AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Dollari humbet serisht pike ndaj Euros dhe Lekut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Dollari humbet serisht pike ndaj Euros dhe Lekut Empty
MesazhTitulli: Dollari humbet serisht pike ndaj Euros dhe Lekut   Dollari humbet serisht pike ndaj Euros dhe Lekut Icon_minitimeThu Nov 29, 2007 8:34 pm

Dollari humbet serisht pike ndaj euros dhe lekut
Data e Publikimit: 29/10/2007

Dollari amerikan ka arritur piken me te ulet ndaj euros, qe nga koha kur monedha evropiane doli ne qarkullim per shkak te spekullimeve se Banka e shtetit amerikan do te ule serish normen e interesit. Kjo ka bere qe nje euro te shkembehet ne treg me 1.4438 dollare. Por monedha amerikane ka humbur pike edhe ndaj lekut shqiptar. Kete fillim jave dollari eshte tregtuar vetem me 85.14 leke, duke kapur keshtu nivelin me te ulet historik ne nje kohe qe parashikimet jane qe monedha amerikane te vazhdoje te zhvleresohet. Analistet nderkombetare thone se ne fund te vitit per te blere nje euro do te duhen 1.5 dollare amerikan. Sipas tyre, ky zhvleresim i monedhes se gjelber duket se deshirohet edhe nga vete autoritetet financiare amerikane. Deficiti amerikan per gushtin ra ne 57.6 miliard dollare, me i uleti per vitin 2007, ndersa eksportet amerikane po rriten me ritme te larta.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Dollari humbet serisht pike ndaj Euros dhe Lekut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» J.Lo e hapur ndaj Kirurgjise Plastike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: EkoNoMiA E BiZneSi-
Kėrce tek: