AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Andrea Mantegna

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Andrea Mantegna   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:17 am

Andrea Mantegna ka qene nje mjeshter i shekullit 15-te te periudhes me te larte ne ndryshim (Rennaisance) ne Italy te artit te piktures.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Adoration of the Magi nga Mantegna   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:21 am

Andrea Mantegna Adorat10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Agony in the garden   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:22 am

Andrea Mantegna Andrea10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: St Jeromi in the Wilderness   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:23 am

Andrea Mantegna Manteg10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: The Court at Mantua   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:24 am

Andrea Mantegna The_co10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Lamentation of the Dead Christ   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:26 am

Ketu Mantegna ka perdorur "fortshortening" (genjen distancen):
dhe trupi/figura eshte perballe shikuesit.

Andrea Mantegna Andrea12
gjithashtu dhe emociaone ne fytyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: St Sebastian   Andrea Mantegna Icon_minitimeTue Jan 29, 2008 5:28 am

Andrea Mantegna Andrea11

larg panorma me shpi romane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
monica
I/E RespektuarNumri i postimeve : 125
Registration date : 23/01/2008

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Re: Andrea Mantegna   Andrea Mantegna Icon_minitimeSat Feb 02, 2008 6:00 am

unknown shkruajti:
Andrea Mantegna Manteg10


ma gjej pak kuptimin e kesaj

Wilderness--eshte nje vend(zakonisht pyll) kur personi do ti largohet problemeve te jetes normale dhe hyn ne pyll te gjeje veten e tij. qendron edhe si nje metafore per nje person qe deshiron te ndryshoje duke zgedhur nje rruge tjeter qofte pune qofte tj etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Re: Andrea Mantegna   Andrea Mantegna Icon_minitimeSun Feb 10, 2008 7:27 pm

mo..po po kjo me siper qendron edhe si nje metafore per realiteitn e sotshme.pshmb nje njeri kur del jashte ( perballon jeten vete) experiencon shume gjera...keshtu gjen/zbulon edhe dicka per veten e tij/saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Andrea Mantegna Empty
MesazhTitulli: Re: Andrea Mantegna   Andrea Mantegna Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Andrea Mantegna
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: ArTi FiGurAtiV-
Kėrce tek: