AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kanceri i gjirit dhe psikoterapia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Kanceri i gjirit dhe psikoterapia Empty
MesazhTitulli: Kanceri i gjirit dhe psikoterapia   Kanceri i gjirit dhe psikoterapia Icon_minitimeWed Jan 16, 2008 3:30 am

Njė studim ka treguar se gratė me kancer gjiri tė cilat marrin pjesė nė grupe psikoterapie nuk jetojnė mė gjatė se ato tė cilat nuk i frekuentojnė kėto grupe. Kėto pėrfundime bien nė kundėrshtim me njė studim mjaft tė reklamuar 18 vjet mė parė. Autori i studimit tė ri, thotė se grupet e terapisė mund tė ndihmojnė pacientet me kancer gjiri qė tė kenė njė jetė mė cilėsore.

Xhen Kuba zbuloi se kishte kancer gjiri vitin e kaluar. Ajo iu nėnshtrua kimioterapisė, rrezeve dhe operacionit.

Ajo thotė se njė organizatė pranė Ēikagos, qė ndihmon tė sėmurat me kancer, e ka ndihmuar atė tė pėrballojė sėmundjen.

“Po mė rriten pėrsėri flokėt”

Grupe tė tilla mbėshtetėse u krijuan mbas daljes nė qarkullim tė njė studimi tė kryer nga Dr. David Spiegel i Universitetit Tė Stanfordit. Ai gjeti nė bazė tė studimeve, se gratė me metastazat e kancerit qė marrin pjesė nė grupet psikoterapike jetojnė deri 18 muaj mė gjatė se ato qė nuk janė pjesmarrėse nė grupe tė tilla.

Studime tė tjera nuk e kanė pėrsėritur kėtė zbulim. Kohėt e fundit, Dr. Spiegel e pėrsėriti studimin e tij tė mėparshėm dhe gjeti rezultate tė ndryshme; grupet mbėshtetėse kanė pak ndikim nė zgjatjen e jetės sė pacientit.

“Mesazhi i studimit tė fundit ėshtė se natyrisht qė grupet e terapisė i ndihmojnė njerėzit qė tė jetojnė mė mirė. Por nuk ka prova konkrete qė kėto grupe i ndihmojnė ata tė jetojnė mė gjatė”.

Dr. Xhimi Holland ėshtė psikiatėr nė Qendrėn e Kancereve Sloan-Kattrering nė New York.

“Kisha njė paciente e cila u shpreh njė herė se, sikur dikush t’i thoshte sėrish qė tė ishte optimiste, do ta godiste me grusht. Kam dėgjuar mjaft moral pėr optimizmin. Por sot nuk ndjehem mirė dhe kaq.”

Doktorėt thonė se mėnyra mė e mirė pėr t’u mbrojtur nga kanceri i gjirit ėshtė t’a zbulosh herėt me anė tė njė mammograme ēdo vit ose dy. Dr. David Dershaw, punon po nė nė Qendrėn e Kancereve Sloan-Kattrering nė New York.

”Gratė tė cilat kryejnė ēdo vit mammogramėn janė tė rrezikuara 60 pėrqind mė pak se ato tė cilat nuk e bėjnė atė”.

Por megjithėse grupet e terapisė nuk e zgjasin jetėn e pacientit, studimi i ri tregon se kėto grupe kanė njė ndikim pozitiv nė situatėn shpirtėrore dhe zbutjen e dhimbjeve tė pacientit.

Xhen Kuba thotė se kjo ėshtė njė zgjidhje e mirė pėr tė.

“Nuk marr pjesė nė grupet e terpisė pėr tė zgjatur jetėn time. Nuk mund t’a di se sa do tė jetoj. Gjėja qė di ėshtė qė t’i jap jetės sime shpresė”.

Dr. Spiegel thotė se kur pacientėt ndajnė shqetėsimet dhe dėgjojnė problemet e tė tjerėve, ata ndihen shumė mė mirė pėr vehten e tyre

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kanceri i gjirit dhe psikoterapia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» PsikoterapiA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: MjeKeSi-
Kėrce tek: