AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 10 NGJARJET QĖ PUSHTUAN FAQET E PARA TĖ SHTYPIT NĖ 2007

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

10 NGJARJET QĖ PUSHTUAN FAQET E PARA TĖ SHTYPIT NĖ 2007 Empty
MesazhTitulli: 10 NGJARJET QĖ PUSHTUAN FAQET E PARA TĖ SHTYPIT NĖ 2007   10 NGJARJET QĖ PUSHTUAN FAQET E PARA TĖ SHTYPIT NĖ 2007 Icon_minitimeSun Jan 20, 2008 6:41 pm

10 NGJARJET QĖ PUSHTUAN FAQET E PARA TĖ SHTYPIT NĖ 2007

Mė poshtė vijojnė 10 ngjarjet kryesore qė pushtuan faqet e para tė shtypit nė 2007:

* Revolucioni shafran nė Birmani -
Tė mbėshtetur nga popullsia, mijėra murgj budistė manifestuan pėr disa ditė radhė nė shtator nė Rangun dhe nė qytete tė tjera kundėr juntės ushtarake nė pushtet qė prej vitit 1988, qė e shtypi ashpėr kėtė lėvizje tė provokuar nga rritja e ēmimeve. Emisari i OKB-sė, Ibrahim Gambari pėrpiqet vendosė dialogun mes ushtarakėve dhe opozitares, Aung San Suu Kyi.

* Peloponezi nė flakė-
Zjarre tė mėdhenj nėpėr pyje pėr shkak tė njė thatėsire dhe moti jashtėzakonisht tė nxehtė, pėrfshijnė Greqinė nė korrik dhe gusht, veēanėrisht nė rajonin e Peloponezit, duke shkaktuar 77 tė vdekur. Zjarret shkatėrruan 147.230 hektarė pyje, mijėra hektarė ullinj, vreshta dhe kullota.

* Kasaphanė nė Irak -
Mė 3 shkurt njė kamikaz hedh nė erė njė kamion, tė mbushur me njė ton eksploziv nė njė lagje popullore shiite tė Bagdadit, duke shkaktuar tė paktėn 130 tė vrarė, 305 tė plagosur dhe duke shėnuar atentatin e dytė mė tė pėrgjakshėm nė Irak qė pas pushtimit tė vendit nė mars 2003, pas 202 tė vdekurish nė Sadr City nė nėntor 2006.

* Sulm kundėr xhamisė sė kuqe tė Islamabadit -
Mė 11 korrik trupat pakistaneze marrin kontrollin e xhamisė sė kuqe nė Islamabad dhe vrasin islamikėt e fundit qė u bėnin ende rezistencė, pas dy ditė luftimesh qė shkaktuan 100 tė vdekur, duke i dhėnė fund disa muaj tensionesh pėrreth kėtij vendi tė njohur tė integralizmit mysliman.

* Atentat kundėr kortezhit tė Benazir Butos -
Njė atentat kamikaz shkakton vdekjen e 119 personave, mė 18 tetor nė Karaēi, nė karvanin qė kishte shkuar tė shoqėronte ish-kryeministren pakistaneze, Benazir Buto pas kthimit nga mėrgimi.

* Mekaniku i hapėsirės -
Njė astronaut i anijes kozmike "Discovery", Scott Parazynski, njė nga ecėsit orbitalė mė me eksperiencė tė NASA-s,me profesion mjek, arriti tė bėnte nė nėntor njė riparim tė paprecedentė nė orbitė dhe me potencial tė lartė rrezikshmėrie tė paneleve tė dėmtuara tė njė antene diellore nė Stacionin Hapėsinor Ndėrkombėtar (ISS).

* Pėrmbytje vdekjeprurėse nė Azinė e Jugut-
Mė shumė se 3 200 persona gjetėn vdekjen nga pėrmbytjet e verės nė Indi, Bangladesh dhe Nepal, ndėrsa 28 milionė persona u zhvendosėn, duke vuajtur veēanėrisht nga uria dhe etja dhe duke mbetur nė mėshirė tė epidemive.

* Eksod i kalifornianėve pėr shkak tė flakėve -
640 000 persona detyrohen tė lenė shtėpitė e tyre tė kėrcėnuara nga flakėt qė shkatėrruan jugun e Kalifornisė nė tetor, duke shėnuar edhe evakuimin mė tė madh nė historinė e kėtij shteti amerikan, ku bilanci shkoi nė 203 000 hektarė tė bėra shkrumb e hi dhe 1 800 shtėpi tė shkatėrruara.

* Rekord botėror pėr TGV francez -
Mė 3 prill, TGV (Tren me shpejtėsi tė Madhe) vendos njė rekord botėror tė shpejtėsisė mbi shina, duke arritur 574,8 km/orė nė linjat e shpejtėsisė sė madhe evropiano-lindore. Gjatė provave zyrtare disa ditė mė parė ai arriti shpejtėsinė 568 km/orė. Rekordi i shpejtėsisė sė njė treni mbahej nga Maglevi japonez me 581 km/orė nė 2003, por ai ishte njė tren eksperimental me ekuilibrim manjetik dhe jo mbi shina.

* Harri Poter - superstar - Nė korrik, vėllimi i shtatė dhe i fundit i aventurave tė Harri Poterit En i J.K. Rowling, thyen rekordin e shitjeve nė 24 orė nė Britaninė e Madhe (2,65 milionė kopje) dhe nė SHBA (8,3 milionė kopje).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
10 NGJARJET QĖ PUSHTUAN FAQET E PARA TĖ SHTYPIT NĖ 2007
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» R&B Love Songs 2007
» VA | Trance Dance 2007
» Bravo hits 2007
» Ibiza house mix 2007

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARGETIM :: KuRioZiteTe-
Kėrce tek: