AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Historia e puthjeve....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Historia e puthjeve.... Empty
MesazhTitulli: Historia e puthjeve....   Historia e puthjeve.... Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 8:46 pm

Ēfarė ndodh gjatė ēasteve magjike kur dy persona Puthen
Tė dashurit qė e "eksplorojnė" nė mėnyrė reciproke gojėn me gjuhė, do tė vinin re mė pas mirėqenien arkaike, ndjenjėn e kėnaqėsisė dhe besimin e tė ushqyerit gojė mė gojė. Por, kėnaqėsia e puthjeve ėshtė edhe njė fakt kimik. Nė rastin e "puthjes sė parė" (me dikė qė na pėlqen shumė) tek individi shfaqet nė fakt njė "stuhi" e vėrtetė, qė shkencėtarėt i atribuojnė njė molekulė feniletilamina (Pea), e cila shkakton efekte tė ngjashme me amfetaminat dhe vepron mbi sjelljen dashurore, duke dhuruar prodhimin e dy hormoneve, dopamina, njė neurotransmetues qė prodhon ndjenja shpėrblyese e tė kėndshme dhe noradrenalina qė provokon ngacmimin dhe euforinė. Antropologėt, nga ana e tyre, shikojnė te puthja simbolin e njė shkėmbimi, ushqyerje, dashurie, por edhe diēka mė shumė: pothuajse njėsoj si njė transfuzion shpirtėror.

Frojdi thoshte se anatomia ėshtė fat dhe nė hartėn e trurit goja ka njė pozicion shumė mė tė rėndėsishėm nė lidhje me organet e tjera seksuale (vetėm dora dhe gishtėrinjtė zėnė njė hapėsirė analoge nė tru). Por njė shpjegim mė racional i puthjes e cilėson atė si njė veprim qė pėrfshin 29 muskuj tė fytyrės, ku 17 janė vetėm pėr gjuhėn: veē tė tjerash vė nė lėvizje 9 miligramė ujė, 0.18 lėndė tė yndyrshme, 0.45 kripėra minerale, mijėra baktere dhe miliona mikrobe.

Klasiket

Ėshtė njė etapė e detyruar. Tė gjithė pak a shumė praktikojmė kėto lloj puthjesh. Por fakti qė kėto janė puthje klasike nuk do tė thotė t'i lėmė pas dore. Nė qoftė se janė kaq tė njohura dhe tė praktikueshme sepse janė sensuale? Atėherė le tė shfrytėzojmė rastin?!

Tek buzėt.....

Ėshtė mė klasikja qė praktikohet dhe nė kinema, mė pak klasike dhe imagjinare pėrsa i pėrket botės reale. Nė fakt tė puthesh si nė Hollyėood ėshtė njė shpikje e hershme. Para se tė mendosh pėr puthjen franceze ose puthjen e thellė duke u ndalur tek buzėt, t'i shijosh, kafshosh, tė vlerėsosh kontaktin e parė elektrik…. Fillimi i puthjes ėshtė i rėndėsishėm sa fillimi i raportit seksual. Njė ushtrim shumė sensual, thith vetėm ajėr tė pastėr qė del nga buzėt e tija, dhe ai duhet tė thithė vetėm ajrin, qė del nga buzėt e tua.

Pėrse kjo puthje tė bėn tė dridhesh?

Pse nėnat i puthin fėmijėt e tyre nė qafė, pėr t'u dhėnė atyre tė gjithė dashurinė e mundshme. Kėshtu qė zona e qafės mėson qė tani ndjeshmėrinė dhe domethėnien e sensualitetit.Dhe kjo kujtohet nė momente intimiteti.

PUTHJE EROTIKE

Kėto puthje stimulojnė dhe bėjnė tė shtohet dėshira seksuale. Trupi pėrgatitet tė shkojė mė larg se fillimi i aktit seksual. Dhe dėshira nė vetvete ėshtė gati njė kėnaqėsi. Do tė ishte mėkat tė shkoje direkt tek ''gjėrat serioze''. Serioze ėshtė tė pėrfitosh nga tė gjitha kėnaqėsitė gjatė rrugės pėr nė parajsė!

Tek buzėt.....

Ėshtė puthja franceze, njė puthje shumė erotike qė belbėzon aktin seksual. Mukozat takohen, ujėrat e trupit bashkohen tamam si nė njė raport seksual. Pėr kėtė arsye kjo puthje ėshtė shumė sensuale dhe tėrheqėse. Pėrfitoni tė eksploroni shijen e buzėve tė saj!

Tek gjoksi.....

Gati gjithmonė tė lėnė pas dore! Por jo vetėm femrat dėshirojnė tė puthen tek gjoksi, tė pėrkėdhelen... por dhe burrat. Pėrse tė privohesh nga njė kėnaqėsi efikase? Mjaftojnė pak minuta dhe nėse tė pėlqen kjo pjesė e trupit, mund tė zbulosh gjithmonė kėnaqėsi tė reja!

Tek barku....

Ėshtė njė zonė shumė delikate. Nuk ėshtė e mbrojtur me kocka si kraharori dhe legeni, kėshtu qė ėshtė njė vend shumė delikat. Kur lejon partnerin qė tė puthė do tė thotė, qė ke besim tek ai. Tė tė puthin tek barku do tė thotė qė ke nxjerrė nė pah sensualitetin tėnd.

Pjesėt e harruara tė trupit

Janė disa pjesė tė trupit fatlume: puthen shpesh dhe zhvillojnė shumė shpejt sensibilitetin dhe kėnaqėsitė e kėtyre pjesėve. Por janė disa pjesė tė tjera tė trupit qė quhen pjesė tė harruara qė shpesh lihen pas dore, kalon shumė afėr por asnjėherė nuk ndalemi asnjėherė por ėshtė njė mėkat sepse mund tė zbulohen kėnaqėsi tė reja, duke provokuar kėnaqėsi tė papritura.......

Fytyra

Duke kaluar puthjet nė faqe midis miqve dhe puthjet nė buzė midis dy tė dashuruarve, fytyra shpesh lihet pas dore. Fytyra ėshtė njė zonė shumė sensibile dhe komunikative. Tek pjesa e syve aty ku lėkura ėshtė e hollė dhe delikate ėshtė njė zonė sensibėl e pėrkėdheljeve, ashtu si rrėnja e flokėve dhe veshėt. Fytyra ėshtė si njė univers pėr t'u zbuluar, dhe fjalėt e dashurisė janė tė qarta dhe tė kuptueshme dhe kjo bėn tė tė shtosh dėshirėn, tamam si shikimet qė shoqėrojnė puthjet.

Tek kėmbėt

Disa njerėz mendojnė se i gjithė trupi ėshtė i prezantuar nga kėmbėt. Ēdo centimetėr korrespondon me njė zonė. Kėmbėt janė tė forta por edhe delikate, tė ndjeshme ndaj ngacmimeve. Nė qoftė se luan me kėmbėt kėnaqėsia do tė pėrhapet nė tė gjithė trupin. Nė qoftė se ngrihesh drejt kavilies, pulpat e kėmbėve, gjunjėt, kofshėt.....do tė arrish tek zonat erogjene qė kanė kohė qė tė presin.

Tek duart....

Duart ashtu si dhe buzėt janė shumė tė ndjeshme. Duart analizojnė dhe vlerėsojnė shumė mirė kontaktet, ashtu si dhe buzėt. Buzėt dhe duart janė instrumentet tanė: duart pėrkėdhelin buzėt dhe buzėt puthin. Tė puthėsh duart do tė thotė t'u thuash tė ndalojnė njė ēast, mbase para se tė pėrkėdhelin. Sepse duart jane magjike……

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Historia e puthjeve....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia E Tiranes
» Historia e Vlores
» Historia e gjuhes shqipe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: DaShuRi DhE PasiOn-
Kėrce tek: