AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren ....

Shko poshtė 
3 posters
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Empty
MesazhTitulli: Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren ....   Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Icon_minitimeTue Nov 20, 2007 8:55 pm

Njė best seller dhe njė e pėrjavshme anglezė rihapin debatin: Si tė bėsh njėsh pasionin dhe jetėn nė cift?
Dashuria

Ka nevojė pėr: intimitet, familjaritet, ėmbėlsi, siguri, komunikim, sinqeritet.

Dėshira

Ka nevojė pėr : distancė, pasiguri, tė reja, surpriza, tension, emotivitet, sekrete

Nė jetėn e njė ccifti tė martuar apo jo, sidoqoftė tė konsoliduar dhe qė kanė shumė kohė qė rrinė bashkė, ekziston njė tabu pėr tė cilin nuk guxon tė flitet: seksi, ose mė mirė mungesa e njė jete seksuale, nė lidhjet shumė vjeccare. Kėtė e pohon njė libėr i bėrė best seller nė Amerikė dhe njė kėrkim i njė gazete tė madhe britanike. Tė dy bazohen mbi dėshmi dhe tė dhėna empirike, mė shumė se nė sondazhe shkencore. Sipas shifrave zyrtare, anglezėt kryejnė marrėdhėnie 118 herė nė vit, qė do tė thotė njė herė nė tre dite, por a thonė tė vėrtetėn burra dhe gra tė pyetur dhe mbi tė gjitha saq nga 118 ,arrėdhėniet janė mes burrit dhe gruas? Dhe sa janė jashtėmartesore ose jashtė bashkėjetesės?

Suksei qė seksologia Esther Perel arrin nė konferencat e saj duket sikur tregon qė tė vėrteta apo tė gabuara statistikat, mungesa e seksit nė jetėn martesorė ėshtė njė problem mjaft i pėrhapur. Shumė seksologė shpjegojnė qė jeta seksuale pakėsohet me kalimin e kohės derisa humbet fare dhe kthehet nė njė rapot rutinė vetėm me pėrkėdhelje dhe puthje. Gazetari i Observer, nė Londėr, nė pėrfundim tė kėrkimit tė tij deklaroi se " Miqtė dhe kolegėt e martuar nuk flasin kurrė pėr jetėn e tyre seksuale. Ata mė me kurajo bėjnė ndonjė shaka pėr kėtė problem por nė shumė raste ėshtė njė lloj bisede qė evitohet. Nga turpi, pėr solidaritet ndaj partnerit apo kushedi se pėr ccfarė, sepse mendohet qė seksi ėshtė njė barometėr i lidhjes sė tyre. Edhe pse jetojmė nė njė shoqėri tė rrethuar nga seksi, tė bombarduar nga imazhet seksuale, heshtim pėr atė ccka ndodh nė dhomat tona tė gjumit, me krevat dopio tė martuarish"

Nė librin e saj seksologia Perel, ofron, nėse nuk mund tė quhet njė recetė e vlefshme tė paktėn le ti quajmė sugjerime. Ajo thotė se ndjenja qė lind nė njė raport tė gjatė, opėr tė qenė gjithmonė e freskėt duhet tė ketė: intimitet, familjaritet, ėmbėlsi, siguri, komunikim, sinqeritet. Dėshira, motori i jetės seksuale, ndryshe nga dashuria ka nevojė pėr: distancė, pasiguri, tė reja, surpriza, tension, emotivitet, sekrete.

Si tė mbajmė tė ndezur pranė njėra tjetrės dashurinė dhe dėshirėn?

Nuk ekziston njė recetė absolute por tė pakėtn duhet tė shtrojmė pyetjen se: Njė cift qė kanė kaluar shumė kohė bashkė duhet tė bėjė njė jetė seksulae fantastike dhe relativisht tė re?

Shpesh herė na ndodh tė shohim njė mike apo njė mik tė divorcuar, qė puthet me pasion nė publik me njė partner tė ri dhe menjėherė pyesim me ankth: Nuk mund tė na ndodhė dhe nė e njėjta gjė? Por, nuki ėshtė vetėm jeta seksuale ajo qė e bėn njė raport jetė gjatė. Ajo qė vlen mė shumė ėshtė ndjenja e tė jetuarit, tė tė ndjerit plot energji, tė tė ndjerit tė rilindur.

Sugjerimet e seksologut Willy Pasini

" Janė tė shumta truket pėr tė ngjallur epshin dhe kur jetojmė nėn tė njėjtėn ccati."

Dėshira pėr tė kryer marrėdhėnie tek cciftet qė kanė shumė kohė qė jetojnė bashkė bie dhe nė mėnyrė natyrale. Por kundėr hormoneve qė pakėsohen burrė e grua kanė nė dispozicionnjė arsenal tė tėrė me truke dhe iniciativa. Ėilly Pasini, psikolog dhe seksolog, pranon qė disa ndryshime nė brendėsi tė cciftit janė tė paevitueshme. Ja dhe intervista qė ai ka dhėnė pėr kėtė fenomen.

Ccfarė ndodh ekzaktėsisht me kalimin e viteve?

Ndrshojnė hormonet tė pėrfshira nė dashuri. Nė fazėn e parė tė rėnies nė dashuri protagonisti ėshtė shumė i eksituar dhe ka shumė dėshira seksulae. Pas tre vjetėsh nga fillimi i raportit, studime shkencore kanė treguar qė niveli i ndjeshmėrisė ulet shkallė-shkallė. Trasmetuesi nevror i eksitimit zvendėsohet nga njė tjetėr trasmetues, ai i pėrkedheljeve, i lidhur me kėnaqėsine e tė qėnit afėr dhe e ledhatimeve.

Ėshtė e konfirmuar domethėnė shprehja qė : Martesa ėshtė varri i dashurisė?

Nėse ne qeniet njerėzore dėgjojmė vetėm zėrin e hormoneve, ndoshta. Por njė ccfit mund tė zbulojė njė mijė truke pėr tė thyer rutinėn. Sekreti numėr njė nuk ėshtė ndryshimi. Tė ndryshosh aspektin tėnd, tė ndryshosh veshjet, krehjen, ngjyrėn e flokve etj. Dhe gjithashtu tė trasformoni ambjentin nė tė cili jetoni. Tė hani nė vende tė ndryshme dhe tė ndryshoni pozicionin e shtratit. Tė gjeni metoda dhe tipe tė reja pushimesh.

Zgjimi i pasionit dhe dėshirės praktikohet dhe mes mureve tė shtėpisė?

Ėshtė thelbėsore pėr tė mbajtur gjallė dėshirėn nė ccift. Nė shtetet e bashkuara kam vėnė re qė shumė gra duhet tė rrinė nė shtėpi gjithė ditėn me tuta dhe me bigutina nė kokė, ndėrsa burrat kujdeseshin mė shumė pėr veten. Gjithė kujdesaj pėr veten tek gratė, rezervohej pėr tė shtunėn nė mbrėmje, kur dilnin jashtė shtėpisė. Nė Indi pėr shembull gratė bėhen tė bukura nė shtėpi pėr burrin e tyre. Po ashtu dhe nė vendt myslimane kemi gra qė nė publik fshehin aspektin e tyre estetik dhe ruajnė gjithė fuqinė e tyre epshndjellse pėr burrat, brenda mureve tė shtėpisė.

Kuriozitete

E thotė dhe studimi i njė psikologu amerikan: shtoni bizhuteritė dhe aksesorėt.

"Rroba mė seksi nė periudhat e fertilitetit."

Duket se gratė gjatė periudhės mė fertile mundohen tė vihsen nė mėnyra sa mė provokuese. Dhe atėherė: mirėsevini minifunde dhe lamtumirė pantallona. Sipas disa studimeve tė Martie Haselton, psikolog i Universitetit tė Kalifornisė nė Los angeles, gruaja nė periudhėn e saj mė fertile sillet tamam si tė gjitha kafshėt, duke ccuar nė mėnyrė tė pavetėdijshme sinjali tė fertilitetit tė saj. Nė vitet e fundit disa studime kanė konstatuar se ndryshime hormonale gjatė fazave tė ndryshme tė ciklit menstrual, lidhen me ndryshime qė tėrheqin partnerin kur gruaja ėshtė nė fazėn e ovulacionit, pra nė fertilitet.

Ja treguesit e kėnaqėsisė nė jetėn nė ccift

Nė lidhjen tuaj i keni tė gjitha kėto???

Treguesit fizikė tė kėnaqėsisė

• Mungesa e ccdo lloj stresi dhe njė shėndet i mirė fizik dhe mendor

• Dėshira pėr tė arritur orgazėm

• Mungesa e ccdo lloj mosfunksionimi seksual.

• Rregullsi dhe periodicitet nė kryerjen e marrėdhėnieve seksuale.

Treguesit emotivė tė kėnaqėsisė:

• njė raport i mirė mė partnerin

• njė jetė seksuale eksituese

• Mungesa e ccdo lloj mosfunksionimi seksual.

• njė eksperiencė tė parė seksuale tė kėnaqshme.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Empty
MesazhTitulli: Re: Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren ....   Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Icon_minitimeTue Nov 27, 2007 6:06 pm

Tema: Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren ....

I martuar nuk jam.. edhe nuk e di cfare do ndodhe ne martese ne lidhje me temen.. shpresoj mos ndodhe nje gje e tille.. si nga ana ime.. edhe si nga ana e gruas..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Empty
MesazhTitulli: Re: Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren ....   Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Icon_minitimeWed Nov 28, 2007 1:19 am

Hahhahahahha po une qe nuk martohem kurre si i behet ???? Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
webmaster
ViP
webmaster


Male
Numri i postimeve : 802
Age : 39
Location : Ancona
Registration date : 29/08/2007

Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Empty
MesazhTitulli: Re: Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren ....   Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Icon_minitimeTue Dec 04, 2007 4:02 pm

ja se do te vije dhe ty dita
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.albrelax.com
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Empty
MesazhTitulli: Re: Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren ....   Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Icon_minitimeTue Dec 04, 2007 7:06 pm

Mos me mallkoi ky mua pfffffffffff poshte
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Redi
AneTaR HeRoNumri i postimeve : 376
Registration date : 24/09/2007

Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Empty
MesazhTitulli: Re: Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren ....   Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren .... Icon_minitimeSat Dec 08, 2007 3:55 pm

PearL shkruajti:
Hahhahahahha po une qe nuk martohem kurre si i behet ???? Very Happy

Ti Murgeshe?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Jo sex, jemi te martuar. Martesa ul deshiren ....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A jemi ne shqiptaret nje popull paragjykues ????

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: TEMA SHOQERORE :: EroS-
Kėrce tek: