AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Windows Vista Dhe Office 2007 Ne Gjuhen Shqipe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Windows Vista Dhe Office 2007 Ne Gjuhen Shqipe Empty
MesazhTitulli: Windows Vista Dhe Office 2007 Ne Gjuhen Shqipe   Windows Vista Dhe Office 2007 Ne Gjuhen Shqipe Icon_minitimeSat Nov 03, 2007 5:36 pm

Kompania Microsoft ka kontraktuar QEP-in pėr lokalizimin e sistemit tė ri Windows Vista dhe Office 2007, nė gjuhėn shqipe.

Ky projekt, i njė rėndėsie tė veēantė do tė realizohet prej QEP-it nė bashkėpunim me Alba-Softin dhe gjuhėtarė nga Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė nė Tiranė
****************************************

Windows Vista, Mė Pak Probleme?

Sapo ka hyrė nė treg Windows vista. Disa e njohin disa jo. Por cilat janė tė mirat e kėtij programi tė ri. Po jap eksperiencėn time nė pėrdorimin e kėtij programi…
Nje e mete e Windows Vistes eshte numri i madh i tabelave paralajmeruese (tabelave blu) qe dalin gjate punes me te, te cilat jane kryesisht ne lidhje me sigurine e kompjuterit.

Keto menu ndalojne njerezit e tjere te futen tek informacionet te cilat perdoruesi (administratori) i ka mbyllur me pasword, por keto tabela detyrojne dhe administratorin pra perdoruesi kryesor te futet menjehere tek te dhenat e tij pasi edhe atij i duhet te klikoje dhe te fuse gjithmone paswordin e tij sa here te kerkoje te hyje nė sistem. Nje problem tjeter jo dhe aq i madh eshte dhe ndryshimi i struktures se sistemit tw windowsit, e cila mund te kete shume ane pozitive por nga ana tjeter ēorienton perdoruesin i cili eshte mesuar me versionet e meparshme te windowsit.

Ky windows e rendon shume kompjuterin pasi te ofron me shume informacione ne lidhje me punen qe perdoruesi po kryen. Windows Vista pasi instalohet per here te pare fillon kerkimin e te gjitha materialeve qe ndodhen ne hardisk dhe ben indeksimin e tyre me qellim qe kur te kerkohen ato, te dalin menjehere, por kjo merr shume rezerva nga kompjuteri, ky indeksim mund te kerkoje dite qe te mbaroje, por kur vendoset ne kompjuter ndonje pajisje memorizuese si hardisk ose USB flash vista automatikisht fillon kerkimin dhe tek keto me qellim indeksimin e tyre.
Ky indeksim eshte automatik dhe nuk mund te ē'aktivizohet nga perdoruesi. Nje e mire e vistes eshte mundesia per te pare se cilat dokumente jane "share" ne rrjet pasi ne windows XP kjo gje nuk eshte shume e dukshme. Prioritet i eshte vene sigurise ne kete sistem te ri dhe mund te them qe me Visten mund te jesh me i sigurte se me windows XP.

Vista ka nje paraqitje tjeter te explorerit e cila nga nje ane te ofron me teper te dhena por nga tjeter i jane hequr disa te tjera dhe nuk ka ndonje menyre qe perdoruesi ti shtoje apo ti heqe keto ndryshime. Windows Vista wshtw testuar dhe ne kompjutera P4, 3Ghz HT, 1Gb DRAM 2 (533Mhz), por edhe aty kompjuteri rendohet shume. Edhe grafika e vistes kerkon shume rezerva te kompjuterit pasi ka nje hap te madh ne kete drejtim ne lidhje me windows XP. Windows Vista eshte nje hap perpara ne sistemet e operimit por sot kompjuterat ne treg nuk i plotesojne kushtet per te patur kete sistem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Windows Vista Dhe Office 2007 Ne Gjuhen Shqipe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Thenie Per Gjuhen
» Windows Live Messenger .....
» Historia e gjuhes shqipe
» Dialektet e gjuhes shqipe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: INTERNET/PROGRAME/SHKARKIME :: InForMatiKe DhE InTerNeT-
Kėrce tek: