AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 PsikoterapiA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

PsikoterapiA Empty
MesazhTitulli: PsikoterapiA   PsikoterapiA Icon_minitimeThu Oct 04, 2007 8:40 pm

Psikoterapia

Nėnshtrimi ndaj kėsaj terapie paraqet aktin e njė guximi tė madh.Arsyeja mė e madhe qė njerėzit i ikin psikoterapisė nuk ėshtė mungesa e parave,por mungesa e guximit.Kjo vlen edhe pėr njė numėr tė madh psikiatrish,tė cilėt nuk arrijnė tė vėrejnė nevojėn e nėnshtrimit psikoterapeutik tė vetvetes sė tyre,sepse mund tė ndodhė qė ata te kenė nevojė dhe mė tė madhe,se sa vetė pacientėt e tyre.Guximi qė kanė shumica e pacientėve,pėr t`iu nėnshtruar vullnetarisht psikoanalizės,tregon se kėta njerėz janė kundrejt mendimit stereotip,shumė mė tė fortė dhe mė shėndetshėm sesa mesatarja.Kėtė mjekėt e zbulojnė qė nė fillim tė terapisė.

Psikoterapia ėshtė forma e fundit qė na nxit ndaj provokimit,sepse ėshtė pėrditėshmėria jonė qė na ofron neve mundėsi pafund tė hapur ndaj ballafaqimit,kudo ku ndodhemi,nė stacione,nė terene natyrore(fusha apo male),pėr sport,gjatė njė darke,nė shtrat,kur dritat shuhen,nė punė ,me kolegėt,miqtė,dashnorėt,prindėrit apo fėmijėt....

Vlera mė e madhe e psikoterapeutit ėshtė mbarvajtja e disiplinės,e cila pėrmblidhet nė njė ēerek ore qė ka tė bėjė me marrėdhėnie e pėrditshme dhe hollėsitė nga jeta e pacientit.

Prej tė gjithė njerėzve qė i drejtohen psikiatrit apo psikoterapeutit,tė paktė jane ata qØme vetėdije kėrkojnė provokim apo kulturė nė disiplinė.Shumica kėrkon vetėm "lehtėsim".Kur kuptojnė se janė mė tepėr tė provokuar,se sa tė pėrkrahur,shumica do tė largohen apo do tė jenė nė dilem pėr tu larguar.Procesi i tė kuptuarit se i vetmi lehtėsim vjen nga provokimi dhe disiplina,ėshtė delikat,i gjatė dhe shumė herė i pasuksesshėm.Qė tė arrihet hapja ndaj psikoterapisė parapėlqehet sidomos teknika e "asociacionit tė lirė".Kur aplikohet kjo teknikė,pacientit i thuhet:"Mė thuaj gjithēka qė tė vjen ndėrmend,pa marrė parasysh nėse ajo duket e pavlefshme,e dhimbshme apo e papėlqyeshme.Nėse juve ju vijnė nė mend shumė gjėra njėherėsh,atėherė duhet folur pėr ato qė ju vjen rėndė.Kjo ėshtė mė e lehtė tė thuhet se sa tė bėhet,mirėpo ata qė veprojnė kėshtu pėrparojnė shumė shpejt.Disa pacient janė aq shumė rezistentė ndaj provokimit,saqė vetėm shtiren se bashkėpunojnė.Formalisht flasin me kėnaqėsi pėr disa gjėra,por qillimisht harrojnė detajet kryesore...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PsikoterapiA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kanceri i gjirit dhe psikoterapia

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: PsiKoloGjiA-
Kėrce tek: