AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 10 Miliarderet e muzikes....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

10 Miliarderet e muzikes.... Empty
MesazhTitulli: 10 Miliarderet e muzikes....   10 Miliarderet e muzikes.... Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 8:33 pm


Muzika pop quhet me tė drejtė njė trampolinė pėr talentet e reja. Por kur bėhet fjalė pėr tė llogaritur shuma dhe tė ardhura janė gjithnjė emrat e vjetėr ata qė janė protagonistė tė skenės. Rolling Stones, Madonna dhe Elton John sigurisht nuk mund tė quhen propozimet e reja tė panoramės muzikore dhe gjithsesi, edhe njė herė sipas klasifikimit janė fituesit mė tė mėdhenj tė sektorit ku ata bėjnė pjesė, tė muzikės.
Nga qershori i 2006 deri nė qershor tė 2007 Rolling Stones kanė fituar rreth 88 milion dollarė, pavarėsisht nga ndonjė shqetėsim qė kanė pasur pėr shkak tė moshės.

Kjo nuk do tė thotė qė nuk ka mundėsi qė milionerė tė bėhen dhe mė tė rinjtė. Djemtė e rinj 50 Cent dhe Justin Timberlake, ish monedha e artė e grupit N' Sync, hyjnė direkt nė klasifikimin e shumė tė paguarve, respektivisht me 33 dhe 20 milion dollarė. Sigurisht qė ėshtė thelbėsore tė kesh dhe dinakėri dhe nuhatje tė mirė nė biznes, sicc ėshtė rasti i hip- hopistit Jay-Z, re i cili brenda njė viti tė mrekullueshėm ka fituar rreth 83 milionė dollarė.

Por megjithatė kėngėtarėt mė tė pasur janė pjesė e "ushtrisė sė vjetėr". Nėse tregu ėshtė pothuajse nė njė krizė shitjesh dhe piraterie muzikore, si ka mundėsi tė arrihet njė sukses i tillė tregėtar? Ja disa pika pėr tu analizuar.

Nuk ėshtė e nevojshme ta themi por artistėt e ndėrtojnė famėn e tyre me anė tė shitjes sė disqeve. Dhe kur sektori ėshtė nė krizė aktorėt krysesorė tė skenave mund tė mbėshteten gjithnjė tek fansat e tyre pėr tė arritur rekorde shitjesh. Por fitimiet e vėrteta merren nga turet e tyre. Dhe ne keto ture asnjė nuk arrin tė fitojė aq shumė miliona sa fitojnė veteranėt e muzikės. Vitin e kaluar turi i Rolling Stones ishtė ai mė i frytshmi nė Amerikėn e Veriut, duke mbledhur nė total 139 milion dollarė. Nė 2006 turi i Madonnės i quajtur "Confessions" ka qenė evenimenti mė i madh i realizuar nga njė interpretuese femėr, duke mbledhur 194 milion dollarė nė gjithė botėn. Ato qė kanė ndikuar nė kėtė pėrfitim kanė qenė dhe ccmimet e biletave, tė cilat kanė ndikuar nė mėnyrė vendimtare. Nėse mesatarisht pėr tė qenė pjesėmarrės nė turin e Madonnės nė Amerikėn Veriore duheshin 183,76 dollarė, pėr tė parė Rolling Stones duhet tė paguaje 136,63 dollarė dhe pėr njė vend pėr tu ulur, pėr tė parė Celine Dion, "A Neė Day...", nė Las Vegas duheshin mesatarisht 135,33 dollarė.

Po pse organizatorėt e koncerteve vendosin ccmime kaq tė larta? Pėrgjigja ėshtė shumė e thjeshtė: pasi e kanė mundėsinė pėr tė vėnė kėto ccmime. Fansat e kėtyre artistėve nuk janė studentė qė punojnė si kamarierė pėr tė fituar diccka. Janė gjenerata e viteve '80 dhe gjeneratat X, tė cilėt kanė mundėsi pėr tė paguar, madje nė shuma marramendėse dhe kjo vetėm e vetėm pėr tė parė idhujt e tyre. Ndryshe nga grupet e reja, dhe ato qė arrijnė tė kenė sukses dhe rezultate nė shitje, as qė mund tė pretendojnė tė arrijnė shifra tė tilla pėr koncertet e tyre. Nė 6 muajt e parė tė kėtij viti, ccmimi mesatar pėr njė koncert tė "Arcade Fire" ishte gati 30,74 dollarė, ndėrsa ccmimi i njė bilete pėr tė qenė pjesėmarrės nė spektaktil e Snoė Patrol ishte rreth 31,27 dollarė. Ėndrra e sotme e ccdo pop stari ėshtė tė pushtojnė tregun amerikan. Por edhe kur arrihet kjo nuk mund tė thuhet se gjėrat shkojnė mirė nė ccdo vend. Suksesi mund tė ulet brenda njė kohe tė shkurtėr. Shumė kėngėtarė arrijnė tė maksimizojnė fitimet e tyre duke shfrytėzuar suksesin e tyre edhe jashtė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, duke organizuar ture nė Evropė dhe nė Azi. Madonna, Bon Jovi e Celine Dion nuk janė vetėm artistė tė famshėm, janė pop star ndėrkombėtarė.

Pėr bandat historike dhe pėr artistėt mė tė famshėm tė mbėshtetesh tek njė numėr i madh spektatorėsh nė Japoni, Gjermani ose Brazil do tė thotė tė organizosh ture tė tjera dhe ti japėsh jetė mundėsive tė tjera pėr tė gjetur tregje. Jashtė Shteteve tė Bashkuara, fansat janė besnikė pėr njė kohė tė gjatė, nuk influencohen nga tendencat e reja sicc ndodh ne Amerikė. Tė shohėsh nė shumė aspekte, tė ndryshosh, kjo ėshtė fjala kryesore pėr ccdo investim. Dhe sigurisht ėshtė dhe ccelėsi i suksesit dhe pėr botėn e muzikės.

Klasifikimi i kėngėtarėve sipas tė ardhurave

1. Rolling Stones

fitimet totale: $88 milion $

2. Jay-Z

fitimet totale: 83 milion $

3. Madonna

fitimet totale: 81 milion $

4. Bon Jovi

fitimet totale: 67 milion $

5. Elton John

fitimet totale: 53 milion $

6. Celine Dion

fitimet totale: 45 milion $

7. Tim McGraė

fitimet totale: 37 milion $

8. 50 Cent

fitimet totale: 33 milion $

9. U2

fitimet totale: 30 milion $

10. Sean (Diddy) Combs

fitimet totale: 23 milion $

11. Justin Timberlake

fitimet totale: 20 milion $


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
10 Miliarderet e muzikes....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lajme Nga Bota E Muzikes
» Foto Nga Vipat E Muzikes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: VIP ZONE :: LajMe DhE ThaSheTheMe ViP-ash-
Kėrce tek: