AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Puthja !!! Sa dime per te ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Puthja !!! Sa dime per te ? Empty
MesazhTitulli: Puthja !!! Sa dime per te ?   Puthja !!! Sa dime per te ? Icon_minitimeTue Sep 18, 2007 2:28 am

Puthjen e kemi dhėnė dhe e kemi marrė nė forma nga mė tė ndryshmet, por a dimė gjithēka pėr kėtė akt kaq intim dhe intensiv njerėzor? Si e japin dhe e marrin nė Japoni, Francė e vende tė tjera? A mund tė dobėsohesh vetėm duke puthur shumė e me pasion? Ja pėrgjigjet e disa prej kėtyre pyetjeve:

1. Akti i puthjes vė nė punė 29 muskuj facialė. Me fjalė tė tjera, puthja ėshtė njė ushtrim i pėrkryer pėr parandalimin e krijimit tė rrudhave.

2. Nė puthjen mes tė dashuruarve kemi shkėmbim tė pėshtymės, e cila pėrmban substanca tė ndryshme, si yndyra, kripėra minerale, proteina. Sipas studimeve tė fundit, shkėmbimi i kėtyre substancave nxit prodhimin e antitrupave, njė nga funksionet kryesore tė tė cilave ėshtė edhe pėrballja me antigjenėt, qė kanė lidhje me sėmundje tė ndryshme.

3. Sipas statistikave, 66% e personave qė puthen i mbajnė sytė mbyllur. Pjesa tjetėr e pėrjeton puthjen duke parė pėrvijimin e kėnaqėsisė sė aktit nė fytyrėn e partnerit, pra puth me sy hapur.

4. Sipas statistikave, njė amerikane para se tė martohet ka puthur rreth 80 meshkuj.

5. Njė puthje e shpejtė romantike "djeg" 2-3 kalori, ndėrsa njė puthje alla franceze, djeg deri nė 5 kalori.

6. Ndjeshmėria e buzėve ėshtė 200 herė mė e madhe se ajo e gishtave.

7. Mendohet se burrat qė i puthin gratė e tyre para se tė largohen nė mėngjes pėr nė punė jetojnė 5 vjet mė gjatė se ata qė ikin thjesht duke pėrplasur derėn. Burrat e kategorisė sė fundit janė, gjithashtu, mė tė prirur pėr tė pasur aksidente automobilistike, apo probleme tė tjera tė pakėndshme gjatė ditės.

8. Njė puthje e zjarrtė dhe pasionante pėr 90 sekonda e rrit presionin e gjakut dhe shkakton njė rritje tė pulsimit tė zemrės nė njė shkallė shumė tė lartė. Gjithashtu, ajo rrit edhe nivelin e hormoneve nė gjak.

9. Puthja alla franceze quhet ndryshe edhe "puthje shpirtrash" nė Francė. Kjo, pasi nė punė nuk vihen vetėm buzėt, por edhe gjuha. Francezėt e pasionuar kanė "shpikur" edhe njė puthje tjetėr shumė interesante, nė tė cilėn pėrfshihet vetėm gjuha e dy individėve tė dashuruar.

10. Ndryshe nga sa besohet, eskimezėt kur takohen nuk fėrkojnė vetėm hundėt me njėri-tjetrin pėr tė shprehur afeksion apo dashuri. Gjatė kėtij takimi futen nė pėrdorim edhe buzėt. Ato hapen pak dhe takohen me njėra-tjetrėn. Pastaj, eskimezėt marrin frymė thellė dhe ajrin qė kanė thithur e mbajnė gjatė brenda vetes pėr ta lėshuar nė distancė. Kėshtu, ata "shijojnė" edhe aromėn e shoku-shokut. Pasi lėshojnė ajrin, atėherė eskimezėt prekin hundėn e njėri-tjetrit e mė pas edhe faqet.

11. Puthja nė publik zakonisht nuk shihet me sy tė mirė nė Japoni, Kinė e Kore. Njė puthje tipike japoneze ėshtė shumė mė e "pastėr" dhe e pafajshme se ajo e pėrėndimorėve. Shpesh duket si njė puthje adoleshentėsh, ku pasioni ndėrthuret me kuriozitetin dhe brishtėsinė. Kur japonezėt puthen, para sė gjithash trupat e tyre mbajnė njė distancė, e cila respektohet rigorozisht dhe vetėm pasi gjakrat janė ndezur, partnerėt mund t‘i lejojnė njėri-tjetrit shtrėngimin e duarve, apo veprimet e tjera pasuese.

12. Trupat e personave qė pėrfshihen nė puthje pasionante prodhojnė njė substancė, e cila ėshtė 200 herė mė e fuqishme se morfina, pėr sa i pėrket efektit narkotik. Kjo ėshtė arsyeja se pėrse partnerėt qė puthen, ndėrsa e kryejnė kėtė akt, provojnė njėkohėsisht edhe ndjenja euforie e marramendjeje tė lehtė gjatė procesit.

13. Puthja na ndihmon qė tė relaksohemi dhe tė ēlirohemi nga mbipesha e stresit.

14. Sipas statistikave, njė person gjatė jetės sė tij kalon duke u puthur 20163 minuta, ose 2 javė rresht.

15. Njė puthje qė zgjat njė minutė mund tė ēlirojė 26 kalori.

16. Zakonisht puthja e parė pasionante ndodh brenda moshės 14- vjeēare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Puthja !!! Sa dime per te ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sa ndikon puthja tek seksi !!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: EroS-
Kėrce tek: