AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Origjina dhe kuptimi i fjaleve shqipe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Origjina dhe kuptimi i fjaleve shqipe Empty
MesazhTitulli: Origjina dhe kuptimi i fjaleve shqipe   Origjina dhe kuptimi i fjaleve shqipe Icon_minitimeFri Sep 28, 2007 7:44 pm

Shqipja eshte nje gjuhe shume e vjeter dhe fjalet autentike te saj na vijne nga nje epoke shume e larget ndoshta disa mijera vjecare.
Ne ate kohe jeta ka qene mjaft e thjeshte, e tille ka qene dhe gjuha.
Mendoj se eshte e mundur qe shume fjale shqipe te shpjegohen thjesht dhe me duket nje gje mjaft interesante. Natyrisht duhen patur njohuri nga shkenca e gjuhesise, nga historia dhe arkeologjia per te arritur ne perfundime te pranueshme. Por megjithate mund te provojme te arrijme ne shpjegimin e disa fjaleve, ose te pakten te hedhim hipoteza dhe te diskutojme per shpjegimin e disa fjaleve. Duke shpresuar qe disa nga antaret e forumit tone te kene kompetenca ne fushat e siper-permendura.
Sigurisht qe duhen evituar shpjegimet e pa pabaza dhe jo koherente. Kam lexuar dike qe thoshte psh se fjala "oqean" vjen nga shqipja, nga fjalet "a ke anė". Ndoshta mund te diskutohet, por me duket pak e veshtire te gjenden argumenta per ta vertetuar kete pervec nje fare ngjashmerie ne shqiptimin shqip te dy varianteve.
Por mendoj se ka fjale te tjera per te cilat mund te gjejme argumenta te pranueshem.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Origjina dhe kuptimi i fjaleve shqipe Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina dhe kuptimi i fjaleve shqipe   Origjina dhe kuptimi i fjaleve shqipe Icon_minitimeFri Sep 28, 2007 7:45 pm

Fjalet "dielli" dhe "qielli"

Jane keto dy fjale qe duhet te jene shume te vjetra, sepse perfaqesojne dy entitete me te cilat njeriu i lashtesise eshte perballur qe ne fillim.
Eshte interesante qe keto dy fjale jane te ngjashme, ose me sakte kane nje pjese te ngjashme: "ielli" ose "illi" ne disa variante shqiptimi sot.

Duke bere hipotezen se kjo fjale eshte "ylli" ose "illi", mund te thuhet se "qielli" dhe "dielli" kane te bejne me yjet.

Hipoteza te tjera:

1. qielli = qe illi (ishte ylli)
dielli = di illi (u di ylli => "u di" = "u be dite" ose "lindi dita" perdoret ende ne jug)
Pra qielli eshte atje ku ishte ylli, dhe dielli atje ose atehere kur ishte dite
2. qielli = ke illi (tek ylli)
dielli = di illi (mbi yllin, dmth qielli eshte atje ku jane yjet, kurse dielli del mbi yjet)

A mundet dikush te sjelle argumenta pro ose kunder ketyre hipotezave?


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Origjina dhe kuptimi i fjaleve shqipe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Perandoria E Fjaleve
» Dialektet e gjuhes shqipe
» Historia e gjuhes shqipe
» Windows Vista Dhe Office 2007 Ne Gjuhen Shqipe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: GjUhA ShQipE-
Kėrce tek: