AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Fjale Te Urta

Shko poshtė 
4 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Fjale Te Urta Empty
MesazhTitulli: Fjale Te Urta   Fjale Te Urta Icon_minitimeThu Sep 20, 2007 10:47 pm

Duaje atdhene si shqiponja folene.

Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.

Ai qe vetem per vete punon eshte si nje dru qe peme s'leshon.

Besa e shqiptarit si purteka e arit.

Mo i shiko gunen, po shikoji punen.

Fshati qe duket nuk do kallauze.

Fisi eshte fis - nuk behet rigoni lis...

Brimat e gardhit dhe gojet e hallkut nuk mbyllen kurre.

Pemen qe ka kokrra gjuajne me shume.

Frika ruan vreshtin.

Gjuha vete ku dhemb dhembi.

Ai qe di me se shumti flet me se paku.

Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa.

Dardha e ka bishtin mbrapa.

Dielli duket qe ne mengjes.

Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete.

Dy duar per nje koke.

Dy kunguj nen nje sqetull s' mbahen.

C'te mbjellesh, do te korresh.

Edhe bari i njome digjet neper te thate.

Fjalet jane gra, veprat burra.

Gruaja fut shejtanin ne shishe.

Gjella me kripe dhe kripa me karar.

Gjuha, vete ku dhemb dhembi.

Gjuha kocka s' ka e kocka thyen.

Gur-gur behet mur.

I zoti e nxjerr gomarin nga balta.

Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.

Kali i botes te le ne mes te udhes.

Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh e mban perpjete.

Kur s' ke koke, ke kembe.

Koka ben, koka peson.

Kush te do, te shan.

Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka.

Mat shtate here, e pre nje here.

Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.

Me thuaj me ke rri, te te them se cili je.

Me nje lule s' vjen pranevera.

Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe.

Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej.

Mos shiko gunen, po shiko punen.

Mos hiq petullat me duart e tjeterit.

Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra.

Nuk ngopet ariu me miza.

Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime.

Nje dru i shtrember, shtremberon gjithe stiven.

Njera dore lan tjeteren, te dyja fytyren.

Nje mik i mire duket ne kohe te veshtire.

Nje gur s mban mur.

Njeriun llafazan edhe shurdhi e degjon.

Peshku ne det, tigani ne zjarr.

Peshku i madh e ha te voglin.

Pi rakine, mos pi mente.

Pune shume, e fjale pak.

Punen e sotme mos e ler per neser.

Qeni qe leh shume, nuk te ha.

Qejfi ha dhe kumbulla te tharta.

S' behen petullat me uje.

Nuk bie rrufeja ne nevojetore.

Shtriji kembet sa ke jorganin.

S'mbahet shtepia me mjell hua.

Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Fjale Te Urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale Te Urta   Fjale Te Urta Icon_minitimeThu Sep 20, 2007 10:50 pm

Mos u jepni qenve c eshte e shenjet,mos i hidhni margaritaret tuaja para derrave,qe te mos kthehen kunder jush!

Eshte dicka mizore te luash me ndjenjat e nje tjetri duke e bere qe te pres me kot!

Mjerimi dhe turpi do te bien mbi ate qe nuk pranon korigjimin,por ai qe degjon qortimin do te nderohet!

Cdo peme qe nuk prodhon fryt te shkelqyer pritet dhe digjet ne zjarr.

Mos gjykoni me , qe te mos gjykoheni.

Gruaja nuk ha buken e pertacise.

Edhe foshnja ka uri per dituri.

Me ane te njohurise qlirohen te drejtit.

Mbar bota dergjet ne fuqine e te ligut.

Asnje femije nuk ka vdekur asnjehere nga perqafimet dhe perkdheljet.

Te vejat e menqura rrine te zena me vepra te mira.

Mos e le pasdore dhuraten qe eshte ne ty.

Ndero vejushat qe me te vertete jane vejusha.

Ti qe prediko mos vidh.

Ai qe thot se eshte ne drite,mirepo urren vellan e tij,ai eshte ende ne erresire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Fjale Te Urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale Te Urta   Fjale Te Urta Icon_minitimeThu Sep 20, 2007 10:52 pm

TRIMI I MIRE ME SHOKE SHUME.

PUNE,PUNE NATE E DITE QE TE SHOHIM PAKEZ DRITE.

ME THUAJ C'SHOKE KE TE TE THEM SE CILI JE.

PUNEN E SOTME MOS E LERE PER NESER.

SHEH RRUSHI RRUSHIN E PIQET.

NAMI NE QIELL, B.... NE DIELL.

MENDJA E SHENDOSHE NE TRUP TE SHENDOSHE.

MOS I TREGO BABAIT ARRAT.

FJALA E SHQIPTARIT SI PURTEKA E ARIT.

FJALET E SHUMTA JANE FUKARALLEK.

VAJTI SI CJAPI TE KASAPI.

ME NJE LULE S'VJEN PRANVERA.

DHI E ZGJEBOSUR E BISHTIN PERPJETE.

DUAJE ATDHENE SI SHQIPONJA FOLENE.

DRURI I SHTREMBER PRISH GJITHE STIVEN.

NGA E THENA NE TE BERE NA NDAN NJE LUM I TERE.

KUSH I BEN GROPEN SHOKUT BIE VETE BRENDA.

KOKA BEN KOKA PESON.

KUR SKE KOKE KE KEMBE.

MALI ME MALIN PUQET NJERIU ME NJERINE JO.

SA TE RROSH DO MESOSH.

SOT KEMI SOT HAME NESER SHOHIM DYNJANE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 39
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Fjale Te Urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale Te Urta   Fjale Te Urta Icon_minitimeFri Sep 21, 2007 1:14 am

bukur por i ke thene te gjitha ca te themi ne? Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Fjale Te Urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale Te Urta   Fjale Te Urta Icon_minitimeTue Sep 25, 2007 7:02 pm

Hahhahahhahahha po gjej ndonje ti qe nuk kam thene hahahhahahhaa ndonje thenie vlonjate psh Razz Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
miraa
I/E RespektuarNumri i postimeve : 53
Registration date : 27/09/2007

Fjale Te Urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale Te Urta   Fjale Te Urta Icon_minitimeFri Sep 28, 2007 8:38 am

perla moj ti na le ne ca me se i ke then te gjitha ti me ke hap librin e fjaleve te urta me ti omg hahaahahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Fjale Te Urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale Te Urta   Fjale Te Urta Icon_minitimeFri Sep 28, 2007 5:05 pm

Hhahahhahahha lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
monica
I/E RespektuarNumri i postimeve : 125
Registration date : 23/01/2008

Fjale Te Urta Empty
MesazhTitulli: Thenje..   Fjale Te Urta Icon_minitimeWed Feb 06, 2008 8:42 am

Si Tirona se ben nena
O korcare o hic fare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Fjale Te Urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale Te Urta   Fjale Te Urta Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjale Te Urta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vetem nje fjale ....
» Pershkruani nje nga antaret me nje fjale .....

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: GjUhA ShQipE-
Kėrce tek: