AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kush e krijoi simbolin e monedhes Euro ???

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kush e krijoi simbolin e monedhes Euro ??? Empty
MesazhTitulli: Kush e krijoi simbolin e monedhes Euro ???   Kush e krijoi simbolin e monedhes Euro ??? Icon_minitimeSun Jan 20, 2008 6:54 pm

Kush e krijoi simbolin e monedhes Euro ???

Krijuesi i simbolit te bankonotes se re evropiane Euro, quhet Arthur Eisenmenger.

Ai jeton ne nje azil ne Eislingen te Gjermanise dhe sot eshte 86 vjecar. Ne vitin 1975, pak para se te dilnte ne pension, ai ishte shef i repartit grafik ne Komunitetin Evropian dhe iu ngarkua si detyre te dizenjonte nje simbol per identifikimin e Europes.

Propozimi qe ai beri nuk shqyrtua nga Komisioni Evropian, por mbeti i mbyllur per gati 20 vjet ne sirtaret e Brukselit, derisa ne vitin 1997, Jacques Santer e prezantoi ate zyrtarisht si simbolin e ardhshem te Evropes.

Megjithe suksesin e vonuar dhe rolin qe pati ne ditet tona kjo veper, autori i rthur Eisenmenger ende nuk ka marre mirenjohjen zyrtare nga Brukseli, per perdorimin e ketij simboli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush e krijoi simbolin e monedhes Euro ???
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kush e gjen...
» Kush fshihet pas Shekspirit ???
» KUSH E BERI MODERATOR REDIN
» Kush rreh femijen apo i detyron te lypin.....

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARGETIM :: KuRioZiteTe-
Kėrce tek: