AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Ekonomi...

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 4:15 am

Energjia, vihet ne pune nenstacioni i ri i Portoromanos ne Durres


Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka arritur qe te vere ne pune nenstacionin e ri te Portoromanos ne Durres, i ndertuar ne kuadrin e projektit "Rehabilitimi dhe rikonstruksioni i sektorit te shperndarjes", me nje kredi te Bankes Boterore. Ky projekt eshte pjese e investimit prej 8,8 milione euro, ne te cilin perfshihen edhe dy transformatore 25 MVA dhe 10 fidera dales 20 kilovolt, te cilat do te sigurojne furnizimin me energji te zones perreth Portoromanos dhe nje pjese te rajonit te Durresit. Nenstacioni do te rrise keshtu sigurine dhe cilesine e furnizimit me energji elektrike ne kete zone, si dhe do te ule ndjeshem humbjet ne rrjet.

Perurimi

Drejtori i Pergjithshem i KESH-it, Gjergj Bojaxhi, ka bere dje dhe inaugurimin e ketij nenstacioni, qe ka nje kapacitet prej 110-120 kv/oresh. Kreu i KESH-it, Bojaxhi, u shpreh se, "ky nenstacion i paraprin zhvillimit te zones industriale te Portoromanos". Ai shtoi me tej se ne rastin e ndertimit te nje TEC-i ne Portoromano, ky nenstacion krijon mundesine e lidhjes direkte pa nevojen e investimeve shtese. Investime te tjera te kryera nga KESH-i, me kredi te BB-se per fuqizimin e rrjetit te shperndarjes dhe transmetimit ne kete rajon, jane edhe ndertimi i rrjetit 20 kilovolt, ku perfshihen rreth 50 kabina te reja 20 kilovolt si dhe 15 km kabell 20 kilovolt.

Situata
Situata e nivelit te prurjeve te lumit Drin ne kaskaden e hidrocentralit te Fierzes eshte ne nivel te larte, me rreth 820 metra kub uje ne sekonde, bene te ditur dje burime zyrtare nga KESH-i. Sipas te dhenave te KESH-it, niveli i ujit ne Fierze rritet ēdo dite me rreth 2 metra, nderkohe qe niveli aktual eshte 267.8 metra dhe rreth 22.5 metra me pak se niveli maksimal. Kjo situate ka ndikuar dhe ne rritjen e prodhimit te energjise ne vend. Sipas KESH-it, prodhimi ditor i energjise ne Fierze eshte pak me shume dhe 11 milione kilovat-ore, nderkohe qe po importohen rreth 6.8 milione kilovat/ore, ndersa konsumi i pergjithshem ditor eshte 18 milione kilovat/ore.

17 Nentor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 4:16 am

Qeveria merr kredi nga BERZH-i dhe BEI per Levan-Vlore
Lidhja e 2 marreveshje me bankat e huaja per kete segment parashikon nje shume prej 45 milione eurosh. Kostoja totale e parashikuar per projektin arrin ne 60,1 milione euro

Qeveria shqiptare ka nisur nga marrja e huave nga bankat e huaja per realizimin e investimeve ne infrastrukture, sidomos ne ndertimin e projekteve te medha. Per kete jane nenshkruar dje dy marreveshje huaje, njera me Banken Europiane per Rindertim dhe Zhvillim dhe Banken Europiane te Investimeve per financimin e projektit te rruges Levan-Vlore, pjese e seksionit Paneuropian te Korridorit te 8-te. Marreveshja per palen shqiptare eshte firmosur nga ministri i Financave, Ridvan Bode dhe ministri i Transporteve, Telekomunikacioneve dhe Puneve Publike, Sokol Olldashi.

Kredia

Kredia e marre nga qeveria shqiptare ka nje vlere prej 45 milione eurosh, e cila do te huazohet perkatesisht nga BERZH-i me nje hua prej 22 milione eurosh dhe BEI, me nje hua prej 23 milione eurosh. Kostoja totale e parashikuar per kete projekt arrin ne 60,1 milione euro, perfshire edhe kontributin e qeverise shqiptare, qe perballon taksat, shpronesimet dhe TVSH-ne. Kredite e BERZH-it dhe BEI-t do te perdoren per te perballuar koston e ndertimit te rruges, ndersa granti i qeverise italiane, do te perdoret per te perballuar sherbimet e konsulences dhe te supervizionit.

Projekti

Projekti parashikon ndertimin e segmentit rrugor Levan-Vlore, te gjate 24.2 km, me kater korsi dhe paraqitet per miratim ne kuadrin e permbushjes se objektivave te qeverise shqiptare, per sigurimin e nje infrastrukture rrugore kombetare ne standardet nderkombetare. Kjo rruge eshte pjese e korridorit Rrogozhine-Lushnje-Fier, qe parashikohet te lidhe Portin detar te Vlores dhe parkun energjetik te saj me Portin detar te Durresit dhe Korridorin VIII. Ministri i Financave Bode ka falenderuar dy donatoret per mbeshtetjen qe u kane dhene programeve te qeverise, veēanerisht per zhvillimin e shpejte te infrastruktures shqiptare. Nderkohe, marreveshjet jane pershendetur edhe nga perfaqesuesit e BERZH-it dhe BEI-t, te cilet kane vleresuar bashkepunimin e mire me qeverine shqiptare.1. Termat e huas se akorduar nga BERZH-i jane:

Principali 22,000,000.00 euro
Maturimi 15 vjet

Periudha pa pagese principali 3 vjet

Komisioni i Angazhimit 0,5 % ne vit

Interesi eshte variabel mbi bazen e tregut

Komisioni Fillim-Mbarim 1% e shumes se kredise, i cili perballohet nga fondet e kredise


2. Termat e huase se akorduar nga BEI jane:

Principali 23,000,000.00 euro

Maturimi 20 vjet

Periudha pa pagese principali 5 vjet

Interesi eshte variabel mbi bazen e tregut


3. Shuma e mesiperme sigurohet nga burimet ne vijim:

BERZH-i me nje hua prej 22 milione eurosh

BEI me nje hua prej 23 milione eurosh

Kooperacioni italian me nje grant prej 0.8 milione eurosh

Kontributi i qeverise shqiptare 14.3 milione euro


17 Nentor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeMon Nov 19, 2007 4:18 am

Posta Shqiptare, partneritet me bankat per transfertat e emigranteve


Banka Amerikane e Shqiperise dhe Posta Shqiptare tashme kane konkretizuar nje partneritet te ri per sherbimin e transfertave te emigranteve nga jashte, drejt Shqiperise.
BASH, ne bashkepunim me 541 zyra te Postes Shqiptare, mund t’i dergoje parate nga jashte vendit ne ēdo cep te Shqiperise, madje edhe direkt ne shtepine e marresit. Sherbimi mundeson dergimin e parave ne Shqiperi me nje komision prej vetem 6 eurosh. Nderkohe, marresi i fondeve nuk paguan asnje komision shtese. Sipas Postes Shqiptare, “parate dergohen mjaft shpejt dhe ne menyre te sigurt”. Ne kete faze te pare, mundesia e transferimit te fondeve eshte e vlefshme vetem per shtetin fqinj te Greqise, nga ku kushdo mund te dergoje fonde duke u paraqitur ne nje prej 4 degeve te BASH-it ne Greqi (Athine, Selanik, Pire dhe Peristeri). Per te perfituar nga ky sherbim nuk eshte e nevojshme te kesh llogari bankare, pasi marresi ose perfituesi i fondeve, mund qe t’i terheqe parate e derguesit ne cilendo prej 541 zyrave te Postes Shqiptare te shperndara ne te gjithe vendin, edhe atje ku BASH-i nuk eshte e pranishme. Gjithashtu, derguesi mund te zgjedhe t’ia dergoje fondet marresit edhe ne adresen e tij, pra ne shtepi apo zyre. Ne momentin e terheqjes se fondeve, marresi duhet te jete i pajisur me nje dokument identifikimi si pasaporte, leternjoftim, apo certifikate te vlefshme.


Pensionet, ISSH-ja zbardh skemen se si do te behet favorizimi i te vetepunesuarve ne bujqesi
Favorizimi per fermeret, sipas Ligjit “Per faljen e kamatevonesave” dhe Ligjit “Per sigurimet shoqerore”, behet per pagesa te uleta te kontributeve te sigurimeve shoqerore

Instituti i Sigurimeve Shoqerore ka bere dje te njohur skemen se si duhet te behet sigurimi per te gjithe te vetepunesuarit ne sektorin e bujqesise, te cilet deri tani nuk e kane perfituar kete sherbim. Nisur edhe nga mungesa e informacionit te meparshem, specialistet e ISSH-se kane njoftuar te vetepunesuarit ne bujqesi qe te mos humbin favorin e madh per te bere sigurimin shoqeror te tyre, duke blere me pak para vjetersine e punes per efekt pensioni (ne forme pagese sigurimesh vullnetare).
Megjithese ligji i faljes se kamatevonesave per te vetepunesuarit ne bujqesi ka kohe qe eshte miratuar ne Parlament, specialistet kane konstatuar se ai nuk eshte kuptuar financiarisht nga fermeret. Pra ligji nuk eshte interpretuar nga disa inspektore te sigurimeve shoqerore, tek te gjithe te vetepunesuarit ne bujqesi, per t’u sqaruar atyre favorizimet e medha financiare dhe perfitimet qe rrjedhin nga ky ligj dhe nga ligji i sigurimeve shoqerore. Sipas kryespecialistit Vullnet Sadushi, ne Drejtorine e Kontributeve ne Institutin e Sigurimeve Shoqerore, favorizimet e te vetepunesuarve ne bujqesi, duke iu referuar ligjit te faljes se kamatevonesave dhe ligjit te sigurimeve shoqerore, mund t’i ndajme ne dy grupe te medha, si me poshte:

I. Favorizimi ne pagesa teper te uleta te kontributeve te sigurimeve shoqerore

Per te njohur vitet e vjetersise ne pune, per efekt te perfitimit te pensionit te pleqerise ,te vetepunesuarit ne bujqesi, ndryshe nga personat qe sigurohen vullnetarisht, i paguajne kontributet e viteve te kaluara me kuoten perkatese te viteve qe kerkon te siguroje i vetepunesuari ne bujqesi. 1) Keshtu, per te blere 14 vjet e 3 muaj ne skemen e sigurimit vullnetar, nje person, jo i vetepunesuar ne bujqesi, duhet te paguaje 537 000 (mije) leke, ndersa nje i vetepunesuar ne bujqesi duhet te paguaje vetem 60 000 (mije) leke. Pra te njejten periudhe vjetersie ne pune, ose te njejtin sigurim i vetepunesuari ne bujqesi e ben me 477 000 (mije) leke me pak. Ne kete rast pagesen per 477 000 (mije) leke per te vetepunesuarin ne bujqesi e ben buxheti i shtetit, ne favor te ēdo te vetepunesuari ne bujqesi, me kusht qe ky te kete paguar pjesen e tij. Eshte e nevojshme te nenvizohet fakti se fermeri nuk duhet te humbase 477 000 (mije) leke qe atyre ua ka vene ne dispozicion buxheti i shtetit. 2) Ne se fermeri nuk i paguan kontributet e tij brenda dates 31.12.2007, atehere ai nuk perfiton faljen e kamatevonesave, sipas ligjit te faljes se tyre, qe per 14 vjet e 3 muaj llogaritet te jete rreth 100 000 (mije) leke. Pra, nese fermeri do te kerkoje qe te paguaje kontributet vitin tjeter, duke filluar nga data 1 janar 2008, ai do t’i paguaje ato me kamatevonese. Siē nxjerrin llogaritjet, nese fermeri do te sigurohet per 14 vjet e 3 muaj vjetersi ne pune, kundrejt pageses se 60 000 lekeve, ai do te perfitoje gjithsej 5 milione e 770 mije leke. Specialisti Sadushi, tha se “shqetesimi i paraqitur per zgjedhjen me te mire, ne favorin e te vetepunesuarve, eshte nxitimi per te realizuar pagesen e mesiperme”.

II. Perfitimet nga ligji, pas plotesimit te moshes per pension

Sipas specialistit te ISSH-se, Sadushi, favorizimi nuk eshte vetem ne fushen e pagesave te uleta, por ai eshte i prekshem dhe behet i dukshem ne momentin e lindjes se te drejtes per pensionin, pra me plotesimin e moshes, dhe ky eshte grupi i dyte i favorizimeve ose i perfitimeve te medha. Ne kete grup, favorizimi me i madh ligjor eshte fakti se ligji i sigurimeve shoqerore, ne periudhat per te cilat jane paguar kontributet si i vetepunesuar ne bujqesi, i njeh individit vjetersi pune ne marredhenie me shtetin. Duke marre per baze kete fakt, nga specialistet jane pergjithesuar disa raste, kur te vetepunesuarit ne bujqesi kane paguar kontributet e sigurimeve shoqerore, qe nga dalja e ligjit, tetor 1993, ose i paguajne keto kontribute tani, para dates 31.12.2007. 1) Kur nje i vetepunesuar ne bujqesi ka paguar kontributet per 14 vjet e 3 muaj dhe vazhdon ti paguaje ato duke plotesuar 15 vjet sigurim, nderkohe qe nuk ka sigurim tjeter te meparshem, me plotesimin e moshes ne fund te vitit 2008, atij i llogaritet nje pension i pjesshem qyteti. Ne keto kushte atij do ti llogaritet dhe do ti paguhet nje pension mujor prej 3707 lekesh. 2) Kur nje i vetepunesuar ne bujqesi ka sigurim te meparshem nga puna ne ish kooperativat bujqesore dhe ka paguar kontributet si i vetepunesuar ne bujqesi per 14 vjet e 3 muaj, duke arritur te plotesoje 35 vjet pune gjithsej dhe ne fillim te vitit 2008 ploteson edhe moshen per pension, ne kete rast duke mos arritur te kete vjetersine e kerkuar ne pune shteti atij i llogaritet nje pension i perbere nga dy pjese. Keshtu pensioni i tij do te perbehet nga pensioni i fshatit ne masen 4110 leke ne muaj dhe nga shuma e llogaritur e 1 per qind shtese, per ēdo vit qe ka paguar kontributet si i vetepunesuar ne bujqesi. Pra atij do t’i paguhet nje pension mujor fshati ne shumen 4110 leke, plus shtesa prej 1563 lekesh ne muaj, duke bere qe pensioni i fshatit se bashku me shtesen te arrije shumen 5673 leke ne muaj. 3) Kur nje i vetepunesuar ne bujqesi ka sigurim te meparshem nga puna ne ish ndermarrjet bujqesore dhe paguan kontributet si i vetepunesuar ne bujqesi, duke plotesuar 35 vjet vjetersi pune gjithsej, atij do t’i llogaritet nje pension mujor qyteti ne shumen 8650 leke ne muaj, plus shtesa mbi pension e qytetit prej 1350 lekesh ne muaj. Ne keto kushte, se bashku me shtesen e qytetit, te ardhurat mujore te tij arrijne shumen 10 000 leke ne muaj. 4) Megjithese gjate gjithe materialit perdoret fjala “te vetepunesuar” ne bujqesi, duhet te nenkuptojme qe ketu perfshihen edhe “te vetepunesuarat” ne bujqesi, te cilat me kete sigurim mund te perfitojne edhe pagesen per barre-lindje.

Rendesia e ligjit te faljes se kamatevonesave

Keto dokumente mund te perdoren edhe per sigurimin e pjesetareve te tjere te familjes qe jane ne moshe pune dhe qe nuk jane te siguruar nga punesimi ne sektore te tjere. Per te marre sqarime me te hollesishme duhet te kontaktoni detyrimisht me inspektorin e sigurimeve shoqerore te komunes, i cili do t’u shpjegoje gjithēka ne lidhje me kete sigurim. Te interesuarit nuk duhet te bejne asnje pagese pa marre kontakt me pare me inspektorin dhe po nuk ju dha ai dokumentin per veprim. Me kete dokument do te kryhen pagesat e kontributeve, ne qendren e pageses te rekomanduar nga inspektori dhe ne ēdo rast nje kopje te dokumentit qe verteton pagesen, paguesi duhet ta mbaje gjithmone per vete. Sipas specialistit te ISSH-se, Sadushi, ligji i sigurimeve shoqerore dhe ligji i faljes se kamatevonesave, jane teper te rendesishem per fermeret. Sipas specialistit, teper e rendesishme per fermeret eshte fakti se, ata po i kap ne kohe falja e kamatevonesave duke realizuar keshtu pagesen e kontributeve, brenda dates 31.12.2007. Kjo eshte nje perfitim i madh financiar, per ēdo te vetepunesuar ne bujqesi, perfshi edhe pjesetaret e tij te familjes.

Nga Vullnet Sadushi, kryespecialist i Drejtorise se Kontributeve ne ISSH

Ligji i faljes se kamatevonesave, favorizues per zonat malore

Ligji i mesiperm i faljes se kamatevonesave eshte shume i rendesishem, por dhe shume me favorizues per zonat malore. Ky eshte rasti qe te njihen te gjithe te larguarit nga fshatrat e ndryshme te vendit, sidomos ata te zonave malore. Keta te fundit, sipas ligjit, duhet ta bejne sigurimin e tyre ne ato fshatra ku kane qene, ku dhe kuotat e pageses kane qene dhe vazhdojne te jene me te uleta se ato te zones fushore. Nje i vetepunesuar ne bujqesi per zonat malore, per sigurimin e 14 viteve e 3 muaj vjetersi pune, do te paguaje vetem 38 865 leke gjithsej dhe pa kamatevonese. Sigurimi i tyre ne zonat ku kane qene do te behet per periudhen qe kane pasur token ne pronesi, por nderkohe duhet te kene qene edhe banore te atij fshati. Keto sigurime, si dhe sigurimet per zonat fushore, behet kundrejt dokumentacionit vertetues, qe do t’u kerkohet nga inspektori i sigurimeve shoqerore te komunes, ku me kryesoret jane: 1. Dokumenti qe verteton pronesine e tokes
2. Certifikata familjare.


18 Nentor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 7:59 pm

Red Bull, shitjen kalojne Coca - Cola-en
Nentor 2007


Red Bull, pija energjike me e perhapur ne bote, tashme ka arritur vendin e pare ne shitje ne konsorciumin me te madh austriak te supermarketeve. Pija "qe te ben me krahe" tashme ne Austri eshte pija me e shitur ne raftet e supermarketeve te konsorciumit Rewe, e cila perbehet nga zinxhiret e supermarketeve Billa, Merkur, Penny dhe Bipa.

Sipas kerkimit me te fundit te tregut te kryer nga agjencia e mirenjohur nderkombetare "Nielsen Market Research", Red Bull tani eshte pija me e shitur ne zinxhirin austriak te Rewe, dhe mendohet se deri ne fund te vitit 2007, do te kete nje shitje prej 3,1 miliarde euro ne 143 vende te botes. Eshte hera e pare ne historine 20-vjecare te kompanise qe shitjet e Red Bull kane qene me te larta se cdo marke tjeter e pijeve joalkoolike bazuar ne xhiron e shitjes ne dyqanet e zinxhirit Rewe ne Austri, nje sukses qe eshte rezultat kryesisht i instalimit te ftohesve te pijeve teper inovative. Koncepti i ftohesve, qe ishte rezultat i bashkepunimit ndermjet Rewe dhe Red Bull, u mundeson konsumatoreve te blejne pijen e tyre energjike te ftohte, ashtu sic rekomandohet te pihet. Suksesi i pijes energjike eshte akoma me domethenes nese merr parasysh faktin qe kanocja me nje format me te vogel, harxhon me pak hapesire rafti ne krahasim me pijet e tjera. Ftohes per gjithe kategorine e pijeve joalkoolike tashme jane vendosur ne shume prej supermarketeve Billa te konsorciumit Rewe, ashtu sikurse ftohes te posacem jane vendosur prane kasave te te gjitha dyqaneve Penny. Popullariteti i pijes energjike numer 1 ne bote ne zinxhiret austriake te supermarketeve, i ka dhene krahe te gjithe tregut te pijeve ne pergjithesi. Paralelisht me rritjen e shitjeve te markes Coca-Cola, sipas Rewe, Red Bull ka qene katalizatori per rritjen e shitjes se pijeve ne pergjithesi, me nje rritje prej 4% ne keto vitet e fundit. Konsorciumi Rewe perfshin zinxhiret e supermarketeve Billa (1011 dyqane), Merkur (105), Penny (255) dhe Bipa (535), duke e bere Rewe Austria, konsorciumin me te madh te vendit ne tregun e shitjes me pakice.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 8:13 pm

Rondelez:“Shqiperia, probleme me Krimin Ekonomik”

E Marte, 20 Nentor 2007


Lufta kunder Krimit Ekonomik dhe Financiar ka qene objekti i nje takimi dhe deklarates se nje prej eksperteve te Europolit, qe ka bere dje ne Tirane. Kryekomisari i Europolit per Krimin Ekonomik, Rafael Rondelez, ka thene se, “Shqiperia, per momentin, gjendet ne nje gjendje te veshtire ne luften ndaj kesaj dukurie. Europoli ka marreveshje me Shqiperine dhe po punohet per detajimin e problemeve per te dhene ndihme”, - deklaroi dje eksperti i policise evropiane, Rondelez. Ndersa drejtuesit e policise shqiptare kane sjelle statistika, sipas te cilave, per 2007 jane goditur 40 grupe kriminale te ketij lloji, numri me i madh i regjistruar ne vend per kete periudhe. Ne takim ka marre pjese edhe ministri i Brendshem, Bujar Nishani, qe ka vleresuar ndihmen e nderkombetareve.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 4:13 pm

Investimet, qeverisė i "teprojnė" 500 mln USD / 24 nentor 2007

Mosrealizimet nė investime, nė 10 muajt e parė tė kėtij viti, shkojnė nė 500 milionė dollarė

Ministria e Financave: Realizimi i investimeve nė 10 muaj, ėshtė 38% e fondit vjetor

Realizimi i investimeve mbetet nė nivele tepėr tė ulėta pėr 10 muajt e parė tė kėtij viti. Sipas buletinit tė treguesve ekonomikė, tė botuar nga ana e Ministrisė sė Financave, realizimi i investimeve nė 10 muajt e parė tė kėtij viti ėshtė vetėm 38% ose nė shifra 320 milionė dollarė, nga 820 milionė dollarė qė ėshtė fondi i investime i parashikuar pėr t'u realizuar gjatė vitit 2007. Mosrealizimi nė investime shkon nė 500 milionė dollarė, ndėrsa qeveria bėn tė ditur se ėshtė optimiste se kėto 500 milionė dollarė do tė mund qė t'i realizojė gjatė 2 muajve tė fundit tė vitit

Mungesa e kapaciteteve tė kompanive ndėrtuese, ka qenė edhe shkaku qė investimet e parashikuara pėr kėtė vit nuk janė realizuar. Kjo ka qenė deklarata qė ka bėrė dje ministri i Financave, Ridvan Bode. Sipas Bodes firmat shqiptare nuk janė pėrshtatur dot me njė nivel kaq tė lartė investimesh, qė pėr kėtė vit shkon nė 820 milionė dollarė, ose rreth 70 miliardė lekė. Por njė deklaratė e tillė ėshtė e vėshtirė pėr t'u besuar se edhe nė vitin 2006, kur volumi i parashikuar i investimeve ishte i vogėl, realizimi i tyre ishte nė tė tilla nivele. Njė fakt i tillė nxjerr nė dukje problemin e madh qė vjen nga mungesa e kapaciteteve tė qeverisė pėr tė menaxhuar fondet publike.

Mosrealizimi i totalit tė ardhurave nė buxhet pėr kėtė 10 mujor shkon nė 47 milionė dollarė, sipas Ministrisė sė Financave. Ndėrsa mosrealizimi mė i madh nė treguesit e tė ardhurave ėshtė nė zėrin "Tė ardhura tatimore". Ky zė, sipas raportit, ka njė mosrealizim prej 4.42 miliardė lekėsh ose 53 milionė dollarė. Ndėrsa taksa mbi tė ardhurat personale, pas vendosjes sė taksės sė sheshtė dhe pagave tė referencės, ka kaluar edhe planet mė optimiste tė tatimorėve. Ky tregues pėr 10 mujorin ka shėnuar njė realizim nė masėn 118.2%.

Malaj: Qeveria mbytet nga korrupsioni

"Nė dy muajt e ardhshėm, do tė duhet ēdo muaj tė bėhen 22 miliardė lekė investime"

Mungesa e investimeve janė arsye reale pse shqiptarėt kanė sot mė pak drita, mė pak ujė, shkolla nė kushte tė vėshtira, spitale pa medikamente dhe pajisje dhe infrastrukturė tė rėnduar. Deputeti i Partisė Socialiste, Arben Malaj ka komentuar gjatė ditės sė djeshme treguesit fiskalė tė 10 mujorit tė parė tė kėtij viti, duke deklaruar se "qeveria ka dėshtuar sepse nuk ka vizion tė qartė, nuk ka projekte tė qarta, ka spontanitet dhe korrupsion tė rritur nė pėrzgjedhjen dhe realizmin e investimeve publike". Malaj ka kritikuar realizimin e ulėt tė investimeve gjatė kėtij 10 mujori, ndėrsa ka bėrė tė ditur se e njėjta situatė ka qenė prezente edhe nė vitin 2006. "Vazhdon realizmi i ulėt i investimeve pėr 10 muajt e parė tė vitit, ndėrsa e njėjta situatė ka qenė edhe nė vitin 2006, ku gjatė 10 muajve u realizuan vetėm 22 miliard lekė",- tha Malaj. Nga ana tjetėr nėnkryetari i Komisionit tė Ekonomisė ka sqaruar se qeveria po kėrkon ta shesė si njė suficit buxhetor, mosrealizimin e investimeve. "Deklarimi i qeverisė se ka suficit buxhetor, ėshtė abuziv dhe joprofesional. Janė tė parealizuara brenda rreth 10 muajve tė parė tė vitit, rreth 16 miliardė lekė investime publike, janė tė parealizuara deri nė fund tė vitit rreth 44 miliardė lekė ose rreth 500 milionė dollarė, ka mosrealizim tė tė ardhurave tatimore gjatė 10 muajve tė parė tė vitit rreth 50 milionė dollarė, do tė thotė qė jo vetėm nuk ke suficit real, por ka paaftėsinė reale dhe nė nivele shqetėsuese pėr realizmin efektiv tė investimeve, duke vonuar dhe cenuar rėndė pėrmirėsimin e jetės sė pėrditshme tė qytetarėve shqiptarė",- tha Malaj. Qeveria vazhdon qė tė realizojė njė nivel tepėr tė ulėt tė investimeve edhe gjatė muajve tė fundit. "Nė muajin tetor qeveria ka realizuar vetėm 5 miliardė lekė investime, ēka do tė thotė se sa do tė rritet rritmi i investimeve nė dy muajt e fundit tė vitit, ku investimet fizike janė tė vėshtira edhe pėr shkak tė periudhės sė vėshtirė. Qeveria nė vitin 2007 do tė ketė mosrealizime tė mėdha",- ka sqaruar Malaj. Duke analizuar buletinin e Ministrisė sė Financave, pėr treguesit fiskalė tė vitit 2007, Malaj ka deklaruar se, "nė vitin 2007, gjatė 10 muajve u realizuan vetėm 26 miliard lekė ose vetėm 37 % e investimeve vjetore, ku janė realizuar vetėm 41% e investime brendshme dhe vetėm 28% e investime me financim tė huaj. Qeveria ka pa realizuar pėr dy muaj e fundit tė vitit rreth 44 miliardė lekė ose 500 milionė dollarė, pra nė dy muajt e ardhshėm do tė duhet ēdo muaj tė bėhen 22 miliardė lekė investime".

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 4:14 pm

BB: Barra e taksave, Shqipėria renditet e 105-ta / 24 nentor 2007

Shqipėria ėshtė renditur nė vendin e 105 nga 178 vende tė marra nė studim, pėr barrėn e taksave qė paguan biznesi


Ndėrsa, pėrsa i pėrket numrit tė pagesave vendi ka njė pozicion mė poshtė, duke u renditur nė vendin e 132 nga 178 vende tė studimit

Shqipėria renditet nė vendin e 132 pėr pagesėn e taksave, sipas raportit tė fundit tė Bankės Botėrore "Paying Taxes" qė merr nė studim 178 vende. Sipas Bankės Botėrore ky raport botohet pėr herė tė dytė nga ky institucion dhe ėshtė vlerėsuar i njė rėndėsie tė veēantė, pėr tė dhėnat qė ai jep pėr vendet dhe renditjen e tyre. Raporti merr nė studim disa tregues nė pagesėn e taksave, si edhe bėn njė krahasim midis barrės sė taksave, kohės qė i duhet njė biznesi pėr tė paguar taksat, si edhe reformat e ndėrmarra nga ana e qeverive.

46.8% e fitimeve paguhen taksa

Pėr vitin 2007 Shqipėria vlerėsohet nga ana e Bankės Botėrore nė vendin e 105 pėrsa i pėrket normės sė taksave qė biznesi paguan. Taksat e paguara nga ana e biznesit nxirren nė krahasim me fitimet qė ka realizuar sipėrmarrja. Referuar studimit tė Bankės Botėrore, njė biznesi nė Shqipėri 46.8% e fitimeve i shkon pėr pagesėn e taksave. Nė kėtė barrė taksash bėjnė pjesė: taksa mbi tė ardhurat e Korporatės, qė zė 17.7% tė pagesės totale qė bėn biznesi; taksa mbi punėn, qė shkon nė 24.5% dhe taksat e tjera 4.6%. Nė normėn e taksave qė paguan biznesi janė pėrfshirė: taksa mbi punėn dhe sigurimet shoqėrore; taksa mbiu pronėn; taksa mbi shitjet dhe taksa mbi tė ardhurat.

Biznesi, 240 orė nė vit pėr pagesėn e taksave

Ky ėshtė edhe treguesi mė pozitiv pėr Shqipėrinė, nė raportin pėr taksat tė vitit 2007. Shqipėria renditet e 87 nė listėn me 187 vende, pėrsa i pėrket kohės qė biznesi ka harxhuar gjatė kėtij viti pėr pagesėn e taksave. Nė totalin prej 240 orėsh qė njė biznesi i duhen pėr tė paguar taksat, nė harkun kohor tė njė viti, 120 orė janė dashur pėr tė paguar taksėn mbi tė ardhurat e biznesit, 96 orė pėr tė paguar taksėn mbi punėn dhe 24 orė pėr tė paguar taksėn mbi konsumin.

Numėr rekord pagesash

Numri i total i pagesave pėr taksat nga biznesi nė Shqipėri, sipas raportit tė BB shkon nė 44. Sipas studimit, biznesi nė vend ka njė numėr tepėr tė lartė pagesash pėr taksat, duke u renditur nė vendin e 132 nga 178 vende tė marra nė studim. Nga kėto pagesa 13 biznesi i paguan pėr taksėn mbi tė ardhurat, 12 pėr taksėn mbi punėn dhe 19 pagesa realizohen mesatarisht nė njė vit nga biznesi, pėr pagesėn e taksave tė tjera.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeSat Nov 24, 2007 4:15 pm

Taksat, ndryshimet nė Paketėn 2008 / 24 nentor 2007

Biznesi i Vogėl dhe ai i Madh do paguajnė njė nivel tė njėjtė takse, nė nivelin 10 pėr qind
Viti 2008 do tė mbartė tė gjithė ndryshimet nė taksa dhe tatime tė realizuara gjatė Paketės sė dytė Fiskale tė kėtij viti. Ndryshimi kryesor, sipas Ministrisė sė Financave, gjatė pjesės sė parė tė vitit 2008 do tė jetė mbi tatimi mbi fitimin pėr Biznesin e Madh. Tatimi mbi fitimin do tė ulet nga 20% nė 10%, qė nė datėn 1 janar 2008. Tė njėjtėn normė tatimi mbi fitimin do tė paguajė edhe Biznesi i Vogėl, qė nė vitin 2008 do tė detyrohet qė tė mbajė edhe kontabilitet tė rregullt financiar. Si pasojė e kėsaj uljeje tė normės sė tatimit mbi fitimin, tė ardhurat nga ky tatim pėr vitin 2008 parashikohen nė rreth 14.4 miliardė lekė, nga rreth 22,900 miliardė lekė tė planifikuara nė buxhetin fillestar tė vitit 2007, me njė ulje prej 8.5 miliardė lekė, ose 37% tė kėtyre tė ardhurave.

Akcizat nė rritje

Nė buxhetin e vitit 2008 pritet qė tė reflektohet njė rritje e akcizės sė karburanteve me rreth 4 lekė/litėr. Rritja e akcizės pėr karburantet ėshtė futur nė fuqi qė nė 1 korrik tė kėtij viti dhe e njėjta masė e akcizės parashikohet qė tė zbatohet edhe gjatė vitit qė vjen. Njė ēmim mė tė shtrenjtė do tė paguajnė konsumatorėt edhe pėr pijet alkoolike gjatė vitit 2008, si pasojė e rritjes sė akcizave. Edhe akcizat e pijeve alkoolike janė rritur qė prej 1 korrikut tė kėtij viti. Rritja e akcizave ishte 10 lekė/litri pėr birrėn e diferencuar sipas sasisė sė prodhimit. Ndėrsa pėr verėn, verėrat e gazuara, vermut dhe verėra tė tjera me substanca aromatizuese, rritja e akcizės ėshtė 15 leke/litri. Njė barrė mė tė madhe fiskale parashikohet qė tė paguajnė pijet e forta, ku pėr pijet alkoolike me forcė alkoolike ndaj volumit mbi 12% akciza qė do tė paguhet, ėshtė 50 lekė/litri. 20 lekė/litri do tė jetė akciza pėr pijet alkoolike me forcė alkoolike, ndaj volumit deri nė 12%

Taksa mbi pagat

Aplikimi i taksės sė sheshtė 10% mbi tė ardhurat personale, duke filluar nga 1 korriku 2007, ka shtuar tė ardhurat nė buxhet. Tė ardhurat nga tatimi mbi tė ardhurat personale pėr vitin 2008 janė parashikuar, sipas Financave, qė tė arrijnė nė rreth 16.3 miliardė lekė, nga 13 miliardė lekė tė parashikuar pėr vitin 2007 (buxheti suplementar), me njė rritje prej rreth 25 pėr qind, duke arritur kėshtu nė 1.51 pėr qind tė PBB-sė nga 0.95 pėr qind e PBB-sė qė arritėn kėto tė ardhura nė vitin 2006. Me anė tė rritjes nė 10% tė tatimit mbi tė ardhurat, pėr tė gjithė kategoritė e pagave dhe trefishimit tė pagave tė referencės, pesha e kėtij tatimi nė buxhet ėshtė rritur ndjeshėm.

Taksa e makinave dhe pasurisė

Tė gjithė makinat e pėrdorura do tė vazhdojnė qė tė paguajnė taksa tė larta doganore edhe gjatė vitit 2008. Buxheti i vitit tė ardhshėm parashikon gjithashtu rritjen nė nivelin e taksave nacionale, duke konsideruar njė rritje tė taksės sė importit tė automjeteve tė pėrdoruara, reduktim tė taksės sė ditė-qėndrimit tė automjeteve tė huaja, taksės konsullore si dhe atyre portuale, duke filluar nga 1 korriku 2007. Rritjen nė nivelin e taksave vendore, respektivisht taksa e pasurisė pėr ndėrtesat tė cilat ndodhen nė pronėsi apo pėrdorim brenda territoreve tė fshatrave turistike, duke filluar nga 1 korriku 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 5:44 pm

Ulja me 10 pėr qind e kontributit, vetėm projekt

Pagesa e kontributeve nuk mund tė shkojė nė nivelin e taksės sė sheshtė, pasi kjo ėshtė e lidhur dhe me implikimet. “Nė kėtė rast do tė kishte implikime financiare, sepse kjo ėshtė njė skemė e cila duhet balancuar brenda vetes. E gjitha kjo mund tė bėhet vetėm nė njė perspektivė afatgjatė, ku do tė shihet nėse ne, duke ulur informalitetin, kemi kontribuues tė cilėt garantojnė balancimin e skemės me kontribute mė tė ulėta, pra ky do tė jetė njė objektiv”, - thotė zėvendėsministri i Financave, Shehu. Pra sipas tij, objektivi do tė jetė pėrmirėsimi i tė ardhurave, rritja e pėrfitimeve, pėr tė shikuar mė tej mundėsinė e uljes sė kontributeve, por pa kaluar menjėherė nė nivelin e taksės sė sheshtė. Kjo gjė, sipas zėvendėsministrit, sepse ka kosto financiare, tė cilat duhet pastaj qė tė pėrballohen me burime tė tjera tė buxhetit tė shtetit.


Pensioni i ushtarakėve nė 2008-n sa rrogat nė shtet

Pensionet e ushtarakėve janė nė proces shqyrtimi, por sistemi ekzistues ėshtė i padrejtė pėr vetė faktin sepse vendos shenjėn e barazimit pėr tė gjithė ushtarakėt, pavarėsisht se njė pjesė japin kontribute dhe ajo qė kėrkohet nga ushtarakėt nuk referohet ndaj njė sistemi qė e kanė edhe vendet e tjera tė NATO-s. “Ne po bėjmė rishikimin, por duke pasur parasysh njė parim qė ushtarakėt do tė vazhdojnė qė tė trajtohen brenda disa raporteve qė zbatohen edhe nga vendet e NATO-s, njėkohėsisht edhe duke zbatuar njė parim qė ata duhet tė mundohen qė tė pėrshtaten me kushtet mbas daljes nga shėrbimi ushtarak. Por njėkohėsisht edhe pėrfitimi do tė jetė sipas standardeve dhe nivelit ekonomik qė ka vendi ynė. Pra, nuk mund tė marrim pėrfitime, tė cilat shkojnė nė nivele tė tilla sa janė pagat e administratės publike. Pra e thėnė ndryshe, ato do tė jenė pėrfitime mbijetese, nė mėnyrė qė edhe ata tė jenė tė motivuar qė tė kėrkojnė mundėsi tė tilla pėr tė kompensuar tė ardhurat e tyre. Ne kemi pasur konsultime nė fazėn e parė. Ato janė konsideruar dhe tani mendojmė qė pėrsėri tė rihapim konsultimet vetėm, pasi tė kemi dalė me njė propozim tė ri”, - thotė zėvendėsministri Shehu.

1 Dhjetor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 5:45 pm

Ish-tė pėrndjekurit, qeveria 17 milionė USD pėr pensionin

Qeveria do tė pėrgatisė tė gjitha aktet nėnligjore qė do tė bėjnė tė mundur njė pėrdorim transparent tė fondit prej 17 milionė dollarėsh ndaj ish-tė pėrndjekurve, duke vendosur nė kėtė mėnyrė dhe njė radhė pagese dhe disa kritere pėr pėrfitimin nga ana e tė pėrndjekurve. Ndėrkohė nė kėtė proces ka akoma disa gjėra qė lidhen me identifikimin e listave dhe tė masės sė pėrfitimit qė duhet tė gėzojė secili i pėrndjekur, por njėkohėsisht Ministria e Financės po punon nė tė dyja drejtimet. Edhe institucionet e tjera janė duke pėrgatitur data-base-n, i cili do tė pėrcaktojė numrin e pėrfituesve dhe masėn e pėrfitimit dhe pastaj brenda kėtyre mundėsive financiare, do tė pėrcaktohet njė mėnyrė kompensimi apo shpėrndarjeje pėr tė pėrndjekurit. “E gjitha kjo do tė jetė nė kohė dhe nė pėrputhje me mundėsitė tona financiare. Skema ėshtė nė ligj, por momentalisht nuk kemi njė skemė, pasi skema e parė lidhet me vlerėsimin e situatės. Nė kėtė mėnyrė mbi bazėn e vlerėsimit tė situatės, ėshtė njė fazė e cila nuk ka pėrfunduar akoma. Vetėm pasi kjo tė ketė pėrfunduar, do tė bėhet edhe fazimi nė kohė i dhėnies sė kėtyre kompensimeve, sepse kjo nė njė farė mėnyrė kushtėzohet edhe nga mundėsitė financiare qė ka shteti”, - ka deklaruar zėvendėsministri i Financave, Sherefedin Shehu.

1 Dhjetor 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 7:25 pm

Kredi 670 mln USD pėr rrugėt
1-12-2007

BSH: Politika fiskale pėr 10 muajt e parė 2007 ka qenė shtrėnguese pėr zhvillimin ekonomik

Strategjia e qeverisė pėr 2008 do tė jetė ndėrtimi i rrugėve me kredi, kthimi i tė cilave fillon pas 5 viteve

Kreditė me terma tregtare pėr ndėrtimin e rrugėve do tė jenė strategjia e qeverisė pėr vitin 2008. Por nga ana tjetėr marrja e njė borxhi kaq tė madh, pėr njė qeveri qė nuk arrin tė kalojė as 40% tė investimeve, ėshtė kundėrshtuar nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar dhe opozita. Sipas FMN dyfishimi i deficitit buxhetor tė qeverisė paraqet rreziqe, nė njė kohė kur qeveria pėr vitin 2007 vazhdon qė tė ketė njė realizim tepėr tė ulėt tė investimeve. Investimet qė nė 2008 parashikohet qė tė arrijnė nė 1.2 miliardė dollarė mbeten tepėr tė vėshtira pėr t'u realizuar, nė njė kohė qė as kostoja e kėtij borxhi nuk bėhet e ditur dhe aq mė shumė mbeten enigmė bankat nga tė cilat do tė merren kreditė. Nė total, buxheti i vitit tė ardhshėm parashikon qė shpenzimet kapitale do tė jenė nė nivelin 105.9 miliardė lekė, nga tė cilat, investime me burime tė brendshme 38.9 miliardė lekė dhe me burime tė huaja 66.9 miliardė lekė. Ky nivel i shpenzimeve kapitale, sipas Financave, ėshtė 51.1% mė i lartė krahasuar me vitin 2007.
***********************************************************
Viti 2008 pritet qė tė jetė edhe i vetmi, nė tė cilin investimet qė do tė realizohen me financim tė huaj kapin tė tillė vlerė. Nė pėrqindje ndaj Produktit tė Brendshėm Bruto, niveli i kėtyre investimeve tė parashikuara shkon nė 6,22% nė buxhetin e vitit tė ardhshėm. Nėse e krahasojmė me shifrat e kėtij treguesi pėr 8 vitet e fundit, borxhi qė do tė merret gjatė vitit 2008 pėr tė financuar investimet nė vend, ėshtė sa dyfishi. Vitet me treguesin mė tė lartė tė investimeve me financimi tė huaj kanė qenė 2000 dhe 2001, ku treguesi i mėsipėrm sipas Ministrisė sė Financave ka qenė nė nivelin e 3.29%. Por nga ana tjetėr vihet re njė pėrgjysmim i investimeve me fonde tė brendshme. Gjatė vitit 2008 investimet nė buxhet me financim tė brendshėm pėsojnė njė rėnie tė ndejshme, duke zėnė vetėm 3.62 pėr qind tė Produktit tė Brendshėm Bruto, nga 5 pėr qind qė ishte ky tregues nė vitin 2007. Niveli i investimeve me financim tė brendshėm mbetet i ulėt nėse e krahasojmė me vitet e fundit. Duke zhvilluar njė politikė financimi tė investimeve me rritje tė borxhit, gjatė vitit 2008 qeveria do tė paguajė mė shumė interesa pėr kreditė e marra. Referuar relacionit tė buxhetit, shpenzimet korrente rriten me rreth 7.2% kundrejt njė viti mė parė. Njė pjesė e kėsaj rritjeje i dedikohet rritjes sė interesave me rreth 18.3%, respektivisht interesat e brendshme parashikohet tė rriten me 17.2% dhe interesat e huaja rriten me 26.5%.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 7:28 pm

Qeveria borxh 45 mln euro me interes variabėl
1-12-2007

Kosto totale e parashikuar pėr kėtė projekt arrin nė 60,1 milion euro, njė pjesė e financuar nga qeveria

Levan-Vlorė
Qeveria ka miratuar marrėveshjen e kredisė me dy banka pėr financimin e rrugės Levan-Fier. Qeveria ka nėnshkruar dje nė emėr tė qeverisė shqiptare dy marrėveshje huaje me Bankėn Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH) dhe Bankėn Europiane tė Investimeve (BEI), pėr financimin e projektit tė rrugės Levan-Vlorė, pjesė e seksionit Pan Europian tė Korridorit tė VIII-tė. Bėhet fjalė pėr njė shumė prej 45 milionė euro, e cila do tė huazohet pėrkatėsisht ngaBERZH, me njė hua prej 22 milionė euro dhe BEI, me njė hua prej 23 milionė euro. Interesat qė do tė paguhen pėr kredi, sipas marrėveshjes do tė jenė nė bazė tė ecurisė sė tregut. Ndėrkohė marrėveshjet janė pėrshėndetur edhe nga pėrfaqėsuesit e BERZH-it dhe BEI-t, tė cilėt kanė vlerėsuar bashkėpunimin e mirė me qeverinė shqiptare. Projekti parashikon ndėrtimin e segmentit rrugor Levan-Vlorė, tė gjatė 24.2 km, me katėr korsi dhe paraqitet pėr miratim nė kuadrin e pėrmbushjes sė objektivave tė qeverisė shqiptare, pėr sigurimin e njė infrastrukture rrugore kombėtare nė standardet ndėrkombėtare. Kosto totale e parashikuar pėr kėtė projekt arrin nė 60,1 milionė EUR pėrfshirė edhe kontributin e Qeverisė Shqiptare qė pėrballon taksat, shpronėsimet dhe TVSH. Kreditė e BERZH-it dhe BEI-t do tė pėrdoren pėr tė pėrballuar koston e ndėrtimit tė rrugės, ndėrsa granti i Qeverisė Italiane do tė pėrdoret pėr tė pėrballuar shėrbimet e Konsulencės dhe tė Supervizionit

Termat e huasė sė akorduar nga BERZH janė:

Principali22,000,000.00 EUR
Maturimi15 vjet
Periudha pa pagesė principali3 vjet
Komisioni i Angazhimit 0,5 % nė vit
Interesi ėshtė variabėl mbi bazėn e tregut
Komisioni Fillim-Mbarim 1% e shumės sė kredisė, i cili pėrballohet nga fondet e kredisė

Termat e huasė sė akorduar nga BEI janė:

Principali23,000,000.00 EUR
Maturimi20 vjet
Periudha pa pagesė principali5 vjet
Financimi total
BERZH me njė hua prej22 milionė EUR
BEI me njė hua prej23 milionė EUR
Kooperacioni Italian me njė grant prej0.8 milionė EUR
Kontributi i qeverisė shqiptare14.3 milionė EUR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeSat Dec 01, 2007 7:29 pm

Kriza e naftės, ēmimi 100 $ nė 2008
1-12-2007

Kėto janė parashikimet pėr ēmimin e naftės nė vitin 2008 nga specialistėt e bursave ndėrkombėtare

Gjatė ditės sė djeshme njė fuēi naftės ėshtė shitur nė tregjet ndėrkombėtare, me rreth 91 dollarė pėr fuēi, duke pėsuar njė rėnie tė lehtė me rreth 2% krahasuar me njė ditė mė parė. Nga 70 dollarė qė ishte nė muajin gusht tė kėtij viti, njė fuēi naftė mbėrriti nė 100 dollarė pak javė mė parė, ndėrsa sėrish ēmimet kanė filluar qė tė bien. Kėrkesės sė vazhdueshme tė SHBA-sė dhe fuqive tė tjera industriale pėr rritjen e prodhimit tė naftės, vendet e OPEC-ut i janė pėrgjigjur. "Ne mendojmė se ka njė ofertė tė mirė nė treg tė naftės dhe rritja e ēmimeve vjen si pasojė e spekulimeve nė treg dhe tensioneve gjeopolitike".

Ecuria vjetore e ēmimit

Ēmimi i naftės nė tregjet ndėrkombėtare e filloi vitin rreth nivelit 55 USD/fuēi, pėr tė arritur nivelin mbi 90 USD/fuēi, nė fund tė muajit nėntor. Rritja e ēmimit gjatė vitit 2007, jo vetėm e kompensoi uljen e gjashtėmujorit tė dytė tė vitit 2006, por e ēoi nivelin e ēmimit nė nivele tė paarritura mė parė. Pas rritjes sė vazhduar tė ēmimit tė naftės qėndron ngushtimi i ofertės dhe rritja e pandėrprerė e kėrkesės, sidomos nga Kina dhe ShBA. Edhe pse kėrkesa botėrore pėr naftė mbetet e lartė, ritmi i rritjes sė saj ka shfaqur tendencė nė rėnie. Krahas kėrkesės sė lartė, tensioneve dhe paqartėsisė gjeopolitike nė vendet prodhuese tė naftės dhe afrimit tė stinės sė ftohtė nė hemisferėn veriore, nė rritjen e ēmimit tė naftės ka ndikuar edhe zhvlerėsimi i dollarit gjatė muajit shtator. Rėnia e vlerės sė dollarit amerikan, kundrejt shumė monedhave ndėrkombėtare, ka ndikuar nė uljen e fuqisė blerėse tė tė ardhurave tė prodhuesve tė naftės dhe rritjen e fuqisė blerėse tė konsumatorėve me tė ardhura nė monedha tė tjera. Pavarėsisht rritjes sė vazhdueshme, ēmimi i naftės nė terma realė, i rregulluar me kursin e kėmbimit dhe inflacionin, ėshtė mė i ulėt sesa nivelet e arritura gjatė episodeve tė mėparshme tė krizave tė naftės. Nė tė njėjtėn kohė shumė ekonomi po shfrytėzojnė burime alternative energjie, duke pakėsuar varėsinė nga nafta. Pėr pasojė, vlerėsohet se ndikimi i ēmimit tė lartė tė naftės nė rritjen globale ekonomike mbetet i kufizuar. Parashikimet pėr ēmimin e naftės gjatė vitit 2008 lėvizin nė njė bandė vlerash, ku rasti ekstrem i vlerave tė larta parashikon qė ēmimi t'i afrohet nivelit 100 USD/fuēi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:01 pm

PD: Te ulen tarifat celulare
E Premte, 07 Dhjetor 2007

Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, paralajmeroi dje ulen e cmimeve per sherbimet e telefonise celulare AMC dhe Vodafone. Indirekt, ministri, duke iu pergjigjur ankesave te deputeteve brenda grupit demokrat per cmimet e larta, qe konsumatori shqiptar paguan per celularin, tha se tregu do liberalizohet. Veprim qe do te shoqerohet me uljen e cmimeve, si rezultat i konkurrences me te madhe ne treg. "Shume shpejt do te hartohet projektligji per tarifat e operatoreve celulare", premtoi Olldashi. Nderkohe qe garantoi se tregu i telefonise celulare do te liberalizohet me hyrjen e operatorit te trete edhe te katert celular. Reagimi i ministrit erdhi pas ankeses se deputetit demokrat, Blerim Cela. Demokrati u ankua per cmimet e larta qe konsumatori shqiptar paguan per perdorimin e sherbimit te telefonise celulare. "Ne paguajme cmime trefish me te larta se Evropa per telefonine celulare. E kjo nuk eshte drejte, krahasuar me ritmet tona", u ankua Cela. Sipas tij, dy kompanite e telefonise celulare, AMC e Vodafone, aplikojne tarifa shume te renda dhe situata nuk po ndryshon. Ne nje konkluzion te tille ka arritur kohe me pare edhe Komisioni hetimor parlamentar, i cili vuri ne dukje se shqiptaret paguajne tarifat me te larta ne te gjithe boten per sherbimin celular. Fakt i kritikuar dje nga foltorja e Kuvendit dhe nga demokrati Cela, i cili nuk i kurseu kritikat per sherbimin teper te shtrenjte dhe nderhyrjet qe duhen bere per te lehtesuar disi xhepat e shqiptareve.

Ministri i Transporteve, Olldashi, ka paralajmeruar nje muaj me pare, liberalizimin e tregut te telefonise celulare. Ai ka theksuar se shume shpejt do te aktivizohet leja e katert per tregun e telefonise celulare, menjehere pas aktivizimit te operatorit te trete "Eagle Mobile". Sipas te dhenave rezulton se, nga ana teknike e licencimit te operatorit te trete eshte gati. Leja mund te shitet kundrejt nje tenderi te hapur nderkombetar. Ofertuesi qe do te ofroje vleren me te larte monetare dhe qe do te kete eksperience ne telekomunikimin mobile do te kualifikohet. Nje shqetesim te tille per rritjen e tarifave te telefonise celulare e kane paraqitur dhe perfaqesues te opozites, te cilet kane ngritur dhe nje komision, por qe ende nuk eshte bere i ditur raporti perfundimtar i ketij komisioni, te kryesuar nje vit me pare nga Ceka. Gjithsesi, tashme shqetesimi ka kaluar dhe ne radhet e mazhorances.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:02 pm

Pasagjeri i 1 milion-te, fluturon me "Alitalia"
E Premte, 07 Dhjetor 2007

Kompania e fluturimeve ajrore "Alitalia" do te transportoje pasagjerin e 1 milion-te qe do te fluturoje nga Aeroporti Nderkombetar "Nene Tereza". Per te celebruar kete arritje, dje zyrtare te Aeroportit dhe "Alitalia" ofruan nje cmim per Alma Totokoci me nje fluturim AZ 511 me destinacion Milanon. Me kete rast, kompania ajrore ka ofruar nje bilete udhetimi per fituesen e vlefshme per nje vit me destinacion Tirane-Milano-Tirane. Pergjegjesi i "Alitalia"-s per Aeroportin e Tiranes, Luca Foltran, tha se cmimi ka nje vlere jo vetem simbolike, por tregon edhe nje mirenjohje te thelle ndaj "Alitalia", e cila gjate viteve te fundit ka perforcuar lidhjet ne Evropen Juglindore dhe ne Ballkan. Kompania ofron fluturime cdo dite nga Aeroporti i Tiranes ne ate te Romes dhe Milanos. Vetem kete vit kane udhetuar me kete kompani 185 mije pasagjere.

Kalimi ne administrim privat i Aeroportit te Rinasit ka qene praktika me e suksesshme koncesionare ne keto 15 vitet e fundit. Ministri i Transportit dhe Telekomunikacionit, Sokol Olldashi, lajmeroi nje dite me pare se, shume shpejt kompania, qe ka marre ate me koncesion, "Airport Partners", do te nise fazen e dyte te investimeve per zgjerimin e metejshem te kapaciteteve. Deri me tani eshte kryer nje investim rreth 50 milione dollare ne te cilin perfshihet ndertimi i nje rruge te re nga Tirana ne Rinas dhe ndertimi i terminali te ri per pasagjeret. Shoqeria "Airport Partners" synon te pesefishoje numrin e pasagjereve qe shfrytezojne Rinasin, nga 1 milion aktualisht ne 3 milione ne vitin 2010. Sipas "Tirana Aeroport Partners", 5 kompanite ajrore kryesuese per nga numri i pasagjereve gjate 9-mujorit jane "Alitalia" me 20% te pasagjereve, "Albanian Airlines" 17%, "Austrian Airlines" 11,2%, "Belle Air" 11,1% dhe "Malev Hungarian Airlines" 8,5%. Aktualisht ne Aeroportin Nderkombetar te Rinasit operojne rreth 13 kompani ajrore, "Adria Airways", "Albania Airlines", "Alitalia", "AlpiEagles", "Austrian Airlines", "Belle Air", "British Airways", "Club Air", "AHemus Air", "Jat Airways", "Malev Hungarian Airlines", "Oympic Airlines", "Turkish Airlines" si dhe operatore te ndryshem carter.

Investimi i parashikuar nga koncesionaret sipas marreveshjes per Rinasin kap shifren 83 milione euro. Koncesioni, i cili do te zgjase 20 vjet, eshte i formes BOOT (Nderto- Zotero-Opero-Transfero), per projektimin, ndertimin, financimin, operimin dhe mirembajtjen e infrastruktures se sherbimeve ne perputhje me specifikimet e master-planit per zhvillimin e aeroportit.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:02 pm

Fullani: Pa stabilitet makroekonomik, nuk ka zhvillim
E Premte, 07 Dhjetor 2007

Debati ne lidhje me orientimin e politikave monetare dhe ato qe kane te bejne me stabilitetin financiar eshte shnderruar ne nje tradite e finalizuar tashme nga Banka e Shqiperise ne nje konference te pervitshme. Guvernatori i Bankes se Shqiperise, Ardian Fullani, tha se stabiliteti makroekonomik eshte themelor dhe nje pararendes i te gjitha zhvillimeve te tjera te rendesishme ekonomiko-financiare. "Pa stabilitet makroekonomik nuk ka rritje, nuk ka investime te huaja, nuk ka rishperndarje e per rrjedhim, nuk ka zhvillim ne pergjithesi", shtoi ai. Per here te pare, pas shume vitesh te veshtira tranzicioni, autoritetet shqiptare duhet te kene pronesi te plote mbi programet afatmesme te zhvillimit te vendit. Eshte kjo arsyeja qe BSH-ja prej kohesh eshte angazhuar ne nje proces te gjithanshem te studimit dhe te perzgjedhjes se alternativave me te mira, shtoi Fullani.

Ne kete konference marrin pjese eksperte te bankave qendrore dhe te institucioneve financiare nderkombetare, akademike te njohur, perfaqesues te sistemit bankar dhe te institucioneve te tjera ne vend, si dhe shume personalitete te tjera te vendit dhe te huaja.

Ne fokus te saj jane strategjite e politikes monetare per ekonomite e vogla, te cilat jane te detyruara "te jetojne" nen hijen e Eurozones, pjese e se ciles do te behen ne nje periudhe afatgjate. Sot stafi i Bankes se Shqiperise do te prezantoje progresin e bere nga institucioni gjate vitit 2007, ne lidhje me pergatitjet per adoptimin e regjimit te ri te politikes monetare ne te ardhmen. Ne perfundim te kesaj konference, do te organizohet edhe ceremonia e Cmimit te Guvernatorit per Diplomen me te Mire, ku Guvernatori i Bankes se Shqiperise, Ardian Fullani, do t'i akordoje cmimet perkatese studenteve qe kane paraqitur tre temat me te mira te perzgjedhura ne fushen e sistemit bankar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:03 pm

Borxhi, shitet obligacioni 7-vjecar
E Premte, 07 Dhjetor 2007

Per here te pare ne historine e saj, qeveria ka shqiptare ka blere borxh, nepermjet nje obligacioni 7-vjecar, afati me i gjate i maturimit te huas deri me tani. Ministria e Financave ne bashkepunim me Banken e Shqiperise realizuan ankandin e pare te shitjes se obligacionit 7-vjecar, me nje shume 6 miliarde leke dhe qe do te shlyhet deri ne vitin 2014. Burimet ne Ministrine e Financave, pasi vleresuan sukses zhvillimin e ankandit, njoftuan se interesi i obligacionit 7-vjecar eshte me shume se 10 per qind. Nga kjo nisme, qeveria pritet te ule kostot e kthimit te borxhit, per shkak te zgjatjes se afateve te shlyerjeve. Nga ana tjeter, ata qe blejne kete borxh, qe mund te jene edhe individe, mund te perfitojne interes me te larte. Burimet ne Ministrine e Financave bejne te ditur se, tashme ka nje strategji te huamarrjes qeveritare, e cila parashikon zgjatjen e afateve te emetimit te letrave me vlere te qeverise. Me se shumti deri me tani qeveria i ka plotesuar nevojat per shpenzime me borxh te brendshem me afat kthimi jo me shume se nje vit. Ministria e Financave, ne kuader te hedhjes ne treg te instrumentit te ri te letrave me vlere, ka bere gati edhe te gjitha modalitetet, te cilat do t'u behen te ditura bankave te nivelit te dyte nepermjet nje shkrese te posacme. Sipas rregullores se financave, subjektet te cilet kane te drejte te marrin pjese ne ankand per blerjen e obligacioneve jane bankat e nivelit te dyte, te cilat kane edhe licencen perkatese per kete proces. Por, nderkohe, obligacionet mund te tregtohen ne tregun sekondar ndermjet bankave, individeve etj. Interesi i obligacioneve do te jete i ndryshueshem, bazuar ne mesataren e interesave te bonove te thesarit me afat maturimi 1-vjecar.

Si llogaritet interesi

Interesi i obligacionit 7-vjecar do te llogaritet mbi bazen e interesave mesatare te ponderuara te 3 ankandeve te fundit te emetuara perpara zhvillimit te ankandit te obligacioneve. Nderkohe qe shtesa mbi interesin do te percaktohet nga rezultati i ankandit. Bankat do te marrin pjese ne ankand me opsionet e ndryshme te marzhit per shuma te ndryshme te ofruara, bejne te ditur burimet ne Ministrine e Financave. Keshtu vlera me e larte e ketij marzhi e pranuar nga Ministria e Financave plus interesin e ndryshueshem perben kuponin, i cili do te zbatohet ne menyre uniforme per te gjitha kerkesat fituese. Emetimi i obligacioneve e afat maturimi 7-vjecar nga ana tjeter eshte nje sinjal se, ekonomia vendase e ka kaluar fazen e veshtire te tranzicionit. Edhe bankat e nivelit te dyte kane filluar te ofrojne sherbimet e kursimeve me afat maturimi 5-vjecar dhe te kredive me afat kthimi 15 deri ne 20 vjet. Kjo shperndarje e borxhit ne vite pritet te ule efektet shok ne interesat e bonove te thesarit ne periudha te caktuara dhe sidomos ne fund te vitit, jane shprehur zyrtaret e Ministrise se Financave.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:04 pm

Janar 2008, kompanite standarde te reja raportimi
E Premte, 07 Dhjetor 2007

Duke filluar qe nga 1 janari 2008, institucionet financiare (bankat dhe shoqerite e sigurimeve) dhe shoqerite e tjera tregtare do te raportojne bilancet e tyre sipas standardeve Nderkombetare te Kontabilitetit e Raportimit Financiar. Lajmin e dha ministri i Financave, Ridvan Bode, gjate nje takimi ne kuader te forcimit te standardeve te raportimit financiar per sipermarrjet private dhe publike do te jete zbatimi i Standardeve te reja Kombetare te Kontabilitetit e te Raportimit Financiar. Ministri Bode tha se shoqerite e tjera do te zbatojne standardet kombetare te pergatitura, duke iu referuar standardeve nderkombetare. Sipas tij, ne jemi te angazhuar per krijimin e nje sherbimi te standardeve evropiane dhe po punojme per hartimin dhe zbatimin e nje kuadri ligjor modern per financat publike, ne perputhje me standardet nderkombetare. "Reformat, qe do te ndermerren ne kete fushe, synojne permiresimin e sistemit te raportimit financiar nga sipermarrjet private dhe publike, minimizimin e informalitetit, rritjen e transparences fiskale te qeverise dhe mbrojtjen e interesave te publikut ne teresi", tha Bode.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:05 pm

Televizoret, “Samsung” kryeson ne treg
Dhjetor 2007

“Samsung” eshte marka me e perhapur e televizoreve ne vendin tone. Gati nje ne dy televizore qe perdoren aktualisht ne Shqiperi mban logon “Samsung”. Sipas nje studimi te kryer kohet e fundit, u konstatua se 86 ne 200 qytetare qe dispononin televizore e kishin pikerisht te markes “Samsung”. Po ashtu, 80 prej tyre do te preferonin perseri kete marke ne rast se do te blinin nje televizor te ri. Pra gjigandit koreanojugor te televizoreve i takon 43 per qind e tregut vendas. Me pas vijojne markat e tjera prestigjioze si “Sony”, “LG”, “Panasonic”, “Sharp” dhe “Philips”.

Tendenca e ketyre koheve konfirmon rritjen e interesit te shqiptareve per t’i shtuar ambienteve te shtepise televizoret e fjales se fundit te teknologjise, me ekran te sheshte apo plazma, duke zevendesuar televizoret tradicionale me ngjyra (konvencionale). Sipas te njejtit studim, mesohet se 95 per qind e personave te pyetur kane momentalisht nje televizor konvencional. Nderkaq nga statistikat e shitjeve ne tregun vendas keto gjashte muajt e fundit rezulton se pothuajse gjysma e televizoreve te shitur jane me ekran te sheshte apo plazma. Revolucioni i shume viteve me pare kur televizoret bardh e zi dolen nga skena duke i lene vendin kolorit, po perseritet me televizoret LCD dhe plazma, te cilet po perqafohen nga tregu me nje shpejtesi te madhe. Elegante ne pamje dhe dizajno, keta televizore ofrojne edhe kualitetin me te mire te videos dhe audios. Gjithashtu, keta televizore pershtaten me se miri me strukturen e re te transmetimit dixhital te definicionit te larte (HD).

Sipas drejtores se marketingut te kompanise me te madhe te shitjes se elektroshtepiakeve, Johana Korimi, kerkesa per televizoret me ekran te sheshte po rritet perdite. Markat me te vleresuara ne tregun shqiptar jane “Sony”, “Sharp”, “Samsung”, “LG” etj. Tregtia me pajisjet elektroshtepiake ne vendin tone po njeh rritje. Teknologjite e reja qe ndryshojne me shpejtesi, mberrijne ne tregun shqiptar ne te njejten kohe me pjesen tjeter te Evropes. Shtimi i games se produkteve elektroshepiake ka krijuar hapesira per cmime me prane xhepit te konsumatorit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:05 pm

Bllokohet makina me bolier solari
Dhjetor 2007

Policia e Fierit bllokon nje automjet tip “Nissan Pajero”, i cili kishte te montuar nje bolier me kapacitet 300 litra, qe dyshohet se perdorej per vjedhje te solarit ne zonen e Patosit. Mjeti eshte hasur ne vendin e quajtur “Vija e Ngjales”, ndersa ne karroceri eshte vene re i modifikuar nje bolier. Automjeti eshte braktisur prej drejtuesit, ne kohen kur eshte pikasur nga nje patrulle policore gjate oreve te para te mengjesit te djeshem. Burimet zyrtare pohuan per gazeten se ne rrugen dytesore, qe lidh fshatin Sheqishte me Fierin, u bllokua mjeti me targa VL3932A dhe u identifikua pronari qe u shpall ne kerkim. Drejtuesit i eshte bere shenje per te ndaluar, por ka refuzuar, duke mos iu pergjigjur postbllokut. Ne vendngjarje ka shkuar edhe nje grup ekspertesh qe ka kryer hetimet per kete rast. Gjate keqyrjes se mjetit eshte vene re se sedilet e pasme ishin hequr dhe ne vendin e tyre ishte montuar nje bolier me kapacitet 300 litra dhe dy zorra, qe perdoreshin per te shkarkuar solarin. Ekspertet kane marre gjurmet e gishtave te gjetura ne mjet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:06 pm

Priten emigrantet, nuk ka certifikata
Dhjetor 2007

Gjirokaster - Prej dy ditesh, qytetaret e Gjirokastres nuk mund te pajisen me certifikata ne sportelet e gjendjes civile ne bashkine e qytetit. Aktualisht zyrat e gjendjes civile ne bashki nuk disponojne me kontingjente certifikatash per te pajisur qytetaret e interesuar. “Perpara nje muaji ne kemi vendosur ne dijeni Drejtorine e Pergjithshme te Gjendjes Civile ne lidhje me problematiken e kontingjenteve te pakta te certifikatave”, pohojne drejtuesit e gjendjes civile ne bashkine e qytetit. Nderkohe ditet e fundit qytetaret gjirokastrite nuk mund te plotesojne dot dokumentet e ndryshme si shkak i mungeses se certifikatave. Me i ndjeshem behet ky problem per emigrantet qe pritet te mberrijne keto dite ne vendlindje, te cilet ditet e pushimeve do t’i shfrytezojne edhe per plotesimin e dokumenteve te ndryshme per pajisjen me leje qendrimi ne shtetin fqinje, Greqi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:09 pm

Dogana, 71 masa per shmangie nga detyrimet
Dhjetor 2007

Dogana e Elbasanit fshikullon subjektet qe u shmangen detyrimeve doganore dhe qe kane mangesi ne dokumentacion. Sipas drejtoreshes se kesaj dogane, Teuta Balliu, kete fund viti jane rritur kontrollet per abuzime dhe shkelje te Kodit Doganor. Kontrollet jane ashpersuar vecanerisht kohet e fundit, pas konstatimit te disa rasteve qe tentuan te fshehin sasine e mallrave dhe qe kishin parregullsi ne dokumentacion. “Per kete qellim jane organizuar kontrolle treshe edhe me pjesemarrjen e antikontrabandes. Ne disa subjekte u konstatuan parregullsi ne dokumentacionin e shoqerimit te mallrave dhe ne disa te tjera u gjeten me shume mallra nga sa ishin deklaruar. Per keto subjekte u aplikuan gjoba dhe masa ndeshkimore”, tha dje per “Koha Jone” drejtoresha Balliu. Ajo shtoi se gjate muajve te fundit jane ndeshkuar 71 individe dhe subjekte private.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeFri Dec 07, 2007 11:11 pm

Shqiperia, portet si ne Afrike
Dhjetor 2007

Shqiperia bashke me 13 vende te tjera, kryesisht afrikane, paraqitet me performancen me te renduar te transportit detar. Klasifikimi eshte bere dje nga BIMCO, organizata me e madhe e transportit detar, ne lidhje me lehtesirat e levizjes se anijeve ne 106 vende te botes. Flamujt me performancen me negative, paraqiten Shqiperia, Bolivia, Kamboxhia, Kongo, Kosta Rika, Hondurasi etj. Klasifikimi ka marre ne konsiderate nje sere indikatoresh, qe kane te bejne me pronesine ende shteterore, standardet, aderimi ne konventat nderkombetare etj. Klasifikimi i BIMCO eshte bere me qellimin e orientimit te anijeve per destinacionet e tyre te udhetimit. Organizata, qe ka bere klasifikimin, eshte grupimi me i madh privat ne bote i transportit detar. Themelimi i saj daton me 1905 ne Danimarke, ku zoteruesit e 112 anijeve u mblodhen per mundesite e permiresimit te industrise se transportit detar. Qe nga kjo kohe, ajo ka anetare mbi 900 pronare anijesh nga 120 vende te botes.

Vendet me performancen me negative te transportit detare dhe porteve:

Shqiperia
Bolivia
Kamboxhia
Kongo
Kosta Rika
Hondurasi
Kenia
Madagaskari
Mongolia
Koreja e Veriut
Sao Tome dhe Principe
Surineme
Siria
Tailanda

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeMon Dec 31, 2007 6:50 pm

Borxhi qeveritar, interesat kapin 8.5%

Interesat e Bonove tė Thesarit shkojnė nė nivelin mė tė lartė tė gjithė vitit 2007

Interesat e borxhit qeveritar i janė ofruar ndjeshėm nivele mė tė larta tė emetuara gjatė viteve tė fundit, pavarėsisht premtimit tė Ministrisė sė Financave pėr njė kosto nė ulje tė borxhit tė brendshėm.

Kostoja e borxhit qeveritar ka pėsuar njė rritje tė re gjatė fundit tė vitit 2007, periudhė nė tė cilėn bankat duket se janė mė tė interesuara pėr tė drejtuar nė favor tė tyre interesat nė rritje. Nė ankandin e fundit tė zhvilluar gjatė ditės sė djeshme nga ana e BSH-sė, interesat e bonove tė emetuara kanė arritur njė nivel nė 8.5%. Ky interes ėshtė rreth 0.5 pikė pėrqindje mė i lartė se ai me tė cilin janė ofruar bonot e thesarit gjatė 2 muajve mė parė. Interesat e borxhit qeveritar i janė ofruar ndjeshėm nivele mė tė larta tė emetuara gjatė viteve tė fundit, pavarėsisht premtimit tė Ministrisė sė Financave pėr njė kosto nė ulje tė borxhit tė brendshėm.

Kontrolli mbi borxhin qeveritar

Megjithėse Banka e Shqipėrisė mbetet njė nga mbajtėsit kryesorė tė borxhit qeveritar, pjesa tjetėr e kėtij borxhi kontrollohet nga pak banka tė nivelit tė dytė, qė nė raste tė caktuara mundohen qė tė shfaqin ndikimin e tyre nė pėrcaktimin e interesave. Gjatė gjithė vitit 2007 Ministria e Financave ka paraqitur skemėn e saj pėr rritjen e afatit tė maturimit tė borxhit qeveritar dhe pėr shtimin e pjesėmarrėsve nė ankandet e emetimit tė bonove tė thesarit, qė mbeten edhe instrumentet kryesore tė marrjes borxh tė qeverisė. Por, pavarėsisht kėtij fakti, kostoja e borxhit qeveritar ėshtė e lartė. Niveli prej 8.5% i bonove tė thesarit, qė nė dallim nga depozitat e kthejnė interesin qė nė fillim tė periudhės, mbetet tepėr i lartė.

Kredia mė e shtrenjtė

Njė pjesė e bankave tė nivelit tė dytė dhe institucioneve tė ndryshme financiare e pėrdorin nivelin e interesave tė borxhit qeveritar, si interes bazė pėr tė dhėnė njė kredi. Mbi kėtė interes caktohet njė shtesė tjetėr interesi pėr riskun qė mbart klienti. Kėshtu, niveli i interesave tė borxhit qeveritar ėshtė njė nga faktorėt kryesorė nė caktimin e interesave tregtarė tė bankave tė nivelit tė dytė. Njė bankė nuk mund tė japė kredi me risk poshtė nivelit tė interesave qė shet qeveria letrat me vlerė, pasi ajo ėshtė e lirė nė blerjen e kėtyre investimeve nė treg.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 7:37 pm

Rritja ekonomike, favore dhe disfavore
E Hene, 14 Janar 2008

Ekonomia shqiptare ka mundesi dhe hapesira per rritje me shume se ritmet aktuale 6 per qind, por kriza e renduar energjetike, qe ka shoqeruar me mosharmonizim reformash ne disa sektore, kane frenuar mundesite reale te mireqenies se pergjithshme. Por, nga ana tjeter, zhvillimet ne sektorin e turizmit dhe sherbimeve ne teresi, bashke me nje tendence pozitive te rritjes eksporteve, pritet t’i japin nje shtyse pozitive ritmeve te rritjes. Te dhenat e bazuara ne parashikime tregojne se Shqiperia se bashku me Rumanine dhe Malin e Zi kane pasur rimet me te larta te rritje gjate ketij viti me 6 per qind. Nderkohe qe parashikimet flasin per nje tendence pozitive gjate viteve ne vazhdim. Sipas Bankes Boterore, ne raportin e perspektives se rritjes globale te ekonomise per vitin 2008 Shqiperia do te kete nje rritje ekonomike 6% kete vit dhe 6.2% gjate vitit 2009. Banka Boterore parashikon nje ngadalesim te rritjes se GDP-se ne ekonomite evropiane, duke theksuar se vetem Shqiperia, Hungaria dhe Turqia bejne perjashtim, ekonomite e te cilave ndryshe nga ato te vendeve te tjera do te vazhdojne te rriten edhe pergjate 2008. Ne vendin tone, rritja ekonomike do te vazhdoje te mbeshtetet ne kerkesen e shumte te brendshme, e cila do te vazhdoje te nxitet nga kreditimi, por edhe nga nje rritje e investimeve publike. Ne vendet e tjera te Evropes, kerkesa e brendshme pritet te ulet ne menyre te lehte nga rritja e forte e koheve te fundit, nga kontributi i konsumit privat dhe renia e investimeve me 0.2% ne 2008. Ekonomia boterore do te kete nje rritje me te ulet gjate 2008 per shkak te paqendrueshmerise financiare, te shkaktuar ne Shtetet e Bashkuara nga kriza e kredive, cmimi i larte i energjise dhe ndryshueshmeria e kursit. Forcimi i kushteve te kredise nderkombetare dhe dobesimi i kerkeses se jashtme, renia e rritjes ekonomike pritet te perfshije te gjithe rajonin e Evropes Juglindore. Ne disa vende, inflacioni eshte rritur, per shkak te kerkeses se larte te brendshme dhe rritja e cmimit te ushqimeve dhe karburanteve e perkeqesuan situaten ekonomike ne Bullgari dhe Rumani.

Mirepo pavaresisht rritjes me te larte se rajoni, Shqiperia mbetet vendi me nivelin me ulet te Prodhimit te Brendshem per fryme, sepse trasheguam nje baze me te ulet se fqinjet nga periudha komuniste.

Ne shkalle nderajonale, rritja ekonomike ne Evropen Qendrore dhe Lindore ka shenuar nje renie ne 6.0% per vitin 2007, nga 6.5% qe ishte ne vitin 2006, e ardhur si pasoje e rritjes se shpejte te kredive dhe pagave reale, qarkullimit te larte te kapitalit dhe hyrjes se madhe te te ardhurave nga emigracioni. Rritja ekonomike ne Shqiperi per vitin 2008 do te mbeshtetet si nga sektori i sherbimeve, qe aktualisht perben dhe pjesen me te madhe te PBB, i mbeshtetur nga sektoret e ndertimit e te industrise, sektore qe po peshojne gjithnje e me teper ne PBB. Sektori i bujqesise gjate gjithe ketyre viteve te ekonomise se tregut ka ndjekur nje trend gradual renes, si per sa i perket peshes se tij ne PBB, ashtu dhe ne kontributin qe ky sektor ka pasur ne rritjen e PBB. Megjithate, potencialet per rritjen jane me te medha se ritmet aktuale 6%.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Ekonomi... Empty
MesazhTitulli: Re: Ekonomi...   Ekonomi... Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ekonomi...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: EkoNoMiA E BiZneSi-
Kėrce tek: