AlbRelaX FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Psikologjia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
PearL


Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

Psikologjia Empty
MesazhTitulli: Psikologjia   Psikologjia Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:24 am

Psikologjia ėshtė nje subjekt i popullarizuar i cili koheve te fundit ėshtė duke u rritur interesimi pėr studimin e saj. Fjala psikologji pėr te paren here ėshtė paraqitur ne Angli me 1693 por nuk ėshtė perdorur dhe nuk ėshtė kuptuar nje kohe te gjate deri ne vitet 1800. Eshte sinonim i perbere nga dy fjale greke "psyche" dhe "logos". Psyche ne menyre origjinale nenkupton frymarrje(respiracion) por me vone ėshtė nenkuptuar si shpirt sepse frymarrja ėshtė indikuar shpirtit e cila ende nuk e ka leshuar trupin. Ne mitologjine greke Psicho ka qene nje grua e cila ka qene ne mardhenie dashurie me perendine e dashurise Erosin. Ai ishte dashnor i saj por kishte nje kusht ndaj saj qe mos t'ia shikonte fytyren e tij kurrė. Por nga kurioziteti Psichoja-nje natė vendosi nje qiri pėr t'ia shikuar fytyren ne momentin kur e kupton Erosi athere e magjepse ate. Pėr t'ia arritur ngadhenjimit ėshtė dashur te beje nje lufte te madhe me perplot rreziqe por ne fund ajo ėshtė transformuar ne perendeshe dhe i'u ėshtė bashkangjitur Erosit ne parajse. Psycha simbolizon shpirtin njerezor. Gjate shekullit te shtatembdhjete kuptimi i fjales psiche ėshtė shenderruar ne kuptimin e mendjes. Logos nje fjale tjeter greke ka nenkuptuar shkencen ose arsyen. Sipas rrugeve Greke psikologjia nje kuptim mbi arsyen ose mbi mendjen, ose si thuhet sot studimi mbi mendjen
Degėt e PsikologjisėLog, nuk ėshtė fjalė greke. Prejardhja e saj ėshtė nga ilirishtja e vjetėr. Fjala ka mbrritur deri nė ditėn e sotme nė kuptimin e saj fillestar. Log - lo/gu - lo/gje - gjet... - Shesh i vogėl. Logu i fshatit, i kuvendit. U mblodhėn nė log. Natyrisht nėnkupton edhe lėndinė. Siē dihet, nė kohėn e Sokratit dhe para tij, shkrimi ekzistonte por mundėsia pėr tė shkruajtur ishte e paktė dhe thuajse ēdo gjė, qoftė edhe diskutimet filozofike(lexo Platonin) bėheshin nė vende tė posaēme, nė sheshe, nė "Log", e natyrisht meqėnėse nė njė diskutim ishte e domosdoshme prania e dy e mė shumė pjesmarrėsve, lindi fjala "Dialog" dhe shumė tė tjera, ku rrėnja ruhet nė trajtė dhe pėrmbajtje e pandryshuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Psikologjia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Psikologjia evolucionare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: SHKENCAT SOCIALE :: PsiKoloGjiA-
Kėrce tek: