AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 10 KATASTROFAT MĖ VDEKJEPRURĖSE NĖ 2007-ėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

10 KATASTROFAT MĖ VDEKJEPRURĖSE NĖ 2007-ėn Empty
MesazhTitulli: 10 KATASTROFAT MĖ VDEKJEPRURĖSE NĖ 2007-ėn   10 KATASTROFAT MĖ VDEKJEPRURĖSE NĖ 2007-ėn Icon_minitimeSun Jan 20, 2008 6:39 pm

10 KATASTROFAT MĖ VDEKJEPRURĖSE NĖ 2007-ėn

MĖ poshtė vijojnė 10 katastrofat mė vdekjeprurėse gjatė vitit 2007

- Cikloni nė Gjirin e Bengalit -

Me erėra me shpejtėsi mė tė madhe se 240 km/orė, cikloni Sidr, mė vdekjeprurėsi i vitit shkatėrroi mė 15 nėntor brigjet jugore tė Bangladeshit. Nė fund tė muajit u gjetėn 3.256 trupa, ndėrsa 880 persona konsiderohen tė zhdukur. 4,7 milionė persona u dėmtuan nga Sidr, cikloni mė i rėndė qė e ka pėrfshirė qė prej 20 vjetėsh kėtė vend tė varfėr tė Azisė sė Jugut.

- Minierat e pėrmbytura nė Kinė -

Autoriteteve kineze iu deshėn tre muaj tė njoftonin katastrofėn: 181 minatorė qymyrguri, 172 nė njė minierė dhe nėntė tė tjerė nė njė tjetėr u zunė nė kurth mė 17 gusht nėn miliona metra kub ujė, pas shpėrthimit tė njė dige mbi lumin Wen nė lindje tė vendit.
Pas pėrleshjeve mes familjarėve tė viktimave dhe policisė, shtypi kinez fajėsoi zyrtarėt lokalė dhe drejtorinė e dy minierave, njė formė kritike gati zyrtare. Minierat nė Kinė janė mė tė rrezikshmet nė botė :4.700 minatorė u vranė nė 2006 sipas shifrave zyrtare, 20.000 sipas organizatave tė pavarura.

- Mbytje nė Gang -

Pas shkrirjes sė borės sė Himalajeve e pėrzier me shirat musonikė, Lumi Gang doli nga shtrati nė shtetin indian tė Biharit, ku njė anije qė transportonte 100 persona u mbyt mė 6 gusht. Njėmbėdhjetė vetė shpėtojnė duke dalė me not, vetėm njė trup u gjet, tė gjithė tė tjerėt u rrėmbyen nga ujėrat. Kjo mbytje, mė e rėnda e vitit e rriti bilancin e pėrmbytjeve, mė tė rėndat qė kishte njohur ky rajon qė prej 20 vjetėsh, ndėrsa 10, 8 milionė vetė u shpėrngulėn.

- Tėrmet nė Peru -

Tėrmeti mė vdekjeprurės i vitit, me intensitet 7,7 ballė sipas shkallės Rihter, goditi mė 15 gusht jugun e Perusė, duke dėmtuar qytetin Canete, Pisco, Chincha dhe Ica. Bilanci zyrtar: 595 tė vdekur, 318 tė zhdukur, 320.000 tė dėmtuar dhe 76.000 shtėpi pėr t’u rindėrtuar.

- Greqia nė flakė -

Zjarre pėr shkak tė thatėsirės dhe motit jashtėzakonisht tė nxehtė pėrfshijnė Greqinė nė korrik dhe gusht duke shkaktuar 77 tė vdekur dhe duke shkaktuar 645 milionė euro dėme. 150.000 ha pyje, 24.000 ha ullishte kthehen nė hi. Peloponezi dhe ishulli Eube janė rajonet mė tė prekura.

- Njė avion rrėzohet nė Brazil -

Mė 17 korrik, njė A320 i kompanisė ajrore TAM rrėzohet me 187 vetė nė bord, mbi njė ndėrtesė mallrash nė aeroportin Congonhas, nė Sao Paulo. Bilanci, m i rėndi i vitit pėr njė katastrofė ajrore shkon nė 199 tė vdekur. Tė gjithė personat nė bord dhe 12 persona n tokė.

- Shpėrthim i njė depoje tė madhe armėsh nė Mozambik -

80 persona ndėr tė cilėt njė numėr i madh fėmijėsh u vranė dhe afro 400 tė tjerė u plagosėn mė 22 mars nė Maputo gjatė shpėrthimit tė depos mė tė madhe tė armėve nė Mozambik. Shpėrthimi arriti deri nė bidonvilet aty rrotull, duke shkaktuar ēarje tė mureve. 20 tonė bomba, mina, municione qė datonin qė nga lufta civile qė shkatėrroi kėtė vend tė Afrikės nga 1975-1992, ishin grumbulluar nė atė qendėr, ku nxehtėsia e madhe ishte dhe shkaku i shpėrthimit.

- Aksident rrugor nė Uganda -

Aksidenti mė i rėndė rrugor nė 2007 ndodhi mė 26 gusht nė Uganda. 72 persona - 57 ushtarė dhe 15 anėtarė tė familjeve tė tyre gjatėn vdekje ndėrsa 40 tė tjerė u plagosėn, kur njė gjysmė rimorkiator qė transportonte mbi 100 persona, u pėrplas me njė barrierė sigurie.

- Shembje ure nė Vietnam-

Njė urė nė ndėrtim qė do tė ishte mė e madhja nė Vietnam, u shemb mė 26 shtator, duke shkaktuar 54 tė vdekur ndėr punėtorėt e kantierit. Autoritetet thanė se shirat e fortė e kishin dobėsuar strukturėn e urės dhe kishin ēuar nė shembjen e saj. Kjo vepėr do tė lidhte krahinėn e Can Tho me atė tė Vinh Long 16 kilometra mbi lumin Hau.

- Ortekė vdekjeprurėse nė Pakistan -

Tė paktėn 40 persona vdiqėn nga 31 marsi deri mė 2 prill nė vargmalet himalajase tė Pakistanit nė ortekėt qė morėn me vete disa dhjetėra shtėpi Disa fshatra tė zonės sė Chitralit u pėrfshinė nga katastrofa.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
10 KATASTROFAT MĖ VDEKJEPRURĖSE NĖ 2007-ėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ibiza house mix 2007
» Hit connection 2007 volume 3
» Si Ishte Per Ju Viti 2007 ?
» WinRAR Crystal 2007
» (THe (DVD) AlbRelaX) SInEMa 2007

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARGETIM :: KuRioZiteTe-
Kėrce tek: