AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Morali

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Morali Empty
MesazhTitulli: Morali   Morali Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:20 am

Morali (lat.: moralis veset, doket, zakonet; lat.: mos - ves) ėshtė njė rregull, parim ose normė e sjelljes e paravendosur nga njė shoqėri, bashkėsi, dhe e pranuar nga njė njeri pėr mėnyrėn e tij tė sjelljes dhe e zbatueshme nga tė gjithė njerzit e arsyeshėm; ose mėsim i vlefshėm nė mirėsjellje, etikė ose domėthenie praktike e shprehur apo e nėnkuptuar nė njė histori, fabul, ose ngjarje. Morali ka edhe kuptime tė tjera:

  • Ēėshtje a shqetėsim me gjykimin e veprimit dhe karakterit tė mirė apo tė keq tė njeriut: mėdyshje morale; shqyrtim moral,
  • Mėsim ose shfaqje e mirėsisė ose pėrpikėrisė sė karakterit dhe sjelljes: mėsim morali,
  • Nė pėrputhje me standartet e asaj ēka ėshtė e drejtė ose e mirė nė sjellje: virtyti, jeta morale,
  • Ngritja nga ndėrgjegjja ose kuptimi i sė drejtės dhe gabuarės: detyrim moral,
  • Pasojat e qarta shpirtėrore sesa trupore: pėrkrahje morale,
  • Bazimi nė mundėsi (gjasa) tė fuqishme ose bindje tė fortė, sesa nė dukshmėrinė e sė vėrtetės: siguri morale
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Morali
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Morali .... !!!!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: FiLoZoFia-
Kėrce tek: