershme.

Tė pangopur kurrė me kenaqesite e tyre seksuale, meshkujt nuk lodhen kurrė se renduri ne kerkim tė tyre. As edhe kur mbushin 80 vjeē. Qe njė plak te endet rrugėve duke pare me sytė ziliqare vajzat e reja, kjo nuk ėshtė aspak njė ēudi. Seksi pėr te mbetet njė ide fikse deri ne ditėn e fundit te jetės. Pra, njė gjė nga e cila nuk ka pėr te hequr dorė ne asnjė mėnyrė. Ėshtė i bindur pėr njė fakt te tillė edhe Franko Avenia, president i Shoqates Italiane pėr Seksologjine. Sipas tij, edhe pasi kalon 75 vjet njė mashkull deshiron qe te kryeje raporte seksuale. Problemi ne fakt qėndron ne gjetjen e njė femre, e cila mund ta pranoje qe te shkoje ne shtrat me te. Kjo edhe nisur nga fakti se pas moshes 60 vjeē pėr njė femėr seksi ėshtė njė gjė qe vdes brenda saj dhe ajo jepet pas gjerave te tjera, si realizimi i vetes apo fėmijėt.

Kėshtu, jeta seksuale femerore dhe ajo mashkullore arrin deri ne njėfarė moshe, qe te kėtė harmoni mes dy partnereve ne njė ēift. E kjo, e kushtėzuar nga fakti se femra heq dorė e para. Por, ama, mashkulli nuk heq dot kurrė dorė. Neper klinika, gjithmonė e me shumė mjeket ankohen se mberrijne meshkuj, mbi 60 vjeē, te cilėt ankohen se femrat e tyre nuk deshirojne te bėjnė me seks me ta. Ne te kundėrt, femrat ankohen se janė shumė te dhunuara nga partneret e tyre. Kėshtu, nėse jeta seksuale e njė mashkulli pas moshes 60 vjeē njeh njė ritem normal, tek femrat njeh njė progres shues nga muaji ne muaj.

Por, sipas seksologeve, seksualiteti ėshtė kthyer ne njė te drejtė edhe pėr moshat e treta. Nga ana tjetėr, pėr moshat e reja ai kthehet ne njė beteje te vėrtetė dhe njė lufte kontradiktash, te cilat duhen zgjidhur, ne te kundėrt, shkaktojne trauma. Duke nisur qe nga e ashtuquajtura "hera e pare". "Nėse 20 vite me pare, raporti i parė seksual bėhej ne kufijte e moshave 13-15 vjeē, sot ai ėshtė spostuar ne 16 deri ne 18", pohojne seksologet. Dhe vonesat e kėsaj "vonesė" janė te shumta, sipas tyre. Kėshtu, duke nisur qe nga frika se nuk do tė jesh ne lartesine e duhur para femres ne shtrat gjatė atij momenti. E duke e pasur kėtė frikė, shumė meshkuj e shtyjne pėr me vonė kryerjen e aktit te dėshiruar seksual. Pėr te vijuar me pas, edhe me friken e madhe te semundjeve seksualisht te transmetuara. Dhe e para nga tė gjitha prej tyre ėshtė AIDS.

Perėndimi, shumė biseda dhe akte seksuale

Ėshtė fakt se sot ne vendet perendimore flitet me hapur pėr seksin dhe kryhen me shumė akte seksuale ne mėnyrė te lirshme se me pare. Kjo fale njė progresi dhe, pse jo, njė revolucioni seksual, sa i pėrket hapjes se mendjes se njerėzve. E lidhur me kėtė, edhe meshkujt ndihen me te pėrgatitur, e pse jo, kanė dėshirė te mbledhin sa me shumė informacion duke e lėnė kėshtu ne pritje aktin e shumeperfolur seksual. Nga ana tjetėr, pikėrisht hapja e informacionit pėr seksin ka pasur edhe ndikimin negativ, atė te frikes ndaj tij. Pasi - thonė seksologet, 20 vjet me pare as qe mendohej se nga seksi mund te tė vinte vdekja, siē mendohet ne ditet e sotme, kur ka njė frikė te madhe ndaj semundjeve seksuale. Dhe janė pikėrisht informacione te tilla, te cilat bėjnė qe te kėtė, pse jo, edhe frikė nga ana e te rinjve pėr jetėn e tyre seksuale. Kjo ka edhe pasojat e veta negative, si, pėr shembull, shtimin e impotences tek shumė prej tyre, e cila ne 90 pėr qind te rasteve e ka origjinen e saj tek ankthi. Ankthi, ne fakt, perfshin edhe vajzat prej djemve, por ėshtė me i paket. Pasi prej kėtyre te fundit mendohet se ėshtė mashkulli ai qe mban pėrgjegjėsi ne shtrat.

Perdorimi i kontraceptiveve, njė domosdoshmeri

Sa i pėrket pėrdorimit te kontraceptiveve, ajo ėshtė njė gjė mjaft e domosdoshme pėr meshkujt. Pasi ne kėtė mėnyrė ata mbrojne partneren e tyre nga shtatzenia e padeshiruar, por edhe veten nga sėmundjet seksualisht te transmetueshme. E nėse ne vitin 2000 ka qenė deri ne masen 60 pėr qind te cifteve, perqindja e pėrdorimit te masave mbrojtese gjatė seksit, sot ne botė ka njė ulje tė tyre, deri ne masen prej 50 pėr qind. Nga ana tjetėr, meshkujt pas heres se pare kanė edhe probleme me personalitetin e tyre. Kjo pasi nėse nuk funksionon si duhet akti i tyre i parė seksual, ata nisin te humbasin besimin tek vetja dhe te ndihen te pafuqishem pėr te qenė meshkuj nė fund te fundit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Meshkujt s'lodhen kurrė se bėri seks ! Empty
MesazhTitulli: Re: Meshkujt s'lodhen kurrė se bėri seks !   Meshkujt s'lodhen kurrė se bėri seks ! Icon_minitimeSat Jan 19, 2008 10:32 pm

sa vuajtje paska mashkulli shkrete.. pranej ngjoj une qe pensionistet e lene persionin neper bordello.. nejse ishalla sja arrijme asaj moshe fare pra.. me mire vdek se sa pa seks.. Se di
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Meshkujt s'lodhen kurrė se bėri seks !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» KUSH E BERI MODERATOR REDIN
» Si te keni seks te sigurt?
» Studentet : Seks me pedagoget per te kaluar provimin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: EroS-
Kėrce tek: