AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor

Shko poshtė 
3 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor Empty
MesazhTitulli: Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor   Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor Icon_minitimeMon Sep 03, 2007 9:19 pm

Sa e sa here ju ka ndodhur ta keni ndihmuar dikend ne castet me te veshtira te jetes,madje duke sakrifikuar shume nga vetja juaj dhe per kete te mos keni marre as me te voglen mirenjohje.Me thoni,si jeni ndier ne ato caste?Patjeter se te zhgenjyer,te deshperuar,te lenduar,te......
Falenderimi eshte fryt i shpirtit te kultivuar me kujdes. Nuk mund ta gjesh kurre te njeriu primitiv.Do te ishte gabim i madh po te prisnim falenderim nga njerezit e tille,dhe aq me teper kjo te na shkaktonte deshperim apo zhgenjim.Njerez jo falenderues e mosmirenjohes hasim cdo dite, kudo rreth nesh.Per shkak te mosfalenderimit te tyre nuk do te thote se duhet te heqim dore nga bamiresia.
Mos mendoni se me bamiresit e juaja ndaj dikujt e keni fituar te drejten e parevokueshme mbi ta,dhe te kerkoni haptaz t'ju falenderojne apo duan. Falenderimin,mirenjohjen,dashurine,mund ta fitojme vetem nese nuk e kerkojme nga te tjeret,por vete fillojme ta shprehim,pa pritur se do te na kthehet.Pra, duke dhene pa pritur shperblim. Mirenjohja i ngjane lules,duhet ta ujitesh,te perkujdesesh per te ,ta mbrosh,ta kultivosh,ndersa mosmirenjohja eshte nje gje e natyrshme,ajo eshte nje baroje.
Pse mos te behemi realist si Marko Aureli njeri nga sundimtaret me te ditur te Perandoris Romake,i cili ne ditarin e tije kishte shkruar:"Sot duhet te takohem me disa njerez llafazane,egoiste dhe mosmirenjohes.Kjo as nuk do te me befasoje as nuk do te ma prish qejfin,sepse boten nuk do te mund ta mendoja pa njerez te tille".
Pra, si perfundim, nuk duhet patjeter te presim apo kerkojme mirenjohjen e njerezve, por perkunder kesaj duhet te vazhdojme te bejme vepra te mira dhe ta kultivojme sa me shume kete virtyt te larte njerezor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
unknown
AneTaR HeRo
unknown


Female
Numri i postimeve : 242
Registration date : 27/11/2007

Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor Empty
MesazhTitulli: Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor   Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor Icon_minitimeSun Jan 13, 2008 10:53 pm

bravo bravo bravo bravo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
ElEni
AneTaR HeRo
ElEni


Female
Numri i postimeve : 310
Age : 39
Registration date : 28/12/2007

Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor Empty
MesazhTitulli: FiLoZoFia :: Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor   Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor Icon_minitimeSun Jan 13, 2008 11:08 pm

nize
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor Empty
MesazhTitulli: Re: Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor   Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mirenjohja , nje virtut i larte njerezor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Niveli i kredise i larte ,20 miliarde vetem ne 3 mujorin ...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: FiLoZoFia-
Kėrce tek: