AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Thenie Per Gjuhen

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Thenie Per Gjuhen Empty
MesazhTitulli: Thenie Per Gjuhen   Thenie Per Gjuhen Icon_minitimeFri Sep 28, 2007 8:45 pm

Thėnie pėr gjuhėn“Gjuha ėshtė tepėr e rėndėsishme pėr t'ua lėnė vetėm gjuhėtarėve” - Heidegger“Gjuha Shqipe ėshtė i vetmi mjet i ndriēimit dhe i pėrparimit moral.

Ajo ėshtė njė gjuhė e fuqishme dhe e bukur qė duhet tė jetė krenaria e folėsve tė saj dhe njė mjet i shenjtė pėr zhvillimin kulturor dhe intelektual tė kombit tė vjetėr shqiptar” - Holger Pedersen

“Kurrė nuk kemi tė drejtė tė quhemi komb i qytetėruar, sado qė tė mėsojmė gjuhė tė huaja, sepse kombi nuk qytetėrohet vetėm me mėsimin e gjuhėve tė huaja, por me mėsimin e gjuhės sė vet” - Filip Shiroka“Gjuha ėshtė pasqyra mė e qartė e njė kombi dhe e kulturės sė tij” - Eqrem Ēabej“Shenjat e civilizimit tė njė populli janė:

1) si kujdeset ai pėr drunjtė e tij,

2) si kujdeset ai pėr fėmijėt dhe pleqtė,

3) si sillet ai me gjuhėn e tij. Por gjuha ėshtė mė e rėndėsishme. Ėshtė detyrė e tij qė ta ruaj dhe ta kultivoj atė si vlerė kulturore dhe si tipar identiteti” - Erwin Chargaff


“Themelin e diturisė dhe tė atdhetarisė e pėrbėn gjuha shqipe” - Mit’hat Frashėri


"Fjala e huaj nė gjuhė ėshtė si dhia ndėr dhen" - N. Frashėri

"Gjuha mė e mirė se gjithēka tjetėr jep shpesh dritėn ose mjerimin e njė kohe" - I. Kadare"Gjuha shqipe ka aq pasuri fjalėsh e ėshtė e ardhshme e plot gjallėri e jetė, sa mund tė pėrkthehen nė tė klasikėt e ēdo kombi, e ēdo kohe" - Gj. Fishta"Gjuha letrare s’ėshtė vetėm thesari i kulturės sonė, por edhe mjet i fortė pėr mbrojtjen e etnisė shqiptare" - I. Ajeti


"Gjuha ėshtė sendi mė i ēmueshėm i njė populli dhe pėr popullin shqiptar ėshtė i vetmi thesar" - E. Ēabej"Ka njė mjet me anėn e tė cilit kėrkimtari ėshtė nė gjendje ta ndriēojė, deri-diku, muzgun e fillimeve tė popullit shqiptar dhe tė hyjė nė kohėn qė shtrihet pėrtej dėshmive historike. Kėtė mjet e jep gjuhėsia" - N. Jokl

"Larg gjuhės shqipe, larg tė qenit shqiptar" - Q. Murati


"Mbrojtja e gjuhės ėshtė detyrė dhe peng nderi pėr ēdo shqiptar" - Gj. Shkurtaj


"Viktimat e gjuhės janė mė tė shumta se ato tė shpatės" - S. Frashėri

"Gjuha ruhet atje ku shkruhet" - Populli


"E mjera shqipe, ē’i punojnė e s’ka gjuhė tė ankohet!" - T. Zavalani
"Zot! Jepu shqiptarėve vullnet dhe logjikė qė tė flasin shqip tė paktėn kur janė nė Shqipėri. Se, siē kanė zėnė disa, shpejt a vonė do ta bėjnė atdheun babiloni gjuhėsh, ku s’do ta marrė vesh qeni tė zonė" - N. Bulka"Duke lexuar autorėt qė shkruajnė mirė, mėsohesh tė flasėsh mirė"- Volter"Ai qė e zotėron gjuhėn e vet vlen mė tepėr se ai qė pushton njė qytet" - Njė mendimtar i lashtė


"Gjuha e keqe sjell shumė tė kėqija" - Latine

"Gjuha ėshtė institucion mbi tė gjitha institucionet" - Heidegger


"Gjuha pasqyron njė kombėsi, ajo ėshtė pasqyra mė e qartė e njė kombėsie dhe e kulturės sė saj. Shkalla e pasurisė dhe e pastėrtisė sė gjuhės ėshtė tregues i nivelit tė kėsaj kulture" - E. Ēabej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Thenie Per Gjuhen Empty
MesazhTitulli: Re: Thenie Per Gjuhen   Thenie Per Gjuhen Icon_minitimeFri Sep 28, 2007 8:48 pm

“Gjuha ėshtė pasqyra mė e qartė e njė kombi dhe e kulturės sė tij”
Eqrem Ēabej


“Fjala e huaj nė gjuhė ėshtė si dhia ndėr dhen”
N. Frashėri


“E mjera shqipe, ē’i punojnė e s’ka gjuhė tė ankohet!”
T. Zavalani

“Gjuha ruhet atje ku shkruhet”---populli

“Gjuha ėshtė tepėr e rėndėsishme pėr t'ua lėnė vetėm gjuhėtarėve”
Heidegger

“Gjuha pasqyron njė kombėsi, ajo ėshtė pasqyra mė e qartė e njė kombėsie dhe e kulturės sė saj. Shkalla e pasurisė dhe e pastėrtisė sė gjuhės ėshtė tregues i nivelit tė kėsaj kulture”
E. Ēabej

“Fjala e huaj nė gjuhė ėshtė si dhia ndėr dhen” -N. Frashėri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Thenie Per Gjuhen
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Windows Vista Dhe Office 2007 Ne Gjuhen Shqipe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: ARTI & KULTURA :: LeTėrSiA-
Kėrce tek: